Podczas ostatniego Temperature Controlled Logistics Congress w Londynie (31 stycznia br.) Blulog, specjalizujący się w opracowywaniu rozwiązań monitoringu łańcucha zimna za pomocą technologii NFC, ogłosił wraz z francuskim partnerem Emball’iso współpracę w zakresie produkcji opakowań kontrolujących temperaturę w transporcie. Francuska marka zajmuje się projektowaniem, produkcją oraz testami opakowań dla produktów wrażliwych na temperaturę.
Istota temperatury w transporcie
Monitoring temperatury w procesie transportu wielu produktów jest sprawą kluczową, bowiem pozwala zweryfikować, czy podczas przewozu nie zostały utracone ich właściwości. Szczególnie istotne jest to w przypadku takich produktów jak leki czy materiały biologiczne, gdzie nawet delikatne wahania temperatury mogą spowodować ich uszkodzenie. – Jednymi z produktów wyjątkowo podatnych na warunki atmosferyczne są leki cytotoksyczne, które wymagają użycia specjalnych pojemników – mówi Jérémy Laurens, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Blulog. – Podczas całego procesu transportowego leki powinny być utrzymywane w temperaturze od 2 do 8°C. Wahania poza ten zakres spowodowałby obniżenie bądź utratę ich właściwości – dodaje.
Blulog i Emball’iso rozpoczęły współpracę w zakresie rozwiązań nad niezawodnym i innowacyjnym systemem monitorującym transport produktów w ubiegłym roku. – Nasze zespoły mają komplementarną wiedzę i umiejętności, które umożliwiły nam rozpoczęcie projektu pozwalającego monitorować podczas transportu produkty wrażliwe na wahania temperatur – wyjaśnia Yann Martin, Globalny Dyrektor Sprzedaży w Emball’iso.
Innowacyjne rozwiązanie zapewniające prosty i skuteczny transport leków
Klient otrzymuje gotowy do użytku pojemnik izotermiczny wyposażony we wstępnie zaprogramowany rejestrator NFC. Jedyne co musi zrobić, to przygotować produkty do wysyłki i po wybraniu odpowiedniego profilu w aplikacji, włożyć logger wraz z produktami do pojemnika. Podczas transportu temperatura mierzona jest zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz opakowania. Przy odbiorze, w celu zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa i transparentności procesu, przedstawiciel firmy transportowej lub bezpośrednio klient skanuje opakowanie za pomocą smartfona lub czytnika, a dane zostają przesłane do chmury. Odbywa się to bez otwierania opakowań, zapewniając możliwość utrzymania właściwiej temperatury dla leków podczas transportu.
Kolejnym istotnym aspektem jest fakt, że odbiorca nie musi usuwać rejestratora z pojemnika, by uzyskać dostęp do danych. Tym samym nie ma ryzyka utraty bądź zapomnienia o zainstalowanym w opakowaniu urządzeniu. Gdy produkty zostaną dostarczone, pojemniki są wykorzystywane ponownie. – Nasze rozwiązane w szczególności nadaje się do transportu szczepionek, leków i różnego typu produktów biotechnologicznych – wskazuje Jérémy Laurens.
Bezpieczna i prosta aplikacja w chmurze
Rozwiązanie zaproponowane przez Blulog opiera się na urządzeniach wielkości karty kredytowej, wykorzystujących technologię NFC. Taki rejestrator jest w stanie zbadać temperaturę z dokładnością +/- 0,2°C od 0 do 30°C +/-0,4°C, a w szerszym zakresie nawet od -40 do +60°C. Używając aplikacji, można dodatkowo wygenerować dla każdego loggera indywidualny certyfikat kalibracyjny. Ponadto, podczas całego transportu istnieje możliwość monitorowania także geolokalizacji, a w momencie dostawy wysyłający otrzymuje wysłany automatycznie raport PDF, stanowiący potwierdzenie odbioru produktów. Pozwala to na transparentną kontrolę całego procesu logistycznego wraz z dokładnymi informacjami na temat czasu i warunków, w jakich był przewożony dany produkt. Istnieje również możliwość skorzystania z aplikacji webowej, na której znajdują dane i analizy wraz z kompletną historią monitorowanych parametrów.
Unikalne i inteligentne opakowanie NFC
Warto wspomnieć, że informacje przesyłane z rejestratora do chmury są także szyfrowane, co zapewnia ich bezpieczeństwo i uniemożliwia dostanie się w niepowołane ręce czy modyfikacje. Blulog opracował odpowiednią konfigurację API współpracującą z już istniejącymi systemami IT i ERP. Rozwiązanie jest tanie i pozwala na wielokrotne użycie.
fot. pexels.com