Intel Labs pokazuje technologie przyszłości

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Udostępnij:

Tylne światła samochodów, które ratują życie, inteligentne ekrany, dzięki którym zdjęcia opowiadają własne historie, spersonalizowane zakupy. To tylko niektóre z innowacji, które Intel® prezentuje dziś podczas 11. dorocznej imprezy Research@Intel – pokazu najbardziej nowatorskich rozwiązań…

Tylne światła samochodów, które ratują życie, inteligentne ekrany, dzięki którym zdjęcia opowiadają własne historie, spersonalizowane zakupy. To tylko niektóre z innowacji, które Intel® prezentuje dziś podczas 11. dorocznej imprezy Research@Intel – pokazu najbardziej nowatorskich rozwiązań powstałych w laboratoriach Intela i we współpracy z zewnętrznymi partnerami. Justin Rattner, główny dyrektor ds. technologii w firmie Intel, otworzył dzisiejszą imprezę, przedstawiając niektóre spośród dwudziestu prezentowanych przełomowych projektów badawczych.

Aby urozmaicić własne inicjatywy badawcze, dwa lata temu organizacja Intel Labs wdrożyła unikatowy model bezpośredniej współpracy z czołowymi naukowcami akademickimi, tworząc globalną sieć siedmiu ośrodków Intel Science and Technology Center (ISTC) oraz sześciu instytutów Intel Collaborative Research Institute (ICRI). W każdym ośrodku pracuje grupa badaczy, którzy zajmują się m.in. systemami wbudowanymi, chmurą, sieciami społecznościowymi i bezpieczeństwem danych. Na imprezie zaprezentowano – obok szeregu rozwiązań z wewnętrznych laboratoriów Intela – próbkę osiągnięć partnerów w tych i innych dziedzinach, takich jak wizualne i kontekstowe przetwarzanie danych, a także przedstawiono jakie postępy poczyniono w analizowaniu zbiorów danych big data.

Większość naszych badań prowadzimy sami, ale jesteśmy niezwykle zadowoleni z ilości i jakości rezultatów, jakie osiągają ośrodki ISTC i ICRI – powiedział Rattner. – Co równie istotne, struktura tych wspólnych inicjatyw opiera się na modelu otwartej własności intelektualnej, co przynosi korzyści nie tylko Intelowi i badaczom, ale całej branży zaawansowanych technologii oraz społeczeństwu.

Najważniejsze prezentacje podczas Research@Intel

Sklepy, które pomagają w zakupach

Ile razy szukałeś produktu w sklepie i czułeś się zirytowany nadmiarem rozmiarów, opcji i funkcji? Technologia Shelf-Edge (SET) opracowana w Intel Labs może wykrywać Twoją obecność z wykorzystaniem czujników, kiedy przechadzasz się po sklepie, i pomóc Ci znaleźć to, czego potrzebujesz, oraz uniknąć tego, co niepotrzebne. Jeśli chcesz ugotować łososia na obiad, SET może polecić Ci najlepiej pasujące wino (na podstawie Twoich preferencji). Może też ostrzegać Cię przed żywnością ze składnikami, na które masz alergię.

Mniej do noszenia

Czy kiedykolwiek życzyłeś sobie, aby ekran dotykowy w telefonie skalował się w zależności od aplikacji, których używasz, a przez to był bardziej czytelny? Czy wolałbyś nie zabierać laptopa na wakacje, ale robisz to na wypadek, gdyby był potrzebny? Wyobraź sobie, że możesz wyświetlać obraz na dowolnej powierzchni, za pomocą każdego urządzenia. Nie musiałbyś się martwić, które aplikacje, urządzenia i ekrany zabrać ze sobą… miałbyś dostęp do wszystkich.

Pojazdy, które uważają na siebie nawzajem

Wczesne ostrzeżenie pozwoliłoby uniknąć wielu wypadków, a komunikacja i współpraca między samochodami i motocyklami może być pierwszym krokiem do zapobiegania kolizjom i innym incydentom drogowym. Wymaga to szybkiej i niezawodnej łączności między pojazdami, nawet na zatłoczonych ulicach miast. Intel Labs, za pośrednictwem ośrodka Intel Collaborative Research Institute for Connected Context Computing, pracuje nad wykorzystaniem światła tylnych lamp do szybkiej transmisji danych między pojazdami. Technologia ta niemal bez dodatkowych kosztów może ratować życie, umożliwiając samochodom porozumiewanie się ze sobą nawzajem.

Urządzenia, które naprawdę nas znają

Intel Labs pokazuje, jak cyfrowy asystent może nam pomagać zarówno w sposób aktywny, jak i pasywny. W obu trybach serwery zaplecza zapewniają funkcje analityczne, które nie tylko rozpoznają użytkownika, ale potrafią też wywnioskować – z wykorzystaniem algorytmów maszynowego uczenia się – czego potrzebuje lub chce, w zależności od sytuacji oraz środowiska. Monity dostarczane do urządzenia użytkownika oferują interesujące informacje oraz przypomnienia oparte na bieżącym kontekście oraz zawartości „dziennika życia”. Jeśli na przykład użytkownik zapomni wziąć lekarstwo, zostanie o tym powiadomiony.

Nauka w służbie kierowców

Intel Labs bada sposoby na ograniczenie zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdów przez rozproszonych kierowców. Rozwój technologii umożliwi ocenę stanu kierowcy i zaalarmowanie go, zanim spowoduje wypadek. Intel pracuje nad technologiami, które mogą określić, gdzie patrzy kierowca oraz mierzyć aktywność mózgową i poziom natlenienia, związany ze zdolnością do bezpiecznego prowadzenia pojazdu. Intel Labs, we współpracy z przedstawicielami uniwersytetów, prowadzi badania łączące neurologię z inżynierią kognitywną, kontynuując prace nad poprawą komfortu użytkowników pojazdów.

Obraz bez kabli

Rozwiązanie Internet of Displays z instytutu Intel Visual Computing (wspólnego przedsięwzięcia Intel Labs oraz amerykańskich i niemieckich uniwersytetów) eliminuje konieczność stosowania kabli do wyświetlania treści wideo. Niezależnie od tego, czy chodzi o domową rozrywkę, handel detaliczny czy też projekty w skali globalnej, rozwiązanie Intel Labs pozwala na wyświetlanie tej samej treści przez wszystkie podłączone urządzenia, łączenie dowolnej liczby urządzeń z dowolną liczbą ekranów oraz łatwe lokalizowanie ich bez używania długich kabli.

źródło: informacja prasowa