Dell przejmuje EMC, producenta systemów do przechowywania danych, za rekordową sumę 67 mld dol. Dzięki transakcji spółka wkroczy w nowe obszary działalności i liczy na roczny przychód na poziomie 80 mld dol. Oby tylko transakcja nie wyszła firmie bokiem, jak miało to miejsce w przypadku HP.

A jednak. Dell przejmuje EMC Corporation

Od kilku dni spekulowano czy Dell, amerykański koncern komputerowy przejmie EMC Corporation, spółkę produkującą systemy służące do zarządzania i przechowywania danych. Wczoraj w oficjalnym komunikacie przedsiębiorstwo produkujące komputery potwierdziło te doniesienia i poinformowało o zawarciu umowy między Dellem, a EMC Corporation. Transakcja opiewa na rekordową sumę aż 67 miliardów dolarów.

Pełna treść artykułu dostępna dla naszych stałych czytelników

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem

Partner technologiczny

Na zdjęciu: Michael Dell, CEO Della | fot. by Joi Ito flickr.com CC by 2.0 

Zgodnie z umową nabywca zapłaci EMC Corporation 35,15 dol. za każdą akcję w gotówce i udziałach. Cena za jednostkę przekroczyła wycenę akcji aż o 28 procent względem ostatniego zamknięcia sprzed sześciu dni. Mimo już podpisanej umowy, transakcja wciąż nie jest sfinalizowana, a jak zapowiedziano, nastąpi to między majem, a październikiem 2016 roku.

80 mld dolarów przychodu

Na skutek fuzji, EMC Corporation przestanie istnieć, a Joe Tucci, dotychczasowy dyrektor generalny firmy ustąpi ze stanowiska. Nowo-połączoną spółką będzie zarządzać Michael Dell, właściciel koncernu komputerowego. Co istotne, VMware, spółka zależna od EMC Corporation nadal pozostanie oddzielnym podmiotem publicznym, przy czym jego pakiet kontrolny trafi w ręce zarządu Della.

Dzięki zawartej transakcji koncern z Teksasu będzie mógł rozszerzyć ofertę świadczonych usług dla segmentu korporacyjnego o rozwiązania z zakresu centrów przechowywania danych, systemów zarządzania i infrastruktury sieciowej. W efekcie dochody osiągane przez spółkę mają wzrosnąć. Szacuje się już, że roczny przychód spółki, po połączeniu się z EMC Corporation, będzie oscylować na poziomie około 80 miliardów dolarów.

Dell łączy, HP dzieli

Warto zwrócić uwagę, że w walce o utrzymanie się na rynku Dell przyjął zupełnie inną taktykę niż jego konkurent. Podczas gdy spółka się konsoliduje, to Hewlett-Packard szuka oszczędności, zwalnia ludzi i przechodzi restrukturyzację. Pod koniec roku przedsiębiorstwo podzieli się na dwa podmioty: HP Entreprise, odpowiedzialne za produkcje i m.in. cyberbezpieczeństwo oraz HP Inc., które skupi się na drukarkach i komputerach.

Ten ruch ma wkrótce przynieść firmie zarządzanej przez Meg Whitman przychód na poziomie 50 miliardów dolarów. Przekonamy się wtedy, która z taktyk jest skuteczniejsza: łączenie się, czy dzielenie. Póki co wiadomo, że HP, które w swojej historii nabyło m.in. Compaq Computer Corporation i wydało na wszystkie dotychczasowe przejęcia około 50 mld dol. nie wyszło na tym zdrowo, czego efektem jest właśnie wcześniej wspomniana restrukturyzacja i masowe zwolnienia pracowników. Oby w przypadku Della było inaczej.

Komentarze (0)