Inteligentny kombinezon do nauki swingu golfowego – laureatka Szkoły Pionierów PFR i jej zespół Weregolf dokonają rewolucji w świecie sportu

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Inteligentny kombinezon do nauki swingu golfowego – laureatka Szkoły Pionierów PFR i jej zespół Weregolf dokonają rewolucji w świecie sportu

Udostępnij:

– Podstawowy ruch golfowy, tzw. swing, jest bardzo złożonym i wysoce skoordynowanym ruchem całego ciała. W związku z tym, początkującym golfistom ciężko zrozumieć jego biomechanikę, a jeszcze ciężej wprowadzić w swoje ciało. Na początku swojej przygody z golfem sama borykałam się z tym problemem i doskonale wiem, jakie może to być frustrujące, a czasem nawet zniechęcające – mówi Justyna Bącela, której startup Weregolf zwyciężył trzecią edycję programu Szkoła Pionierów PFR.

Czytasz pierwszy artykuł z serii, w której prezentujemy zwycięzców trzeciej edycji Szkoły Pionierów PFR, programu edukacyjnego dla początkujących przedsiębiorców technologicznych w wieku 20-40 lat, zorganizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i Partnera Strategicznego Allegro. Jego celem jest wyłonienie innowatorów i wsparcie ich w budowaniu startupów. Zwycięzcą tegorocznej odsłony Szkoły Pionierów PFR jest Weregolf – zespół, który opracował inteligentny kombinezon umożliwiający ćwiczenie prawidłowej pamięci mięśniowej podczas gry w golfa. O projekcie rozmawiamy z jego założycielką – Justyną Bącela.

Stworzyłaś inteligentny kombinezon umożliwiający ćwiczenie prawidłowej pamięci mięśniowej. Jak działa taki kombinezon?

Stworzyliśmy! To zasługa całego zespołu. Nasze urządzenie bazuje na technologii motion capture, która zapewnia identyfikację nawet najbardziej złożonych ruchów. Kombinezon umożliwia bezprzewodową rejestrację ruchu poszczególnych części ciała użytkownika w czasie rzeczywistym oraz jego analizę, dzięki której następuje weryfikacja poprawności wykonania danego manewru. Na tej podstawie, w przypadku wystąpienie nieprawidłowości, wysyłany jest tzw. haptyczny feedback, czyli wibroaktywna informacja zwrotna do odpowiedniej partii ciała, której sekwencja ruchu odbiega od wzorcowej. Warto podkreślić, że wszystkie te etapy dzieją się w trakcie wykonywania ruchu, co jest niezwykle ważne w przypadku ćwiczenia prawidłowej pamięci mięśniowej i eliminowania złych nawyków.

Celem Weregolf jest zwiększenie efektywności wysiłku oraz wyeliminowanie kontuzji podczas gry w golfa. Dlaczego akurat golf? To dość niszowy sport.

Rzeczywiście w Polsce jest on nadal dość mało popularny, choć z roku na rok rośnie zainteresowanie tym sportem i przybywa coraz więcej nowych golfistów, co bardzo cieszy. Dlaczego akurat golf? Z dwóch powodów.

Po pierwsze, podstawowy ruch golfowy, tzw. swing, jest bardzo złożonym i wysoce skoordynowanym ruchem całego ciała. W związku z tym, początkującym golfistom ciężko zrozumieć jego biomechanikę, a jeszcze ciężej wprowadzić w swoje ciało. Na początku swojej przygody z golfem sama borykałam się z tym problemem i doskonale wiem, jakie może to być frustrujące, a czasem nawet zniechęcające. Większość obecnie dostępnych urządzeń na rynku umożliwia weryfikację poprawności ruchu dopiero po jego zakończeniu. Jako instruktor golfa wiem, że często samo przekazanie wiedzy w sposób werbalny czy też wizualny na przykładzie zawodowców nie jest w pełni wystarczające i satysfakcjonujące dla ucznia.

Po drugie, obecnie na świecie w golfa gra ok. 80 mln ludzi. Jak w każdym sporcie, tak i w tym występują kontuzje. Swing golfowy wywiera znaczny nacisk na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dodatkowo w wyniku nieprawidłowej techniki wykonywania tego ruchu pojawiają się znaczne przeciążenia i związany z nimi uciążliwy ból pleców, który jest identyfikowany z większością kontuzji golfowych.

Swoją drogą, czy Weregolf można lub będzie można wykorzystywać do treningu pamięci mięśniowej w innych dyscyplinach?

Zdecydowanie! Nasz kombinezon jest dedykowany sportowcom, a w pierwszej kolejności golfistom z wyżej wymienionych powodów. Weregolf wpisuje się w takie dyscypliny sportu, w których kładziony jest nacisk na ćwiczenie pamięci mięśniowej, np. tenis, koszykówkę, ale również w szeroko rozumianą rehabilitację i fizjoterapię.

Jednym z założeń Szkoły Pionierów PFR było uczestnictwo w warsztatach. Jak udział w nich pomógł Ci rozwinąć projekt?

Szeroki zakres tematyki warsztatów, od budowania i współpracy w zespole, przez tworzenie modeli biznesowych po zajęcia z marketingu czy prezentowania umożliwiły mi przejście krok po kroku przez kolejne etapy rozwijania startupu.

Weregolf to projekt hardware’owy, dlatego bardzo cenię sobie warsztaty z prototypowania Andrzeja Burgsa i firmy Sygnis, podczas których mogliśmy rozłożyć nasz pomysł na czynniki pierwsze i poskładać go na nowo. Umożliwiło mi to spojrzenie na problem z różnych perspektyw i z pewnością pobudziło kreatywność.

Gdybyś miała wskazać jedną najważniejszą rzecz, której nauczyłaś się w trakcie Szkoły Pionierów PFR, co to by było?

Elastyczność. Biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką rozwijają się, ewoluują i pivotują projekty, bycie elastycznym otwiera umysł, poszerza perspektywę oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów, tak by zachować przy tym spokój i nadal czerpać radość z projektu.

Jak generalnie oceniasz udział w Szkole Pionierów PFR?

10/10! Przede wszystkim świetna organizacja (pomimo pandemicznych wyzwań) i wspaniała atmosfera, którą tworzyły niezastąpione Izabela Bany i Dagna Frydrych oraz fantastyczni mentorzy – pracowaliśmy między innymi z Mikołajem Małaczyńskim, założycielem Legimi! Oprócz szerokiej wiedzy i umiejętności biznesowych dostałam od PFR i Allegro wsparcie i dużą dawkę motywacji do dalszego działania.

Co dalej z Twoim projektem? Jak zamierzasz go rozwijać?

Dalszy rozwój projektu będzie polegał na wyposażeniu kombinezonu w haptyczny feedback (obecnie jest w formie wizualnej), pracach badawczo-rozwojowych (R&D) oraz pracy nad zaawansowanym softwarem i aplikacją. W tym roku chcielibyśmy pozyskać pierwszych klientów i ambasadorów marki. Przyszłościowo planujemy skalować nasze rozwiązanie na inne dyscypliny sportu.

W marcu Weregolf rozpoczyna także proces półrocznej inkubacji w Platformie Startowej Idealist. W między czasie będziemy szukać finansowania.

Po czym poznasz, że Weregolf osiągnie sukces?

Weregolf to projekt tworzony przede wszystkim z pasją, przez miłośników nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań w codziennym życiu. Myślę, że to solidny fundament do osiągnięcia sukcesu.

O Szkole Pionierów PFR

Szkoła Pionierów PFR jest międzynarodowym programem edukacyjnym, w którym uczestniczą początkujący przedsiębiorcy technologiczni w wieku 20-40 lat. Podczas 3-tygodniowych intensywnych warsztatów wszyscy uczestnicy zdobywają praktyczne umiejętności biznesowe i wiedzę od ekspertów, niezbędną do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w branży technologicznej.

 

Artykuł powstał we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju