Innowacje w żywieniu zbiorowym. Podcast EY StartUp Talk

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

EY StartUp Talk i Ideal Bistro

Udostępnij:

Dieta pudełkowa, posiłki przygotowywane w domach, a może jedzenie na mieście – jak obecnie żywią się pracownicy? Czy jedzenie dostarczane do tzw. foodomatów jest przyszłością branży? Dlaczego AC S.A.nawiązała współpracę z foodtechem Ideal Bistro? Między innymi na te pytania odpowiedzieli goście podcastu EY StartUp Talk – Urszula Mirończuk, dyrektor AC S.A. i Radosław Wierzbicki, współzałożyciel Ideal Bistro.

Pandemia COVID-19 i związane z nią lockdowny przeniosły pracowników z biur do domów, sprawiając, że dla wielu home office stał się nową rzeczywistością. Nie wszyscy pracownicy mogli pozwolić sobie jednak na pracę z domowego zacisza. W efekcie lokale gastronomiczne przeszły w tryb awaryjny i zaczęły oferować posiłki na wynos. Zakłady produkcyjne, maksymalizując dystans społeczny i wprowadzając zmiany godzinowe, starały się, aby członkowie ich zespołów widywali się jak najrzadziej i jak najkrócej.

Zrodziło to kilka problemów.

Nietypowy problem AC w dobie COVID-19

Jednym z wyzwań, jakiego doświadczył producent instalacji LPG – firma AC, było wspólne spożywanie posiłków. Na pierwszy rzut oka problem zdaje się być trywialny – przecież pracownicy biurowi mogą wziąć z domu kanapkę i zjeść ją przy biurku. To prawda, jednak pracownicy przemysłowi takiego komfortu już nie mają.

Jak wyjaśnia Urszula Mirończuk, dyrektor AC S.A., pracownicy produkcyjni mogą jeść posiłki tylko wedle ściśle określonego harmonogramu, który podyktowany jest wspólnymi przerwami dla danej brygady. Spożywać posiłki mogą tylko w określonym miejscu – nie przy maszynach, ale na stołówce lub w pobliskiej restauracji. Jednak…

– Jesteśmy zlokalizowani na obrzeżach Białegostoku, a w pobliżu naszej firmy nie ma barów ani restauracji, do których można dojechać w krótkim czasie lub z których można zamówić ciepły posiłek. Dodatkowo pandemia spowodowała, że firmom dostarczającym jedzenie trudniej było dostać się do naszej siedziby – mówi Urszula Mirończuk.

Dlaczego? Regulacje podyktowane sytuacją epidemiologiczną w kraju wymusiły ograniczenia w kontaktach, przez co zakład produkcyjny został „odcięty” od świata.

Poszukiwanie rozwiązania – Ideal Bistro

Zarząd AC S.A. zaczął przyglądać się dostępnym na rynku rozwiązaniom i natrafił na realizujący nowoczesny system żywienia zbiorowego polski startup –Ideal Bistro.

Na czym polega ten system? Radosław Wierzbicki, współzałożyciel Ideal Bistro, wyjaśnia, że składa się on z czterech elementów: z systemu płatniczego, aplikacji mobilnej, tzw. foodomatu przypominającego paczkomat, w którym zamiast przesyłki, można zostawić posiłek oraz dostawców doręczających jedzenie.

W efekcie na terenie zakładu AC S.A. zainstalowany został foodomat. Dzięki temu, pracownicy firmy mogą dzień wcześniej za pośrednictwem aplikacji mobilnej zamówić posiłek, który o określonej godzinie dostawcy Ideal Bistro umieszczą w skrytce maszyny. Potem wystarczy, że pracownik AC S.A., skanując swoją kartę, otworzy skrytkę i odbierze zamówione jedzenie.

Dzięki wdrożeniu, AC S.A. udało się zrealizować kilka celów jednocześnie. Po pierwsze, w trakcie pandemii firma wywiązała się z obowiązku ograniczenia kontaktów personalnych. Po drugie, umożliwiła pracownikom dostęp do świeżych, często jeszcze ciepłych posiłków z lokali gastronomicznych, które do tej pory znajdowały się poza zasięgiem pracujących na obrzeżach miasta.

Benefit pracowniczy, korzyść dla pracodawcy

– Przy założeniu, że pracownik produkcyjny nie przychodzi do pracy średnio raz w miesiącu, tak po prostu, bez szczególnego powodu, z naszym systemem średnia ta spada. Po zamówieniu posiłku pracownicy czują się zobligowani, żeby następnego dnia pojawić się w pracy – mówi Radosław Wierzbicki.

Co dzieje się w sytuacjach, gdy pracownik jednak nie pojawia się i nie jest w stanie odebrać zamówionego wcześniej posiłku? Gość EY StartUp Talk wyjaśnił, że przekazać go można współpracownikowi, nie dopuszczając tym samym do marnowania żywności lub poczekać na dostawcę Ideal Bistro, który zutylizuje nieodebrane jedzenie.

Więcej w podcaście EY StartUp Talk

Chcesz wiedzieć więcej na temat współpracy AC S.A. i Ideal Bistro? Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu EY StartUp Talk. Znajdziesz w nim nie tylko zakulisowe informacje, ale też opinie ekspertów na temat benefitów pracowniczych, powrotu pracowników do biur i przyszłości branży gastronomicznej.