fot. unsplash.com
Nabór w sierpniu
– Polski sektor farmaceutyczny ma olbrzymi potencjał badawczo-rozwojowy, co sprawia, że może być motorem napędowym dla całej gospodarki – mów Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Między innymi dlatego NCBR rusza z II edycją konkursu InnoNeuroPharm, skierowanego do przedsiębiorstw z sektora farmaceutycznego. Jego przedstawiciele mają szansę powalczyć o pieniądze z puli 230 mln złotych.
NCBR wyjaśnia, że „w ramach konkursu finansowane będą badania przemysłowe oraz prace rozwojowe w zakresie innowacyjnych produktów leczniczych, technologii ich wytwarzania, metod diagnostycznych i neuromedycznych, a także narzędzi wspierających badania nad produktami medycznymi”. Nabór do konkursu ruszy 3.08 i zakończy się 2.10.2018 roku.
Beneficjenci
– Dzięki środkom publicznym pochodzącym z NCBR rozwój nowych technologii w farmacji może być jeszcze szybszy, a polski przemysł farmaceutyczny jeszcze bardziej konkurencyjny. Udzielane wsparcie umożliwia polskim producentom rozwój ich działalności, a także ekspansję rozwiązań na rynki zagraniczne – mówi dyrektor NCBR Maciej Chorowski. Tegoroczna edycja InnoNeuroPharm jest drugą edycją jaką Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje. W poprzednim roku rozdało w ramach wydarzenia 168 mln złotych, które przypadło aż 16 przedsiębiorstwom.
Natomiast w połowie tego roku roku NCBR zaangażowało się finansowo we wrocławską firmę biofarmaceutyczną Pure Biologics, która mierzy się Zespołem Devica. Jest to rzadka chorobą autoimmunologiczną, która atakuje i uszkadza rdzeń kręgowy chorego, w wyniku czego dochodzi do zniszczenia nerwów wzrokowych. Choroba może prowadzić do ślepoty i całkowitego porażenia mięśni. Obecnie w jej leczeniu stosuje się glikokortykosteroidy, a także poddaje się pacjentów zabiegowi oczyszczania krwi z niepożądanych cząstek.
Czyszczenie krwi
Pure Biologics ma nieco inne podejście do leczenia tego schorzenia. Głównym celem przedsiębiorstwa jest opracowanie specjalnego filtru do prowadzenia terapeutycznej aferezy, dzięki któremu z krwi pacjenta będzie usuwany czynnik chorobotwórczy. To właśnie na jego rozwój NCBR wpompowało w Pure Biologics 10,8 miliona złotych.
– Wierzymy że opracowany przez nas filtr biologiczny będzie przełomem w leczeniu tak wyniszczającej choroby jaką jest Zespół Devica. Należy podkreślić, że naszym celem nie jest łagodzenie objawów, lecz usunięcie czynników chorobotwórczych z krwi pacjenta, co bezpośrednio pomoże kontrolować przebieg tej choroby – wyjaśniał dr Filip Jeleń, prezes zarządu wrocławskiej spółki biofarmaceutycznej Pure Biologics.