Innowacyjne Huby w warszawskim Cambridge Innovation Center (CIC)

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Innowacyjne Huby w warszawskim Cambridge Innovation Center (CIC)

Udostępnij:

CIC Warsaw, który działa w Kampusie Innowacji w Varso Place, uruchamia huby Proptech i IoE. Huby są zarządzane w partnerstwie z CIC przez Proptech Foundation oraz Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE). To kolejny krok w budowaniu przez CIC unikalnego w centralnej Europie ośrodka rozwoju innowacyjnych firm.

Od rozpoczęcia działalności 29 czerwca, Kampus Innowacji, gdzie działa CIC Warsaw oraz partner programowy non-profit Venture Cafe, stale zapełnia się firmami oraz organizacjami chcącymi rozwijać tutaj swoje innowacyjne biznesy. Do tej szybko rosnącej społeczności dołączyły teraz huby CIC, wyspecjalizowane w budowie społeczności startupów, partnerów korporacyjnych, inwestorów oraz instytucji non-profit skupionych na jednej specyficznej dziedzinie.

Proptech Hub, którego operatorem jest Proptech Foundation jest wiodącą organizacją promującą transformację cyfrową sektora nieruchomości komercyjnych. Celem Hubu IoE (Internet of Everything – Internet Wszystkiego, czyli kolejna ewolucja Internetu Rzeczy) jest integrowanie w ramach jednego cyfrowego systemu wielu technologii, takich jak telekomunikacja, automotive, przemysł 4.0, czy smart city.

Rozpoczęcie działalności tych dwóch ośrodków ma ogromne znaczenie dla organizacji poszukujących najlepszych sposobów na sprawną cyfryzację swoich biznesów oraz młodych firm i startupów, które mogą im w tym pomóc. Już niedługo CIC uruchomi kolejne huby – kosmiczny, który skupi się na technologiach wykorzystywanych w eksploracji kosmosu oraz Trust-Tech, w którym będę rozwijane rozwiązania budujące zaufanie pomiędzy sektorem bankowym i finansowym oraz ubezpieczeniowym.

– Jesteśmy przekonani, że społeczności skupione na wybranej specjalizacji są przyszłością efektywnego systemu innowacji. Dzięki warszawskim hubom będziemy starali się pomóc zbudować w Centralnej Europie silny ośrodek rozwoju dla innowacyjnych branż. Chcemy tego dokonać dzięki wiedzy i zaangażowaniu mocnych liderów każdego z hubów. Ich operatorzy są wybierani spośród organizacji i instytucji, których misją jest rozwój wiedzy i technologii, których wiedza oraz kompetencje będą cennym wsparciem dla firm, które dołączą do społeczności CIC Warsaw – komentuje Aisling Hunt, Project Lead w CIC Warsaw.

CIC Warsaw ośrodkiem cyfryzacji branży nieruchomościowej

Proptech to inteligentne technologie wspierające branżę nieruchomości w projektowaniu, budowie i użytkowaniu budynków. Według danych funduszu PropTech1 Ventures rynek tych usług w Europie wart jest obecnie 500 mln euro i rośnie 45% w ciągu roku. W Polsce jest ponad 10 milionów m2 powierzchni biurowej, której duża część wymaga pilnej cyfryzacji co oznacza wielkie możliwości dla rozwoju proptechowej branży. Proptech Hub jest pierwszą inicjatywą branżową w tym regionie, która będzie wspierać rozwój młodych firm, organizując im środowisko do przeprowadzania testów ich technologii oraz szeroką edukację rynku w postaci prowadzonych webinarów, podcastów, hackatonów, szkoleń i warsztatów.

– Rewolucja technologiczna omijała dotąd rynek nieruchomości komercyjnych, który wydawał się dość odporny na innowacje. W sumie to nic dziwnego, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że biznes nieruchomościowy rozwijał się świetnie bez technologii i przez dziesiątki lat zapewniał satysfakcjonujący zwrot swoim inwestorom. Teraz przyspiesza to co nieuniknione. Kampus CIC stanie się centrum transformacji cyfrowej rynku nieruchomości nie tylko w Polsce ale także w regionie. W ramach działań Proptech Hub stworzymy miejsce spotkań twórców technologii z ich potencjalnymi klientami i inwestorami. Będziemy organizować sesje mentoringowe dla startupów oraz liczne inicjatywy, których celem będzie silna stymulacja rozwoju innowacji w nieruchomościach. Wartość, którą wnosimy poprzez nasze partnerstwo będzie dostępna dla wszystkich firm działających w kampusie innowacji CIC – mówi Bartosz Dobrowolski, Prezes Proptech Foundation.

IoE, czyli Internet Rzeczy dla Wszystkich

IoE Hub korzysta z koncepcji Internet of everything (internet wszystkiego) polegającej na szerokim połączeniu ludzi, procesów, danych i urządzeń. W jego centrum leży internet rzeczy (IoT), który w najbliższym czasie napędzać będzie technologia 5G. Do 2025 roku na świecie będzie 75.4 miliardów urządzeń połączonych ze sobą i wymieniających informacje, a 40% danych będzie generowanych przez czujniki i sensory tych urządzeń. Zdecydowana większość firm ma jednak obawy co do swoich zasobów i umiejętności wykorzystania i analizy tych danych. Te wyzwania adresować będzie właśnie IoE Hub, największy taki ośrodek technologiczny w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jego operatorem jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która odpowiada za działalność operacyjną Hubu, który ma stać się również „mostem technologicznym” pomiędzy Łodzią i Warszawą.

IoE Hub Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej skierowany jest do szerokiej grupy entuzjastów IoT. Z jej know-how korzystać będą startupy i firmy, które wdrażają lub pomagają wdrażać rozwiązania internetu rzeczy. Hub będzie inicjował współpracę z organizacjami wspierającymi rozwój innowacji i przedsiębiorczości. ŁSSE jest integratorem usług dla biznesu z portfolio liczącym już ponad 300 inwestorów polskich i zagranicznych. Łódzka Strefa jako pierwszy podmiot w regionie CEE realizuje program “S5-Akcelerator Technologii 5G” dedykowany tworzeniu technologii 5G dla przemysłu. Od ponad trzech lat rozbudowuje kanał otwartych innowacji i rozwija we współpracy ze startupami rozwiązania z obszaru m.in. przemysłu 4.0.

– Technologie dedykowane różnym sektorom to drugie oblicze Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które jest odpowiedzią na potrzeby adresowane przez naszych inwestorów i partnerów biznesowych. Podczas misji gospodarczej do Stanów Zjednoczonych w 2017 r., na początku naszej przygody z innowacjami i startupami, mieliśmy przyjemność odwiedzić Cambridge Innovation Center przy Kendall Square, który jest pierwowzorem ekosystemu innowacji rozwijanego przez CIC. Sposób tworzenia sieci powiązań, łączenia różnych środowisk, które mogą działać wspólnie na rzecz rozwoju biznesu, innowacyjności i partnerstwa, stał się dla nas inspiracją. Dynamiczny sposób działania CIC i ŁSSE obrazuje fakt, iż niecałe trzy lata później stajemy się częścią takiego środowiska na rynku polskim, tworząc wspólnie z CIC Warsaw zaplecze dla aktywności i partnerstwa w obszarze IoE (internet of everything) – dodaje Agnieszka Sygitowicz, Wiceprezes Zarządu ŁSSE S.A.