Pod względem liczby transakcji, healthtech stanowi 5% wszystkich inwestycji w roku 2023. Zeszły rok nie był jednak najłatwiejszy dla branży startupowej. Globalne finansowanie VC spadło aż o 42% – z 426 mld USD do 248 mld USD. Sytuacja wygląda podobnie nieciekawie też w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie, jak szacuje Vestbee, w 2023 roku w ~ 1000 startupów zainwestowano mniej więcej 2 mld euro – spadek z 6,5 mld euro w 2022 roku. Pocieszający jest jednak fakt, że liczba transakcji jest stosunkowo stabilna, a to oznacza, że ilość rund pre-seed i seed jest do siebie podobna.
Źrodło: Inovo.vc na medium.com
2023: 70 milionów euro dla 55 startupów z branży zdrowotnej
Patrząc na branżę healthtech w 2023 roku i ogłoszone w związku z nią rundy, nasuwa się taka sama obserwacja, jaką można wysnuć w stosunku do całego systemu: prawie wszystkie rundy znajdują się na etapie pre-seed i seed.
Możliwe, że trwający już 2024 przyniesie późniejsze rundy etapowe – chociażby takie jak niedawno ogłoszona seria A o wartości 21 milionów dolarów, która została założona przez rumuńską firmę Ezra.
Poniżej znajdziecie zestawienie wszystkich rund finansowania startupów z branży zdrowotnej za 2023 rok w Europie Środkowo-Wschodniej:
Medyczna branża startupowa ma silną pozycję w Polsce
Ponad 180 startupów, począwszy od 2020 roku, pozyskało finansowanie z rąk aniołów biznesu. Prawie połowa z nich pochodzi z Polski, gdzie, jak się okazuje, healthtech stanowi 15% wszystkich transakcji.
Źródło: Inovo.vc na medium.com