Cztery firmy skorzystajÄ… z pomocy
AmerykaÅ„ski gigant produkujÄ…cy mikroprocesory i ukÅ‚ady scalone wesprze finansowo kobiety oraz mniejszoÅ›ci narodowe w biznesowych przedsiÄ™wziÄ™ciach. Brian Krzanich, prezes firmy Intel oÅ›wiadczyÅ‚, że w ramach Intel Venture Capital zostaÅ‚ uruchomiony Fundusz RóżnorodnoÅ›ci, którego wartość wynosi 125 milionów dolarów. Åšrodki pieniężne zgromadzone w funduszu bÄ™dÄ… przeznaczone na rozwój startupów, których wÅ‚aÅ›cicielami sÄ… kobiety oraz przedstawiciele wymienianych przez Intel mniejszoÅ›ci narodowych, do których należą Afroamerykanie, Latynosi i rdzenni Amerykanie. Brian Krzanich twierdzi, że te grupy spoÅ‚eczne w niewielkim stopniu sÄ… zaangażowane w powstawanie nowych przedsiÄ™biorstw. Â
Na zdjÄ™ciu: Brian Krzanich, prezes Intel | fot. materiaÅ‚y prasoweÂ
Obecnie wiadomo, że udział w podziale kapitału będą miały cztery młode firmy. Pierwszą z nich jest platforma edukacyjna dedykowana kobietom Birt+CO. Z pomocy skorzysta również firma produkująca software służący do zarządzania dokumentacją medyczną CareClaud, startup tworzący inteligentny kubek MarkOne oraz przedsiębiorcy rozwijający system ochrony danych Venafi. Oprócz zastrzyku gotówki właściciele biznesów objęci opieką przez Intel Venture Capital mogą liczyć na wsparcie merytoryczne i korzystać z doświadczenia amerykańskiego potentata.
300 milinów dolarów do 2020 roku
Firma Intel postanowiła zainwestować w przedsiębiorstwa należące do kobiet oraz mniejszości narodowych, ponieważ te dwie grupy społeczne często są dyskryminowane w środowisku biznesowym. Jak podaje serwis Business Insider zaledwie 15 procent firm zarządzanych przez kobiety zostaje wspartych finansowo przez fundusze typu venture capital, natomiast tylko 1 procent startupów z Doliny Krzemowej jest zakładanych przez Afroamerykanów i Latynosów. Intel zamierza to zmienić.
Przedsiębiorstwo produkujące mikroprocesory i układy scalone planuje do 2020 roku wydać 300 milionów dolarów na szkolenie kobiet i mniejszości narodowych, aby wkrótce stali się oni integralną częścią świata przedsiębiorczości. Dotychczas Intel wsparł 1400 firm z całego świata na łączną sumę około jedenastu miliardów dolarów.