Nowe technologie dla integracji
W 3. edycji konkursu „Aplikacje bez barier” nagrodzeni zostaną twórcy aplikacji na urządzenia mobilne, w największym stopniu przydatnych użytkownikom z różnymi niepełnosprawnościami. Wyróżnienia otrzymają najbardziej dostępne aplikacje typu ogólnego, jak i skierowane do osób z niepełnosprawnością. Wspólnie z władzami Warszawy Integracja nagrodzi też najciekawsze koncepcje aplikacji i pomoże je wdrożyć. Oprócz doświadczonych twórców uhonorowani zostaną także początkujący. Partnerem merytorycznym wydarzenia jest projekt Samsung Labo – prowadzony przez największego producenta smartfonów na świecie.
W 3. edycji konkursu „Serwis www bez barier” wyróżnione zostaną dostępne serwisy internetowe instytucji edukacyjnych, finansowane ze środków publicznych. Konkurs organizowany pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej stanowi okazję do docenienia najbardziej innowacyjnych rozwiązań znajdujących się na witrynach uczelni, szkół i innych placówek naukowych i oświatowych.
Zwycięzców konkursów technologicznych Integracji poznamy 19 listopada podczas Wielkiej Gali Integracji – dorocznego święta polskiego środowiska osób z niepełnosprawnością, w tym roku organizowanego w Expo XXI Warszawa.
Integracja jako ekspert
Wyboru najlepszych kandydatur w obu konkursach dokonało jury, w którym zasiedli m.in. specjaliści z zakresu nowych technologii: Daniel Rogiński – szef departamentu Digital i E-Commerce w Samsung Polska oraz Marcin Zaremba – wykładowca na wydziałach związanych z biznesem internetowym Uczelni Łazarskiego i Akademii Leona Koźmińskiego, szkoleniowiec IAB, współtwórca i wykładowca AppAcademy.pl oraz autor cenionej książki Mobile dla menedżerów.
W składzie tego gremium znaleźli się również eksperci ds. dostępności z Integracji, która jest liderem organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Integracja od ponad 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania szans osób z różnymi niepełnosprawnościami, m.in. poprzez kształtowanie świadomości obywatelskiej, edukację, pomoc w zatrudnieniu, usuwanie barier architektonicznych i społecznych.
Integracja prowadzi też audyty w zakresie dostępności cyfrowej, uświadamiając twórców i administratorów stron na temat barier, jakie nadal napotyka w internecie blisko 5 mln Polaków – użytkowników z niepełnosprawnością. Efektem współpracy firm i instytucji z Integracją stał się przyznawany przez nią certyfikat SERWIS BEZ BARIER, poświadczający pełną dostępność serwisu internetowego w myśl międzynarodowego standardu WCAG 2.0.
fot. pixabay.com