Pomysł na platformę Irmatiq powstał z potrzeby rosnącego rynku inwestycji prywatnych. Narzędzie będzie adresowane do spółek prywatnych (niepublicznych), posiadających od kilku do kilku tysięcy inwestorów, zarówno udziałowych (udziały, akcje), jak i dłużnych (pożyczki). Wartość rozwiązania mają docenić spółki deweloperskie, z rozproszonym akcjonariatem, spółki dokonujące emisji prywatnych, finansujące się pożyczkami, a także ASI (alternatywne spółki akcyjne).
Irmatiq usprawni formalną stronę zarządzania komunikacją z inwestorami dzięki generowaniu, podpisywaniu i przechowywaniu potrzebnej dokumentacji. Wraz z większą liczbą inwestorów przybywa pracy, czasami powtarzalnej, którą dzięki platformie all-in-one można wykonywać szybciej i czytelniej. Automatyzacja, CRM, konto inwestora, bezpieczna komunikacja, to praktyki, których potrzebuje rynek – powiedział Jakub Niestrój, główny udziałowiec i prezes zarządu Irmatiq.
Irmatiq to projekt, za którym stoi dr Jakub Niestrój, menedżer i inwestor z blisko 20-letnim doświadczeniem w obszarze rozwoju biznesu. Aktualnie partner zarządzający Funduszu Averton Sterling ASI, a w przeszłości także członek rad nadzorczych rozpoznawalnych na rynku spółek doradczych i inwestycyjnych, w tym Alteverso, Crowdway, Q-Value. We wdrożenie projektu zaangażowany jest zespół sprawdzony w realizacji znaczących projektów inwestycyjnych, za rozwój produktu odpowiada Jakub Kunicki, a za marketing Wojciech Zajączkowski.
Co robi Irmatiq?
Irmatiq to kompleksowe narzędzie typu SaaS do zarządzania wszystkimi etapami obsługi inwestorów. Zapewnia wsparcie w procesach zmiany danych osobowych, śledzenia zapadalności instrumentów, generowania, podpisywania oraz przechowywania dokumentów. Posiadać będzie także CRM pod bazę inwestorów czy moduł webinarowy, który zapewni bezpieczną, wysokiej jakości komunikację audio-video z inwestorami za pośrednictwem różnych urządzeń końcowych.
– Dostarczymy rozwiązanie, które będzie swojego rodzaju asystentem kluczowego zespołu w zakresie obsługi komunikacji i relacji inwestorskich. Chcemy uporządkować pracę w tym zakresie oraz uzupełnić lukę cyfrową, jaka pojawia się między rynkiem prywatnym a publicznym – dodał Jakub Niestrój.
Rozwój projektu i perspektywy
Opracowanie zakresu funkcjonalnego rozwiązania poprzedziły badania oczekiwań wśród inwestorów i wywiady z samymi spółkami oraz ekspertami rynku. Irmatiq stawia sobie za cel rozwój w Polsce, ale także za granicą.
– Potencjał rozwojowy i sprzedażowy projektu jest znaczący i międzynarodowy, Irmatiq adresuje w niewielkim stopniu zagospodarowaną niszę, a spółek pozostających w kręgu zainteresowania przybywa wraz ze wzrostem popularności i liczby projektów korzystających na całym świecie z alternatywnych form finansowania rozwoju kapitałem rozproszonym – podkreśla Jakub Niestrój.
W projekt kapitałowo zaangażował się także fundusz Arkley Brinc, który dostrzegł potencjał zarówno od strony koncepcji, jak i doświadczonego zespołu wdrożeniowego, inwestując 2 mln zł.
– Mając doświadczenie z pierwszej ręki w zakresie wyzwań, z jakimi borykają się obecnie inwestorzy na rosnącym, ale jednocześnie rozdrobnionym rynku, byliśmy podekscytowani znalezieniem skalowalnego rozwiązania, które nie tylko usprawnia transakcje dla polskich inwestorów, ale i daje możliwość ekspansji i udziału inwestorów z całej Europy – powiedziała Bryony Cooper, Managing Partner Arkley Brinc VC.
Projekt został zaprezentowany na targach Invest Cuffs w Krakowie, jednym z największych wydarzeń roku dla branży finansowej.