Hackathon – pierwszy krok europejskiej inicjatywy EUDIS
Najbliższym wydarzeniem wspierającym rozwój technologii podwójnego zastosowania (dual-use), które KPT organizuje, jest EUDIS Hackathon, który odbędzie się równolegle w sześciu europejskich krajach. Głównym założeniem tego wydarzenia jest wypracowanie w ciągu 48 godzin pomysłu, który stałby się inspiracją do rozwiązania problemów i wyzwań stojących przed sektorem obronnym. Przy okazji jest ciekawą rywalizacją międzynarodową dla pasjonatów cyberbezpieczeństwa, inżynierii, programistów.
W tegorocznej edycji hackathonu, w dniach 31 maja – 2 czerwca 2024 r. w Krakowskim Parku Technologicznym, uczestnicy będą pracować nad tematem „Digital in Defence”.
– Na zespoły, które zdecydują się wystartować w wydarzeniu, czekają trzy wyzwania, które mają wspierać sektor obronny. Chcemy, aby uczestnicy EUDIS Hackathon pochylili się nad takimi tematami jak ochrona infrastruktury podwodnej, poprawa świadomości sytuacyjnej i zwiększenie odporności sieci na cyberzagrożenia. Nie trzeba być specjalistą od obronności żeby wziąć udział w wydarzeniu. Jeśli jesteś pasjonatem technologii, który potrafi myśleć nieszablonowo i lubi rozwiązywać problemy, możesz wykorzystać swoje umiejętności podczas EUDIS Hackathon. Drony, zdjęcia satelitarne, analiza obrazu, wykorzystanie LLM, technologie komunikacyjne, te i inne obszary na pewno znajdą zastosowanie na hackathonie – wyjaśnia Bartosz Józefowski, pełnomocnik zarządu ds. technologii podwójnego zastosowania w Krakowskim Parku Technologicznym.
Krakowski Park Technologiczny czeka na zgłoszenia do udziału w hackathonie do 19 maja 2024 r. Rejestrować się powinny całe zespoły, składające się z 2-5 osób, lub też pojedyncze osoby, które stworzą zespół na miejscu. Co ważne – aby wziąć udział w hackathonie, nie trzeba być specjalistą od tematów związanych z obronnością! Szukamy ludzi, którzy potrafią rozwiązywać problemy i chcą spróbować swoich sił w pracy nad wyzwaniami stojącymi przed sektorem obronnym.
EUDIS Hackathon to nie tylko szansa na wypracowanie ciekawego pomysłu biznesowego i rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do nawiązania trwałych relacji, czy spędzenia czasu w kreatywnym gronie. Zwycięskie zespoły powalczą o nagrody, których pula wynosi 20 000 zł, dostęp do programu mentoringowego, który pomoże w dalszym rozwoju rozwiązań, a także zaproszenie do udziału w wydarzeniach związanych z tematyką obronności przez kolejne 12 miesięcy. Najlepsi mogą liczyć na dalsze wsparcie europejskiej inicjatywy EUDIS.
– Hackathon został objęty Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej, a sponsorem jest PFR więc nasi uczestnicy mogą liczyć na poważne potraktowanie ich talentu i czasu, który poświęcą na hackathon. Jednocześnie zapewniamy, że to będzie bardzo przyjemnie spędzony długi weekend w gronie ludzi z pasją, który zaczniemy od wojskowej kuchni polowej – podkreśla Maria Zakrzewska, jedna z organizatorek EUDIS Hackathon.
Rejestracja i więcej informacji: https://new.ultrahack.org/hackathons/eudis-hackathon-2024-poland
8 maja o godz. 15.00 odbędzie się również webinar, podczas którego opowiemy o szczegółach wydarzenia. Rejestracja na webinar: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZApc-CoqTwrEtEYPwE2rTz9oe4iB1lHKC-g#/registration
Program DIANA – wspieranie innowacji na skalę globalną
Hackathon jest świetnym pierwszym krokiem w tej branży. Ale KPT razem z AGH przygotowują ścieżkę też dla dalszych kroków. Inicjatywa NATO – Defense Innovation Accelerator for the North Atlantic, czyli DIANA, to program mający na celu przyspieszenie rozwoju technologii obronnych. Krakowski Park Technologiczny, we współpracy z AGH, poprowadzi polski oddział tego akceleratora, co umożliwi bezpośredni dostęp do międzynarodowych zasobów i ekspertów w dziedzinie obronności. Nabory innowatorów w programie DIANA będą ogłaszane przez NATO równocześnie we wszystkich krajach sojuszniczych na stronie https://www.diana.nato.int. W skali krajowej równie ciekawy jest program IDA (Innovative Dual-use tech Accelerator) organizowany przez PFR, który łączy firmy cywilne, inżynierskie z przedstawicielami branży obronnej.
Technologie dual-use – most łączący cywilne innowacje z potrzebami obronnymi
Technologie dual-use, które znajdują zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym, stanowią ważny element strategii rozwoju nowych rozwiązań obronnych. Przykładem może być wykorzystanie zaawansowanych materiałów czy technologii informatycznych, które początkowo były rozwijane dla sektora komercyjnego, a następnie adaptowane do potrzeb wojskowych.
Wykorzystanie technologii dual-use ma kluczowe znaczenie dla obronności z kilku powodów. Po pierwsze, pozwala to na efektywniejsze wykorzystanie zasobów badawczych i finansowych. Technologie opracowane dla sektora cywilnego, które znajdują zastosowanie w sektorze wojskowym, mogą być rozwijane szybciej i przy niższych kosztach niż technologie tworzone wyłącznie dla armii.
Adaptacja cywilnych innowacji do potrzeb obronnych może również znacząco przyspieszyć wprowadzanie nowych technologii w armii, co z kolei zwiększa ich zdolności operacyjne i reaktywność na zagrożenia. Ponadto, są obszary, w których technologie cywilne są bardziej zaawansowane dzięki ciągłej konkurencji rynkowej.
Znaczenie technologii podwójnego zastosowania dla obronności podkreślają nie tylko jednogłośne deklaracje Ministerstwa Obrony Narodowej RP, Prezydenta RP czy Biura Bezpieczeństwa Narodowego ale także utworzenie w ramach sojuszu wartego 1 mld. USD NATO Innovation Fund. Polska czerpie inspiracje nie tylko z NATO, czy Stanów Zjednoczonych ale także Francji i Wielkiej Brytanii. Swoje inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa ogłasza też Komisja Europejska. To jest moment, w którym Polscy innowatorzy, wynalazcy, programiści i przedsiębiorcy powinni z dużą uwagą przyglądać się tematom obronności i włożyć wysiłek w poznanie możliwości i potrzeb tego sektora. Jest to jednocześnie wielka okazja biznesowa jak i nasze ważne zadanie obywatelskie.
Artykuł reklamowy powstały przy współpracy z KPT