Credit Karma rozpoczęła działalność w 2007 r. Ma ponad 100 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego 37 milionów to aktywni miesięcznie użytkownicy. Platforma umożliwia sprawdzanie wiarygodności kredytowej, kupowanie kart kredytowych i pożyczek, płacenie podatków i darmowe narzędzie do pomocy w składaniu wniosków podatkowych.
Statystyki Credit Karma
Credit Karma podała, że w 2017 r. osiągnęła przychody w wysokości 500 mln dolarów. To oznacza ponad dwukrotny wzrost przychodów w ciągu ostatnich 2 lat.
W 2018 r. Credit Karma była wyceniana na 4 mld dolarów. Także w tym roku pozyskała 500 mln dolarów. Do tej pory fintech zgromadził 645 mln dolarów.
Credit Karma przynosi ponad 1 mld dolarów przychodów rocznie.
– Naszą misją jest zasilanie dobrobytu na całym świecie. Chcemy, by gospodarstwa domowe podwoiły swoją stopę oszczędności – powiedział prezes Sasan Goodarzi w oświadczeniu. – Łącząc siły z Credit Karma możemy stworzyć spersonalizowanego asystenta finansowego, który pomoże konsumentom znaleźć odpowiednie produkty finansowe, a także zaoszczędzić więcej pieniędzy.
Korzyści z przejęcia
Intuit planuje utrzymać nabytą firmę jako samodzielną platformę, prowadzoną przez dyrektora generalnego Kennetha Lina, który współtworzy fintech z Ryanem Graciano i Nichole Mustard.
Spółka będzie mogła skorzystać z bazy klientów Credit Karma i jej zakresu usług. Firma bowiem współpracuje z ok. 100 dostawcami usług finansowych na swoim rynku. Poza tym nabywca planuje uzupełnić te, które już są oferowane, oraz wprowadzić więcej płatnych usług premium.
Sukcesy Intuit
Intuit ma doświadczenie w przejmowaniu startupów o dużym potencjale. Łącznie z najnowszą transakcją firma dokonała do tej pory około 31 przejęć. Jeden ze startupów z portfolio Inuit to Mint (do zarządzania i planowania finansami), który spółka kupiła w 2009 r. za 170 mln dolarów.
Przy okazji Intuit ogłosił również swoje zyski z ostatniego kwartału. Przez ten czas odnotował 13% wzrost przychodów (1,7 mld dolarów).
Natomiast w zeszłym roku Intuit znalazł się na 70. miejscu w zestawieniu 100 firm ze Stanów Zjednoczonych, w których najlepiej się pracuje. Ranking został opracowany przez Glassdoor.
W ostatnich latach CrunchBase odnotował ok. 150 fuzji i przejęć w sektorze fintech. Jedne z największych to przejęcie First Data przez Fiserv za 22 mld dolarów; nabycie za 4 mld dolarów Honey przez PayPal; przejęcie CheckFree za 4,4 mld dolarów przez Fiserv; czy przejęcie IZettle także przez PayPal za 2,2 mld dolarów.