Internet ułatwia wybór idealnego auta

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Internet ułatwia wybór idealnego auta

Udostępnij:

Czy zakup diesla się zwróci? Leasing czy wynajem – co się bardziej opłaca? Jaki samochód sprawdzi się w mojej działalności? To najczęstsze pytania, jakie stawiają sobie początkujący przedsiębiorcy, poszukujący auta do firmy. Odpowiedź znajdziemy na platformie Carsmile, integrującej cały rynek moto i załatwiającej wszelkie formalności online. 

Mamy bardzo dużo zapytań od przedsiębiorców, zwłaszcza tych z krótszym stażem, dla których firmowe auto jest tematem stosunkowo świeżym. Podpowiadamy, jaki model samochodu wybrać, jaki silnik, jaką skrzynię biegów. Pomagamy też oszacować, jakie będą rzeczywiste koszty związane z użytkowaniem auta w przypadku leasingu, a jakie w wynajmie. Zwrócimy uwagę na haczyki  mówi Adam Todorowski, dyrektor sprzedaży  w carsmile.pl.

Carsmile to internetowa platforma, za pośrednictwem której można wynająć lub wyleasingować samochód bez wychodzenia z domu. Do wyboru jest ponad 500 modeli aut ok. 30 marek samochodowych, dzięki czemu każdy znajdzie tu auto marzeń. Można wybierać spośród najtańszych samochodów miejskich, przez auta kompaktowe, samochody klasy premium, niezwykle popularne dziś crossovery i SUVy, aż po auta dostawcze. Klientami Carsmile są przed wszystkim osoby prowadzące małą firmę.

Algorytm pomoże wybrać auto

Wybór odpowiedniego modelu ułatwiają dostępne na platformie narzędzia, wykorzystujące sztuczną inteligencję. Pozwalają one skonfigurować optymalny dla użytkownika model, oszacować koszty jego użytkowania, a także porównać z innymi samochodami o podobnych parametrach. Dzięki inteligentnym algorytmom, rata czy to leasingu, czy wynajmu wylicza się automatycznie dla założonych paramentów odnośnie czasy trwania umowy oraz wysokości wkładu własnego.

…a człowiek doradzi

Użytkownicy poszukujący fachowej porady, którzy nie chcą zdawać się wyłącznie na działania inteligentnych algorytmów, mogą porozmawiać z doradcą. Z takiej pomocy chętnie korzystają właściciele startupów, zwłaszcza gdy wybierają pierwsze auto do firmy. Z myślą o takich osobach stworzyliśmy Auto Concierge, czyli specjalną infolinię, gdzie przedsiębiorca może uzyskać podstawowe informacje, na przykład o zasadach rozliczania wydatków związanych z samochodem w firmie informuje Michal Knitter, wiceprezes i współtwórca Carsmile.

Jedna z ważniejszych spraw do rozstrzygniecie jest wybór między abonamentem a leasingiem. W pierwszym przypadku mamy jedną miesięczną ratę, w której ujęte są już takie koszty jak ubezpieczenie, serwis czy zakup i wymiana opon. Abonament to rozwiązanie dla osób, które chcą minimalizować koszty oraz obciążenia związane z obsługą firmowej floty. Leasing lepiej sprawdzi się wtedy, gdy myślimy o wykupie samochodu.

Wszystkie formalności online

Wielu przedsiębiorców postrzega samochód jako swoją wizytówkę. – W czym będzie mi bardziej do twarzy? – często pytają doradców carsmile.pl. To nie żart. Innego auta firmowego potrzebuje lekarz czy prawnik, a innego wschodząca gwiazda Youtube’a albo osobisty trener sportowy. Wszystkich łączy jedno – brak czasu na odwiedzanie salonów samochodowych, zbieranie ofert i porównywanie warunków. Dlatego twórcy Carsmile zadbali o to, aby wszystkie formalności związane czy to z kredytem, czy wynajmem można było załatwić online. Na stronie wypełnia się wniosek, zawierający podstawowe dane użytkownika, pytania o źródła dochodów oraz zgody na weryfikację klienta w bazach dłużników. Po złożeniu wniosku „pałeczkę” przejmują inteligentne algorytmy, które dokonują oceny zdolności kredytowej. W przypadku firm o bardzo krótkim stażu może pojawić się konieczność wniesienia wkładu własnego. Umowa jest generowana online i dostępna w panelu użytkownika.

Gdyby okazało się, że na wybrane auto nas po prostu nie stać, tzn. nasze dochody są obecnie zbyt małe np. aby wynająć drogi samochód, możemy poszukać auta w niższym segmencie cenowym. Jest to ogromna korzyść z posługiwania się platformą online. Gdybyśmy wybrali auto w salonie, złożyli tam (papierowy) wniosek o leasing, a następnie po kilku dniach otrzymali decyzję negatywną, stracilibyśmy z pewnością dużo czasu. Sam wybór auta w salonie trwa średnio 80 dni, a potem dochodzi jeszcze kilka dni na formalności leasingowe.

Trudny wybór silnika

Kolejnym problemem, z jakim mierzą się przedsiębiorcy poszukujący auta firmowego jest silnik. Benzynowy, diesel, hybryda, a może instalacja gazowa? Która opcja jest najbardziej opłacalna?Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi. Liczymy to za każdym razem, w zależności od tego, jaki jest charakter działalności, czy auto ma jeździć w trasie, czy po mieście, na jak długi okres ma być kupione – mówi Adam Todorowski.

Trudny wybór silnika

Silnik benzynowy jest najtańszy w zakupie. Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na diesla, trzeba dopłacić od ok. 4 tys. zł, do około 10 tysięcy. Jeszcze więcej, bo nawet do kilkunastu tysięcy, dopłaci za hybrydę. Kwoty te trzeba porównać z potencjalną oszczędnością na paliwie. Silniki wysokoprężne wygrywają na długich dystansach, paląc 1-2 litry mniej na 100 km. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale też czasu, bo pracownik rzadziej zjeżdża na stację benzynową. Jeśli jednak auto dużo jeździ w mieście (przykład: taksówkarz), opłacalny może być zakup hybrydy. Małe dystanse, częste postoje na światłach, powolna jazda w korkach – to wszystko działa na korzyść akumulatorów elektrycznych zamontowanych w silnikach hybrydowych. Silnik to jednak nie tylko koszt paliwa i zakupu auta, ale też ważny problem utraty wartości. Za kilka lat samochód będzie trzeba sprzedać. Hybryda i benzyna lepiej „trzymają” wartość niż diesle, co też trzeba uwzględnić w kalkulacji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą  Carsmile