Inteligentna odzież wyczuje, że ubranemu w nią jest za gorąco

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Tkanina stworzona ze specjalnie zaprojektowanej przędzy pokrytej przewodzącym metalem, może automatycznie regulować ilość ciepła, w zależności od warunków atmosferycznych.

Badacze z University of Maryland stworzyli tkaninę, która może automatycznie regulować ilość ciepła w zależności od warunków. W sytuacji, gdy na zewnątrz jest temperatura dodatnia, tkanina pozwala na przejście promieniowania podczerwonego (promieniującego ciepła). Z kolei gdy warunki stają się chłodniejsze, owa tkanina zmniejsza ucieczkę ciepła. Promieniowanie podczerwone to podstawowy sposób, w jaki ciało wyzwala ciepło i jest głównym przedmiotem tej nowej technologii.

Naukowcy stworzyli tkaninę ze specjalnie zaprojektowanej przędzy pokrytej przewodzącym metalem. Przędza bazowa tkaniny jest stworzona z włókien wykonanych z dwóch różnych materiałów syntetycznych – jedna pochłania wodę, a druga odpycha ją. Co więcej, włókna te odkształcają się pod wpływem wilgoci. To zniekształcenie zbliża pasma przędzy do siebie, co otwiera pory w tkaninie, dając niewielki efekt chłodzenia, i dodatkowo modyfikuje sprzężenie elektromagnetyczne pomiędzy nanorurkami węglowymi w powłoce.

W zależności od warunków, materiał blokuje promieniowanie podczerwone lub umożliwia przejście przez niego. Reakcja jest niemal natychmiastowa, więc zanim osoba zorientuje się, że robi się gorąco, ubranie może już nieco ochłodzić ciało. W przeciwnej sytuacji, dynamiczny mechanizm bramkowania działa odwrotnie, aby zatrzymać ciepło w tkaninie.

Na tę chwilę nie wiadomo jeszcze, kiedy tkanina zostanie wykorzystywana w produkcji ubrań.

Czytaj też:
Polska firma Bio2Materials przerabia jabłka na ekologiczny materiał
Marks & Spencer stworzył kolekcję zaprojektowaną dla niepełnosprawnych dzieci