Inovo VC ogłasza trzeci fundusz o docelowej kapitalizacji ok. 470 mln złotych

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Inovo VC ogłasza trzeci fundusz o docelowej kapitalizacji ok. 470 mln złotych

Udostępnij:

Inovo VC ogłasza start trzeciego funduszu inwestycyjnego, o docelowej kapitalizacji ok. 470 mln zł (100 mln euro). Fundusz pozyskał już od inwestorów prywatnych ponad połowę docelowego kapitału, a do końca roku dołączą inwestorzy instytucjonalni. Nowy wehikuł wesprze łącznie 20-30 spółek z regionu CEE, przy pojedynczej inwestycji od 2 do 20 mln złotych.

Inovo VC to pierwszy zespół venture capital w Polsce, który uruchamia trzeci fundusz inwestycyjny. Zespół zarządzany przez partnerów – Tomasza Swiebodę, Michała Rokosza i Macieja Małysza – od blisko dekady inwestuje w startupy technologiczne o globalnym potencjale, pochodzące z Europy Środkowo-Wschodniej. W obszarze jego zainteresowań są przede wszystkim młode firmy (od rundy pre-seed do Serii A), które planują lub rozpoczęły międzynarodową ekspansję i potrzebują kapitału na szybkie skalowanie.

Trzeci fundusz Inovo VC przeznaczy na inwestycje łącznie około 470 mln zł (100 mln euro). Fundusz pozyskał już ponad połowę docelowego kapitału, który zapewnili polscy inwestorzy prywatni oraz zagraniczne familly offices. Inovo spodziewa się pozyskać fundusze od inwestorów instytucjonalnych do końca roku.

20-30 spółek otrzyma finansowanie

Inovo VC będzie kontynuować dotychczasową misję znajdowania i wspierania najbardziej wyróżniających się założycieli startupów z regionu CEE w podboju międzynarodowych rynków. Nowy wehikuł planuje wesprzeć łącznie 20-30 spółek, a wartość pojedynczej inwestycji wyniesie od 2 do 20 mln złotych. Fundusz zakłada, że 60 proc. jego portfela będą stanowić polskie spółki, a 40 proc. startupy z pozostałych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

– Szukamy spółek o globalnych ambicjach, które mają potencjał, by w kilka lat osiągnąć przychody na poziomie 100 mln dolarów. Staliśmy się funduszem pierwszego wyboru dla polskich founderów. Widzimy, że możemy wnieść wartość i pomóc także startupom z innych krajów regionu CEE i chcemy powielić w nich ten model – mówi Michał Rokosz, Partner w Inovo VC.

Dwa dotychczasowe fundusze Inovo VC, o łącznej kapitalizacji ok. 280 mln złotych, zainwestowały łącznie w ponad 30 spółek, z których 6 osiągnęło wycenę ok. 500 mln złotych każda. Pierwszy fundusz, obecnie w fazie wygaszania, przyniósł ponad 3-krotny zwrot zainwestowanego kapitału. Drugi fundusz pozostaje aktywny, jednak bierze udział już tylko w rundach follow-on spółek, w które zainwestował wcześniej. Inovo uczestniczyło w rundach inwestycyjnych z renomowanymi funduszami, takimi jak Andreessen Horowitz, należący do Google’a Gradient Ventures, Insight Partners, Point Nine capital, czy Tiger Global Management.

– Od dłuższego czasu obserwujemy rosnące zainteresowanie międzynarodowych inwestorów spółkami założonymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Dwie trzecie z naszych spółek portfelowych pozyskało finansowanie w dalszych rundach od najlepszych międzynarodowych funduszy. Teraz chcemy jeszcze bardziej wzmocnić połączenie regionu CEE z globalnym ekosystemem VC. Jak dotąd inwestowaliśmy ramię w ramię z ponad 70 międzynarodowymi funduszami i jesteśmy przekonani, że ta liczba szybko wzrośnie – mówi Maciej Małysz, Partner w Inovo VC.

Portfel inwestycji Inovo VC

Aktualny portfel inwestycji Inovo VC obejmuje takie spółki jak: Booksy – marketplace SaaS dla sektora health & beauty, Infermedica – technologia wykorzystująca AI do wstępnej diagnozy medycznej, Packhelp – producent spersonalizowanych opakowań, Spacelift – platforma automatyzująca zarządzanie serwerami w chmurze, Infermedica – oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję do diagnozowania i segmentacji pacjentów, Tidio – live chat, chatboty i narzędzia marketingowe dla małych i średnich firm, czy Zowie – chatboty oparte o samodzielnie uczącą się AI, automatyzujące obsługę klienta w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach.

– Inovo było pierwszym inwestorem Booksy i do dziś aktywnie nas wspiera. Michał Rokosz dołączył wręcz do Booksy i przez blisko 2 lata wspierał nas jako COO, pomagając nam sześciokrotnie zwiększyć przychody i pozyskać ponad 15 mln dolarów od międzynarodowych funduszy VC. Dziś wciąż mogę poprosić ich o pomoc w nawet najbardziej nietypowych sprawach. Inovo to wręcz szwajcarski scyzoryk wśród VC – mówi Stefan Batory, Co-Founder i CEO Booksy.

Rynek venture capital w Polsce

W latach 2018-2021 rynek venture capital w Polsce urósł ponad 22-krotnie, osiągając na koniec ubiegłego roku rekordową wartość 3,6 mld zł. W ciągu pierwszych 6 miesięcy roku 2022 polskie innowacyjne spółki pozyskały finansowanie o łącznej wartości ponad 2 mld zł, w 93 transakcjach przy udziale 111 funduszy. Wśród nich spółki z portfela Inovo VC – w roku 2022 Tidio pozyskało 110 mln zł w Serii B, a Zowie 82 mln zł w 2 rundach finansowania.

– W ostatnich latach obserwowaliśmy niesamowite tempo rozwoju ekosystemu startupów w regionie CEE. W rezultacie znacznie wzrosły liczba inwestycji VC oraz wyceny spółek na każdym etapie rozwoju. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych 5 latach w Europie Środkowo-Wschodniej powstanie co najmniej 10 nowych unicornów. Wraz z nowym funduszem chcemy pomóc w ich narodzinach – mówi Tomasz Swieboda, Partner w Inovo VC.