Inwestują w gaming i esport: spółki BNP Group kupują 100% akcji Polskiej Ligi Esportowej i PLE TECH

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Inwestują w gaming i esport: spółki BNP Group kupują 100% akcji Polskiej Ligi Esportowej i PLE TECH

Udostępnij:

Spółki należące do BNP Group – BNP Venture Capital LTD, FinNest Group LTD oraz ASI BNP Investment Fund nabyły 100% akcji Polskiej Ligi Esportowej S.A. oraz PLE TECH.

Jak napisano na oficjalnym profilu BNP Investment Fund w serwisie LinkedIn, „inwestycja BNP Group podyktowana jest strategią grupy skupiającą się na rozwoju w sektorze gamingowym i esportowym, a dla Polskiej Ligi Esportowej jest szansą na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój.”

Zróżnicowane grono inwestorów

W 2019 roku Polska Liga Esportowa nawiązała współpracę z Totalizatorem Sportowym. Rok później w PLE zainwestował koszykarz Marcin Gortat, mający za sobą 12 sezonów gry w NBA. Wiosną 2021 roku głośno było o zaangażowaniu się artysty Dawida Podsiadły, który został wówczas inwestorem PLE.

Prezentując w lutym 2023 rok raport ze swojej działalności, Polska Liga Esportowa podkreśliła, że swoje przychody zwiększyła o 70 procent  względem ubiegłego roku, a dodatkowo podjęła działania z 28 partnerami komercyjnymi. Przedstawiciele PLE zapowiedzieli publikację raportu za 2023 rok na przedostatni tydzień lutego.

Kolejna inwestycja BNP Group w polskie spółki

BNP Group to grupa spółek założona przez dr. Biswanatha Patnaika, pochodzącego z Indii miliardera, mającego za sobą karierę bankiera inwestycyjnego, inwestora private equity, a także będącego założycielem BNP Venture Capital oraz BNP Investments z siedzibami w Dubaju i Londynie. W sierpniu ubiegłego roku dołączył do funduszu ASI Gaming Investment Group jako większościowy inwestor i członek zarządu. Jesienią 2023 roku Patnaika ogłosił,  że zamierza zainwestować w polskie firmy około 500 milionów euro, czyli znacząco ponad 2 miliardy złotych. Jak oznajmił, branże, którymi szczególnie się interesuje to: nowe technologie, sektor bankowy czy szeroko pojęty sektor gamedev.

– Jestem inwestorem na rynku private equity i odkryłem, że wiele małych firm zajmujących się grami ma problemy, ponieważ nie mają przychodów, brakuje kapitału obrotowego, i tu wkraczam ze swoją siłą i jestem tutaj, aby zmienić ten rynek!- mówił wówczas Biswanath Patnaik.

Dzięki swoim startupom i inwestycjom biznesowym był w swojej karierze wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. nagrodą Economic Times (2022) w dziedzinie bankowości inwestycyjnej, a niedawno został uhonorowany tytułem „Pride of the Nation” w kategorii „Emerging Investment Banking”.

Biswanath Patnaik został uhonorowany także w Izbie Gmin Parlamentu Brytyjskiego. W 2023 roku podczas 20 edycji Greatest Brands and Leaders 2023 Asia-Americas-Africa został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem, a także nagrodą dla największego lidera wspierającego rozwój międzykontynentalny.

Grafika: materiały PLE.

Czytaj także: