Motywacja jest czynnikiem popychającym nas do pracy. To zewnętrzna siła, która zmusza do działania, nawet jeśli niekoniecznie chcemy. Z drugiej strony inspiracja jest bardziej przyciąganiem lub siłą napędową. To coś, co pochodzi z wewnątrz, co skłania nas do proaktywnego działania. Może nie raz spotkałeś(aś) na swojej zawodowej drodze osobę szczerze zafascynowaną swoją pracą, do tego stopnia, że jej nastawienie ci się udzielało. W takiej sytuacji czujesz, że możesz dawać z siebie wszystko. I to jest ten moment, który często zadecyduje, czy zostaniesz w tej pracy na dłużej, czy czas podbijać świat w innym otoczeniu.
Zapytałam szczęściaro przedsiębiorców, jakie ma dla nich znaczenie inspiracja i motywacja:
Radosław Runc – prezes zarządu Z-Rays
Firma budująca swoją pozycję na rynku ma świadomość, że zanim zaistnieje ze swoją usługą lub produktem, jedynym jej aktywem są ludzie i ich wiara w to, co robią. A zatem na tym etapie motywacja odgrywa kluczową rolę. Robimy to, co sobie zaplanowaliśmy i patrzymy tylko do przodu realizując kolejne pośrednie cele. Po jakimś czasie pojawiają się zwykle pierwsze problemy. Firma napotyka, na których wyzwania nie była w stanie przewidzieć. Wtedy sama motywacja i wytrwałość nie wystarczy. Duże znaczenie ma rola lidera, który w krytycznych momentach okazuje spokój, przedstawia obraz sytuacji oraz nadaje kierunki działania. W takich momentach lider przypomina, jaka jest misja firmy, tłumaczy, że firma rozwija się z powodów potrzeby rynku i definiuje lub przypomina unikalność strategii firmy. W tej fazie inspiracja staje się bardziej istotna. Pracownicy w przełomowych chwilach powinni być wewnętrznie przekonani, iż uczestniczą w czymś istotnym dla nich samych oraz dla ich obecnych i potencjalnych klientów. Podsumowując motywacja i inspiracja to dwa czynniki, które nie wykluczają się, ale wymieniają się swoją wagą w zależności od etapu rozwoju oraz kontekstu wyzwań, jakie napotyka firma.
Barbara Andrzejewska – prezes i współzałożycielka StretchMe Warsaw
Prowadząc StretchMe zauważyłam, że choć motywacja może być często pobudzana zewnętrznymi czynnikami – takimi jak pensja, bonusy, czy nagrody – to często bywa ulotna.
To głównie inspiracja – dopasowanie pasji, zainteresowań, i zamiłowania ludzi do danej pracy – jest motorem napędowym dla pracowników oraz firmy. O ile inspiracja brzmi jak bardziej pożądany element, to kreowanie jej jest zdecydowanie mniej oczywiste. Kluczowe wydaje się jasne przedstawianie swojej wizji, celów oraz ambicji spółki – i następnie dobieranie ludzi, których pasje i zainteresowania pokrywają się z naszymi.
Przed stworzeniem swojego startupu pracowałam korporacjach i globalnych firmach. Zauważyłam, że kultura korporacji wprowadza ogromną hierarchiczność w relacjach, a menadżerowie często wykorzystują swoją pozycję, aby „zmotywować” swój zespół. Takie podejście do zarządzania ludźmi jest mało efektywne, zniechęca zespół do inicjatywy, obniża zaangażowanie.
W StretchMe staramy się dobierać ludzi z odpowiednimi zainteresowaniami – tak, aby nasza firma była dla nich naturalnym miejscem do pracy. Nasz zespół stanowią ludzie, dla których sport i stretching to pasja i poświęcają temu całe swoje życie. Z drugiej strony, nasz zespół technologiczny tworzą specjaliści z zacięciem do sztucznej inteligencji. Ponadto tworzymy taką kulturę pracy, która zachęca do ciągłego poszukiwania inspiracji i nowych pomysłów na dostarczenie klientom, jak najwyższej jakości usług. Zachęcamy pracowników do poszukiwania nowych rozwiązań, zwłaszcza takich, które usprawnią customer experience.
Pavel Panasjuk – prezes i współzałożyciel Dynamic Air Cooling (DAC)
Uważam, że łatwiej jest motywować ludzi wokół siebie niż inspirować. Inspiracja to sztuka, prawdziwy dar. W swojej karierze zawodowej spotkałem bardzo niewiele osób, które były w stanie zainspirować zespół swoją osobą lub słowem. Byli to urodzeni liderzy. Należy pamiętać, że umiejętności te można rozwijać, ale przede wszystkim trzeba mieć predyspozycje. Niektórzy liderzy, których miałem okazję poznać, nie byli to zbyt mili ludzie, ale towarzyszyła im jakaś magia, która przemawia do irracjonalnej części odbiorców. Natomiast motywacja jest bardzo racjonalna, jest bardziej zadaniem menedżera, który ma swoje zasady. Można je opisać w dokumencie typu ,,Polityka motywowania pracowników firmy”. Natomiast ciężko jest sobie coś takiego wyobrazić dla inspiracji, czyż nie? Jednak posiadanie odpowiedniego schematu motywacyjnego w dłuższej perspektywie jest niezwykle ważne. Podsumowując, motywacja i inspiracja to narzędzia, którymi musi posługiwać się wykwalifikowany lider w każdym środowisku.
Agnieszka Drews – prezes MAMY.LINK
„Tam, gdzie istnieje wola, jest droga” – to stare powiedzenie, które motywuje i inspiruje do pracy oraz do pozostania wiernym życiowym celom.
Lider firmy i współpracownicy – wszyscy potrzebujemy motywacji i inspiracji, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Motywacja? Czy inspiracja? A może motywacja i inspiracja? Każdy z nas ocenia je inaczej i oczekuje różnych działań. Jedno jest pewne, obydwa czynniki wpływają na pozytywny wizerunek firmy, pozyskanie inwestorów i wzrost korzyści finansowych.
Charyzma, empatia, entuzjazm, pozytywna postawa i przede wszystkim umiejętności miękkie – to wyróżnia skutecznego lidera firmy.
Inspiracja tkwi w każdym z nas. Jednocześnie sprawia, że jesteśmy zaangażowani do momentu osiągnięcia celu. Celu, wyznaczonego przez nas lub lidera firmy.
Zawsze uważałam, że ludzie są największą wartością każdej organizacji. Ich chęć do działania jest kluczem do sukcesu. Z własnego doświadczenia wiem, że aby osiągnąć rozwój firmy, niezbędnym elementem jest motywowanie pracowników. Motywacja jest jednak krótkotrwała.
Dobra atmosfera w pracy jest konieczna. Rozwiązaniem jest m.in. dbałość o detale zapewniające komfort pracy – przestrzeń do relaksu, możliwość wspólnego zjedzenia posiłku, wypicia kawy… Stosuję to w mojej firmie.
Grzegorz Zwoliński – prezes SatRev
Co motywuje pracowników? Moim zdaniem źródłem motywacji do pracy jest satysfakcja z tego, co się robi. Branża, w której działam – sektor kosmiczny – oferuje coraz więcej ścieżek rozwoju dla młodych ludzi zafascynowanych kosmosem. Już sam fakt pracy w tej branży i robienie nieszablonowych rzeczy jest moim zdaniem źródłem motywacji. Udało nam się wysłać w przestrzeń kosmiczną kilkanaście naszych satelitów. Niebawem będą kolejne, a za kilka lat upragniona konstelacja.
SatRev integruje także ludzi chcących pracować w New Space. Pozwala wymieniać się wiedzą i doświadczeniem na światowym poziomie. Widać to chociażby w trakcie wydarzeń branżowych, gdzie pracownicy mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami z kolegami z innych firm czy też ośrodków akademickich. Udział w wydarzeniach sektora kosmicznego jest miejscem, które inspiruje ludzi i daje im powiem świeżości.
Moim zdaniem łatwiej jest motywować pracowników niż ich inspirować. Wierzę, że Polacy mają kompetencje, żeby konkurować z firmami New Space z całego świata. Chciałbym, aby ludzie wierzyli w swoje możliwości i umiejętności, tak jak ja to robię.
Michał Wendeker – prezes Autonomy Now
Dobre nastawienie do pracy i wysoka motywacja pracowników są wyróżnikami zdrowej kultury organizacji. Osiągniecie jej wymaga wielu czynników, od tych tzw. „miękkich”, czyli wynikających ze zdrowych relacji czy dobrej komunikacji, po czynniki bardziej namacalne – warunki finansowe zatrudnienia czy poczucie sensu lub prestiżu wynikające z danej roli i projektu.
Motywowanie i inspirowanie pracowników są z pewnością ważnymi elementami pracy z zespołem, a ich spoiwem jest autentyczność – nasze komunikaty jako menedżerów powinny wynikać z autentycznego przekonania do wiodącej idei firmy i być zakorzenione w wizji organizacji. Dbałość o zdrową psychologię zespołu jest oczywiście złożonym procesem, ale dobrym punktem wyjście do osiągnięcia obu celów – zmotywowanego i zainspirowanego zespołu – jest autentyczność i wspólne identyfikowanie się z celami projektu.