Inteligentna toaleta przeanalizuje mocz i stolec. W ten sposób oceni stan zdrowia użytkownika

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Inteligentna toaleta przeanalizuje mocz i stolec. W ten sposób oceni stan zdrowia użytkownika

Udostępnij:

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali sposób na badanie kału i moczu w domowych warunkach. Do tego celu ma posłużyć inteligentna toaleta, która wykryje wiele markerów chorobowych.

Inteligentna toaleta wygląda jak każda inna, ale wyposażona jest w szereg specjalnych narzędzi, takich jak kamera i pasek do analizy moczu, zamontowany wewnątrz miski. Za pomocą detektorów ruchu i czujników ciśnienia narzędzia wykonują szereg testów, które mogą określić stan zdrowia człowieka na podstawie wydalin.

Próbki moczu zostaną poddane analizie molekularnej w celu sprawdzenia szeregu biomarkerów, w tym białka, azotynów i leukocytów – ważnych dla wykrywania funkcji nerek i diagnozowania infekcji dróg moczowych. Kał będzie oceniany pod kątem cech fizycznych, takich jak kolor i konsystencja, które mogą pomóc w diagnozowaniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych, infekcji i nowotworów.

Jak podaje serwis statnews.com, Jack Gilbert, mikrobiolog z Scripps Institution of Oceanography na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, powiedział, że zbierane w ten sposób dane mogą pomóc nam jeszcze lepiej zrozumieć nasze zdrowie, a w obecnych czasach pomóc w monitorowaniu rozprzestrzeniania się choroby wirusowej COVID-19.

Dźwignia spłuczki w toalecie ma wbudowany system identyfikacji, który odczytuje odciski palców i pozwala na rozróżnienie między użytkownikami. Informacja zwrotna jest automatycznie przechwytywana przez kamerę, w postaci zdjęć i krótkich filmów, i przesyłana do opartego na chmurze portalu.

– Opracowaliśmy toaletę z pomocą urologów i chirurgów jelita grubego, a także ustaliliśmy priorytety ich opinii, aby upewnić się, że jest ona tak blisko wykorzystania klinicznego, jak to tylko możliwe – powiedział Seung-min Park, główny autor projektu i naukowiec zajmujący się obrazowaniem molekularnym na Uniwersytecie Stanforda.

W ramach badania Park i jego współpracownicy zebrali próbki moczu i stolca od 300 osób korzystających z inteligentnej toalety. Została ona zainstalowana w łazience obok ich laboratorium, a wolontariusze zostali poproszeni o korzystanie z toalety tak samo, jak z każdego innego obiektu. Jednocześnie naukowcy pobierali również tradycyjne próbki, które wysyłali do laboratorium. Jak się okazało wyniki testów w obu przypadkach były zbliżone.