Intel zwalnia 12 tysięcy pracowników. Będzie inwestować w Internet Rzeczy

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

W pierwszym kwartale 2016 roku przychód Intela wyniósł nieco powyżej 13 miliardów dolarów, czyli aż o 7 procent więcej w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku. Mimo dobrych wyników finansowych spółka zwolni 11 procent załogi. O co więc chodzi?

Na zdjęciu: Brian Krzanich,CEO Intela | fot. materiały prasowe 

O 10 proc. spadła sprzedaż komputerów osobistych

W wyniku restrukturyzacji pracę straci aż 12 tysięcy osób. Większości z nich wypowiedzenia zostaną wręczone w ciągu najbliższych sześćdziesięciu dni, pozostałym z kolei do końca 2017 roku. W efekcie reorganizacja będzie kosztować Intel 1,2 miliardy dolarów, niemniej przedstawiciele koncernu technologicznego oczekują sporych oszczędności. W tym roku wynosić mają 750 milionów dolarów, a w przyszłym blisko półtora miliarda.

Brian Krzanich, dyrektor generalny Intela, wyjaśnił w oficjalnym komunikacie, że przyczyną zwolnień jest ewolucja, przez którą musi przejść spółka. Dotychczas amerykański gigant zajmował się produkcją mikroprocesorów na potrzeby kurczącego się rynku komputerów osobistych. Według firmy badawczej Gartner w ciągu roku sprzedaż pecetów spadła o 10 procent, a łączna sprzedaż tych urządzeń wyniosła w pierwszym kwartale 2016 roku około 65 mln sztuk. Podobny wynik zanotowano dziewięć lat wcześniej.

Zmiana obszaru działania

Przedstawiciele koncernu, mając tę świadomość i widzę, że segment urządzeń mobilnych zyskuje na popularności, zamierzają skupić się na rozwoju produktów, które zapewnią spółce maksymalnie wysokie przychody. Wśród tych obszarów Krzanich wymienia osiem pozycji: centra danych, Internet Rzeczy (IoT), pamięć, łączność, rozwiązania sieciowe, urządzenia hybrydowe i gry wideo.

Niemniej to wciąż działalność spółki związana z komputerami osobistymi jest główny źródłem przychodu Intela. Dział Client Computing Group wypracował w pierwszym kwartale 2016 roku przychód na poziomie 7,5 mld dolarów, zaś Internet of Things Group 651 milionów. Natomiast tempo wzrostu tego pierwszego jest niższe niż drugiego i wynosi kolejno: dwa i dwadzieścia dwa procent rok do roku.

HP zwalnia 30 tysięcy, a Toshiba 7 tysięcy

Restrukturyzacja, przez którą obecnie przechodzi Intel, dotknęła również innych gigantów działających w segmencie komputerów osobistych. W październiku ubiegłego roku Meg Whitman, prezes Hewlett-Packard, podjęła decyzję o zwolnieniu aż 30 tysięcy osób. Dwa miesiące później przedstawiciele Toshiby poinformowali, że wręczą wypowiedzenia siedmiu tysiącom pracowników i odnotują gigantyczną stratę na poziomie 4,5 mld dolarów.