Intuit kupił Credit Carma za ponad 7 mld dolarów. To jedno z największych przejęć w świecie fintech

Udostępnij:
Intuit zajmuje się oprogramowaniem księgowym, podatkowym i planowaniem finansowym. Firma potwierdziła kilka dni temu, że planuje nabyć startup Credit Karma za 7,1 mld dolarów. Jest to największe przejęcie Inuit i jedno z największych w kategorii prywatnych firm z sektora fintech.

Credit Karma rozpoczęła działalność w 2007 r. Ma ponad 100 mln zarejestrowanych użytkowników, z czego 37 milionów to aktywni miesięcznie użytkownicy. Platforma umożliwia sprawdzanie wiarygodności kredytowej, kupowanie kart kredytowych i pożyczek, płacenie podatków i darmowe narzędzie do pomocy w składaniu wniosków podatkowych.

Statystyki Credit Karma

Credit Karma podała, że w 2017 r. osiągnęła przychody w wysokości 500 mln dolarów. To oznacza ponad dwukrotny wzrost przychodów w ciągu ostatnich 2 lat.

W 2018 r. Credit Karma była wyceniana na 4 mld dolarów. Także w tym roku pozyskała 500 mln dolarów. Do tej pory fintech zgromadził 645 mln dolarów.

Credit Karma przynosi ponad 1 mld dolarów przychodów rocznie.

– Naszą misją jest zasilanie dobrobytu na całym świecie. Chcemy, by gospodarstwa  domowe podwoiły swoją stopę oszczędności – powiedział prezes Sasan Goodarzi w oświadczeniu. – Łącząc siły z Credit Karma możemy stworzyć spersonalizowanego asystenta finansowego, który pomoże konsumentom znaleźć odpowiednie produkty finansowe, a także zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Korzyści z przejęcia

Intuit planuje utrzymać nabytą firmę jako samodzielną platformę, prowadzoną przez dyrektora generalnego Kennetha Lina, który współtworzy fintech z Ryanem Graciano i Nichole Mustard.

Spółka będzie mogła skorzystać z bazy klientów Credit Karma i jej zakresu usług. Firma bowiem współpracuje z ok. 100 dostawcami usług finansowych na swoim rynku.  Poza tym nabywca planuje uzupełnić te, które już są oferowane, oraz wprowadzić więcej płatnych usług premium.

Sukcesy Intuit

Intuit ma doświadczenie w przejmowaniu startupów o dużym potencjale. Łącznie z najnowszą transakcją firma dokonała do tej pory około 31 przejęć. Jeden ze startupów z portfolio Inuit to Mint (do zarządzania i planowania finansami), który spółka kupiła w 2009 r.  za 170 mln dolarów.

Przy okazji Intuit ogłosił również swoje zyski z ostatniego kwartału. Przez ten czas odnotował 13% wzrost przychodów (1,7 mld dolarów).

Natomiast w zeszłym roku Intuit znalazł się na 70. miejscu w zestawieniu 100 firm ze Stanów Zjednoczonych, w których najlepiej się pracuje. Ranking został opracowany przez Glassdoor.

W ostatnich latach CrunchBase odnotował ok. 150 fuzji i przejęć w sektorze fintech. Jedne z największych to przejęcie First Data przez Fiserv za 22 mld dolarów; nabycie za 4 mld dolarów Honey przez PayPal; przejęcie CheckFree za 4,4 mld dolarów przez Fiserv; czy przejęcie IZettle także przez PayPal za 2,2 mld dolarów.