9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbędzie się kolejna odsłona technologicznej konferencji Venture Day. To okazja, by zobaczyć, jak w zmienionej formule pitchingu inwestorzy przekonują startupy do podjęcia współpracy.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

– Venture Day to jedna z najbardziej rozpoznawanych konferencji technologicznych, która przyciąga naukowców, wynalazców, inwestorów, startupy i administrację publiczną w celu wymiany wiedzy oraz poruszenia aktualnych tematów, które są kluczowe dla rozwoju innowacji – mówi Tomasz Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Najbliższa edycja odbędzie się 9 października w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER.

Dlaczego warto pojawić się na Venture Day?

Podczas tegorocznej odsłony Venture Day będą poruszane tematy dotyczące czterech branż: branży morsko-logistycznej, ICT (technologie przetwarzające, gromadzące lub przesyłające informacje w formie elektronicznej), e-zdrowia i branży energetycznej (technologie ekoefektywne). W trakcie konferencji wystąpią prelegenci z Polski i zza granicy, a uczestnicy będą mogli wziąć udział w debacie i spotkaniach networkingowych.

– W tym roku skupiliśmy się na światowych trendach technologicznych. Konferencja będzie cennym źródłem informacji i inspiracji dla osób, które szukają praktycznej wiedzy na temat sztucznej inteligencji (AI), wirtualnej (VR) i rozszerzonej (AR) rzeczywistości oraz robotyki (RPA) – mówi Anna Miler, jedna z koordynatorek projektu z ramienia Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Prelegenci i zmieniona formuła pitchingu

Wśród mówców Venture Day znajdą się między innymi Rafał Wolak, inżynier programista z 10-letnim doświadczeniem w branży IT. Architekt i specjalista w dziedzinie systemów rozproszonych. Pasjonat machine learning i IoT, lider międzynarodowego zespołu w startupie e-commerce w Dubaju, gdzie był odpowiedzialny za obsługę, monitoring i automatyzację olbrzymiego magazynu (Warehouse Management System), obsługującego e-commerce na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Natomiast o nowych technologiach w branży transportowo-logistycznej, takich jak cyfrowa rewolucja, automatyzacja, Internet Rzeczy i sztuczna inteligencja opowie Przemysław Myszka.

Z kolei o efektach, jakie przynosi współpraca startupów z korporacjami opowie Vincent Vinkoert, dyrektor działu rozwoju biznesu w PortXL – największym na świecie akceleratorze morskim. Vinkoert ma doświadczenie w zarządzaniu czasopismami o tematyce morskiego handlu międzynarodowego i międzynarodowego rozwoju biznesu.

Do tego w tej edycji wydarzenia zostanie zmieniona formuła pitchingu. Zwykle to startupy prezentują się przed inwestorami, starając się zdobyć ich uwagę, zaufania i ostatecznie wsparcie finansowe. Podczas konferencji Venture Day będzie inaczej. Przedstawiciele funduszy, między innymi Kuba Dudek, manager inwestycyjny SpeedUp Group i Paweł Maj, dyrektor inwestycyjny bValue, wyjaśnią startupom, co mogą dla nich zrobić.

Pitching ma działać

Dzięki zmienionej formule eksperci, inwestorzy i przedsiębiorcy jako pierwsi zyskają dostęp do pomysłów rozwijanych w polskim środowisku startupowym. Według Mateusza Nowaka z Mazovia Capital, w zmienionej formule chodzi o stworzenie pomostu między startupami a inwestorami, swojego rodzaju „platformy kontaktu”. – To narzędzie, w zależności od tego, jak zostanie użyte może być przydatne lub nie. Tu naprawdę nie chodzi o walkę ego między inwestorami a startupami. Jeszcze raz, bądźmy pragmatyczni: whatever works – mówi.

Organizatorzy

Współorganizatorem tegorocznej edycji Venture Day jest Port Gdańsk, który odpowiada za część dotyczącą Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, w tym branży portowo-logistycznej i offshore.

– Zarząd Morskiego Portu Gdańsk angażuje się w wiele projektów wspierających startupy. Realizujemy projekty współfinansowane z PARP, takie jak ScaleUp czy Poland Prize. Zapraszamy do współpracy podmioty, które mają do zaoferowania projekty z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zarówno nasi kontrahenci, jak i my, stawiamy na nowości w branży morskiej i portowo-logistycznej. Port w Gdańsku może być dla wielu takich projektów miejscem do testowania rozwiązań. Jest także generatorem innowacyjnych pomysłów – mówi Jowita Zielinkiewicz, Dyrektor ds. Innowacji i Pozyskiwania Funduszy w Porcie Gdańsk.

Organizatorami konferencji są: Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Patronaty Honorowe nad konferencją objęli: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Marszałek Województwa Pomorskiego, Uniwersytet Gdański, Akademia Morska w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny.

Partnerzy: Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego - InvestGDA, Klaster Interizon, Inteligentne Specjalizacje Pomorza.

Komentarze (0)