Internet of Things przyniesie korzyści firmom na całym świecie, a te chcą wdrażać takie rozwiązania

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Na całym świecie kierownicy, managerowie, administratorzy są już coraz bardziej świadomi tego co może dać całej firmie jeden mały układ scalony wbudowany w urządzenie.

fot. materiały prasowe 

Internet rzeczy jest coraz bardziej pożądany, ale istnieje potrzeba edukacji w zakresie wdrażania tych rozwiązań – wynika z badań przeprowadzonych przez Schneider Electric.

Firmy są zainteresowane IoT

W globalnym badaniu „IoT 2020” przeprowadzonym przez Schneider Electric, w którym udział wzięło ponad 2500 firm, 70% kadry kierowniczej stwierdziło, że dostrzega wartość biznesową, jaką niesie ze sobą IoT. Co więcej 2/3 firm planuje wdrożenie rozwiązań IoT w 2016 roku przy pomocy aplikacji mobilnych, a 23% zacznie korzystać z nich w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Ciekawy jest również sposób wykorzystania narzędzi IoT. Aż 63% ankietowanych planuje zastosować je w celu lepszej analizy zachowań klientów i podniesieniu, jakości usług.

Przyczyną takiego zainteresowania firm są spadające koszty czujników sieciowych, co umożliwia pogłębienie programów cyfryzacji i wykorzystanie potencjału bardziej mobilnych pracowników.

Korzyści z wykorzystania rozwiązań IoT

Wyniki przeprowadzonego badania pokazują również, że rozwiązania IoT dają konkretne korzyści. W obszarze biznesowym, IoT w niedalekiej przyszłości generować będzie dla firm nowe okazje rynkowe, umożliwiając zwiększenie efektywności własnych przedsiębiorstw jak i innych firm. Staną się również kluczowym narzędziem komunikacji między firmami i ich klientami.

Pod względem technologicznym IoT zapewnia szybsze i bardziej elastyczne operacje w sieci i wdrażanie środowiska chmury oraz najnowocześniejszych systemów komputerowych. Pozwala również na prowadzenie zaawansowanych analiz danych i szybsze dostarczanie pożytecznych informacji we właściwym momencie.

Rozwiązania IoT stają się także coraz bardziej pomocne w walce z cyberbezpieczeństem.

W przeprowadzonym przez Schneider Electric badaniu 41% respondentów przewiduje, że zagrożenia w obszarze cyberbezpieczeństwa staną się wyzwaniem o znaczeniu krytyczny. Rozwiązania IoT promują otwarte, interoperacyjne i hybrydowe podejście do systemów komputerowych, sprzyjając współpracy w dziedzinie standardów cyberbezpieczeństwa.

Jak wdrażać IoT?

– Rozwiązania z zakresu IoT to nowość dla wielu firm. Ich wdrażanie, zwłaszcza w przemyśle, wymaga stopniowych zmian polegających na zastępowaniu inwestycji w stare systemy na nowe, które prowadzą do głębokiej transformacji procesów biznesowych, przynosząc długofalowe efekty – mówi Ireneusz Martyniuk, Dyrektor Pionu Przemysłu w Schneider Electric Polska.

Przystępując do wdrażania IoT w firmie ważne jest to, aby zacząć od małych pilotażowych projektów w konkretnych obszarach. Następnie należy dokonać oceny stopy ROI (zwrotu z inwestycji) przed zwiększeniem zasięgu projektu. W przypadku dużych firm produkcyjnych czy przemysłowych wcześniej warto zainwestować również w podnoszenie efektywności energetycznej, co pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów energii. Jednym z najbardziej czasochłonnych elementów wdrażania może być integracja projektów dotyczących systemów monitoringu i zarządzania zasobami. Dzieje się tak, gdyż często firmy posługiwały się odrębnymi systemami. Ich integracja zajmuje czas, ale korzyści okażą się wymierne. Końcowym etapem jest wprowadzenie całościowego systemu kontroli zasobów opartego na dynamicznej sieci informatycznej.

Firmy widzą korzyści płynące z wdrażania rozwiązań IoT. Schneider Electric, jako globalna firma technologiczna wdraża je na wszystkich poziomach swojej działalności, szczególnie w energetyce i automatyce. Doświadczenia i prognozy firmy pokazują, że rozwiązania IoT w niedługim czasie zaczną być standardem w wielu firmach i przyniosą realne korzyści biznesowe. Warto, więc już dziś pomyśleć jak wykorzystać ten potencjał.