Jak banki w Polsce współpracują ze startupami? 7 przykładów

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Jak banki w Polsce współpracują ze startupami? 7 przykładów

Udostępnij:

Banki rozumieją jak ogromny potencjał drzemie w startupach. Właśnie dlatego od jakiegoś czasu intensywnie inwestują w młode firmy technologiczne. Współpraca z takimi projektami to korzyści dla obu stron. Startup otrzymuje dofinansowanie i wsparcie, a bank konkretne rozwiązanie. Zobaczmy zatem w jakie projekty inwestują banki na naszym rynku.

Elektroniczny podpis, chatboty, blockchain, e-usługi, nowoczesne usługi marketingowe. To tylko przykłady projektów, w które zaangażowały się w ostatnich latach banki. Ogólnie rzecz biorąc układ jest bardzo prosty i z korzyścią dla wszystkich.

Startup dzięki umowie z bankiem otrzymuje zazwyczaj nie tylko finansowanie, ale również opiekę prawną, własnego mentora, doradcę biznesowego, a co najważniejsze zostaje wprowadzony w struktury bankowe. Ma niepowtarzalną możliwość korzystania z infrastruktury banku. To ogromna szansa dla młodych firm technologicznych nie tylko na przetestowanie swojego rozwiązania, ale również na przetestowanie swojego zespołu i zmierzenie się z poważnym biznesem.

Z drugiej strony stoją banki, które dzięki młodym firmom mogą szybciej się rozwijać i skuteczniej ścigać z fintechami, które dzięki otwartej bankowości coraz śmielej będą wchodzić w obszary biznesowe, które do tej pory były zarezerwowane tylko dla instytucji bankowych. Ogłoszenie konkursu, założenie programu akceleracyjnego, czy nawet zorganizowanie hacakathonu jest nieporównywalnie mniej kosztowne i bardziej skuteczne niż zatrudnianie osobnego zespołu w strukturach banku, który miałby się zająć rozwiązaniem konkretnego wyzwania, czy rozwoju istniejących projektów. Poza tym młoda firma technologiczna, to młode i świeże podejście, które jest bardzo potrzebne takim gigantom.

Tak więc startupy zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują banków, a banki zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują startupów. W efekcie od jakiegoś czasu obserwujemy bardzo owocne współprace, które ostatecznie dają nam – użytkownikom ciekawe rozwiązania, które unowocześniają bankowość, a my to odczuwamy.

Mało tego, banki w swoich działaniach zaczynają się łączyć. W połowie stycznia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na której PKO Bank Polski, BNP Paribas i Alior Bank ogłosiły, że wspólnie zainwestowali 17 mln złotych w Autenti. Firma stworzyła rozwiązanie pozwalające na wykonywanie elektronicznego podpisu. Jest to pierwszy przypadek na naszym rynku, kiedy trzy, na co dzień konkurujące ze sobą instytucje bankowe, łączą siły.

PKO Bank Polski

Ostatnimi, najgłośniejszymi działaniami PKO Banku Polskiego jest zdecydowanie inwestycja w ZenCard (aplikacja mobilna, która usprawnia komunikację sieci handlowych z klientami) oraz wspomniane Autentii. Jednak to nie jedyne współprace ze spółkami technologicznymi, których podjął się ten bank. Na swoim koncie ma również wdrożenia rozwiązań takich startupów jak: Tutorial Online (samouczek do systemów IT dla doradców w oddziałach banku), NuDelta (OCR faktur dostępny w aplikacji mobilnej PKO Banku Polskiego), Coinfim (trwały nośnik na blockchain), Runvido.com (interaktywne materiały marketingowe),  Emplocity (chatbot rekrutacyjny), TuPrawnik (usługa e-prawnik dla MŚP dostępna przez iPKO), Chatbotize ( chatbot dla pracowników banku), Vindicat (usługa e-windykacji dla MŚP), Placeme (analiza lokalizacji placówek) oraz Home profit (program rabatowy z obszaru „dom i mieszkanie”).

PKO Bank Polski od czerwca 2018 roku prowadzi autorski program „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” w ramach którego szuka innowacyjnych projektów, które mogą mieć szanse na zaistnienie w strukturach banku. Tylko w ciągu pierwszego roku trwania projektu jego zespół przeanalizował ponad 300 zgłoszeń startupów z Polski i zagranicy, a z kilkunastoma nawiązał współpracę. Partnerem projektu jest Operator Chmury Krajowej.

Każda młoda, technologiczna firma posiadająca rozwiązanie, które jest w stanie odmienić tradycyjną bankowość może zgłosić się do programu w dowolnym momencie. Jeśli pomysł spodoba się przedstawicielom banku, startup przejdzie przez indywidualny proces rekrutacji. Natomiast jeśli dojdzie do współpracy otrzyma on od banku opiekę zespołu specjalistów, którzy pomogą startupowi wdrożyć rozwiązanie w PKO Banku Polskim (zarówno od strony merytorycznej, IT oraz biznesu).

Szansę na nawiązanie współpracy z „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!” ma każda firma, oferująca nowatorskie podejście do tradycyjnej bankowości. Startup, który zdecyduje rozwijać się pod skrzydłami banku, przechodzi indywidualny proces rekrutacji. W momencie rozpoczęcia współpracy otrzymuje on dedykowany zespół projektowy, który kompleksowo wspiera go we wdrożeniu rozwiązania w banku od strony merytorycznej, IT oraz biznesu.

Pekao

 

 

Bank Pekao natomiast skupia się na obszarze nauki I to właśnie tam poszukuje innowacji. W 2019 roku hackathony Banku Pekao odbyły się w sześciu ośrodkach akademickich w całej Polsce. Do warszawskiego finału weszły czołowe drużyny z regionalnych zmagań. Pierwsze zawody odbyły się w lutym na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnie eliminacje do finału odbyły się we Wrocławiu. W sześciu hackathonach eliminacyjnych udział wzięło łącznie blisko 200 studentów i ponad 40 zespołów.

– Bank Pekao współpracuje z największymi uczelniami w Polsce, praktycznie ze wszystkimi uczelniami technicznymi. Jestem przekonany, że wspólnie ze studentami możemy tworzyć doskonałe rozwiązania. Jednocześnie tworzymy zupełnie nową płaszczyznę współpracy biznesu z nauką – mówi Bartosz Zborowski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Pekao SA prowadził również wspólnie PZU wspólnie z RBL i Huge Thing #wyzwaniePZU – Senior 2.0. Celem programu było stworzenie koncepcji rozwiązań poprawiających jakość życia osób starszych oraz ich opiekunów. W ramach akcji zostały zorganizowane trzydniowe warsztaty. Ich uczestnicy pracowali nad swoimi pomysłami pod okiem doświadczonych mentorów. W efekcie zostały zaprezentowane prototypy konkretnych rozwiązań.

Pod koniec 2017 roku Bank Pekao podpisał również umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym dotyczącą kredytów dla startupów z gwarancjami EFI w ramach Programu „EaSI”.

Alior Bank

W ostatnim czasie Alior Bank (poza wspomnianą inwestycją w Autenti) zawarł umowę partnerską oraz zainwestował w PayPo (spółkę oferującą odroczone płatności za zakupy internetowe). Bank na bieżąco poszukuje rozwiązań zarówno krajowych, jak i zagranicznych poprzez program akceleracyjny RBL_START.

W drugiej edycji programu, zakończonej w listopadzie ubiegłego roku, Alior Bank rozpoczął 4 projekty pilotażowe z Logic AI (rozwiązanie z zakresu uczenia maszynowego), Luna (polski system, który zapewnia dialog w czasie rzeczywistym pomiędzy zakodowanymi informacjami i obrazem), Zappy AI (system, który tworzy automatyzację za pomocą uczenia maszynowego bez potrzeby konfiguracji i kodowania) oraz Domove(wirtualny asystent, który pozwala na zdalne podpisanie bezpiecznej umowy najmu). W pierwszej edycji bank przeprowadził natomiast pilotaże m.in. z: AI Busters (automatyzacja odpowiedzi na mailowe zapytania klientów) czy Kekemeke (program lojalnościowy dla gastronomii wykorzystujący elektroniczne pieczątki).

Pierwsza edycja RBL_START skupiała się głównie na obszarze otwartej bankowości. Z około 100 aplikantów z całego świata wybrano 8 startupów, które ukończyły trwający 15 tygodni program akceleracyjny. W jego wyniku trwają prace nad projektami pilotażowymi z wybranymi startupami. Dodatkowo, bank zdecydował się zainwestować 4 mln złotych w jeden ze startupów z akceleratora – PayPo.

Natomiast w zeszłym roku akcelerator szukał rozwiązań z obszarów analizy danych, wspierania lojalności klientów, bezpieczeństwa oraz takich, które pozwolą na oferowanie usług finansowych w dotychczas niezagospodarowanych kanałach dystrybucji. Zakwalifikowane zespoły do corocznych programów mogą liczyć na rozbudowany program mentoringowy, szansę na finansowanie i możliwość wdrożenia swoich rozwiązań w Alior Banku lub PZU.

mBank

mBank również prowadzi własny accelerator. mAccelerator.vc to fundusz venture capital, który inwestuje w obiecujące startupy technologiczne z potencjałem na zbudowanie globalnego biznesu. Bank inwestuje w spółki na wczesnym etapie. Od 2017 roku do końca 2018 roku akcelerator dokonał 5 inwestycji w obszarach takich jak cyberbezpieczeństwo, marketing automation, robotyka czy chatboty.

Trzy pierwsze inwestycje to Digital Teammates (automatyzacja powtarzalnych procesów biznesowych), CyberRescue (całodobowe wsparcie w zakresie bezpieczeństwa w sieci dla osób fizycznych) oraz Digital Fingerprints (technologia potrafiącą zidentyfikować użytkownika np. strony internetowej na podstawie jego zachowania). W 2018 roku bank zainwestował w ChatForce (usługa pozwalająca na dodanie dowolnej firmy do znajomych jej potencjalnego klienta na najpopularniejszych platformach komunikacyjnych) oraz SaveCart (narzędzie do personalizacji sklepów online połączoną z systemem ratowania transakcji w czasie rzeczywistym).

W połowie 2019 roku mAccelerator oraz Innovation Nest wspólnie zainwestowali w HCM Deck, finansując startup kwotą 12 mln złotych. Startup stworzył platformę HR, która wspiera działy HR i L&D w zarządzaniu, automatyzacji i analizie procesów związanych z rozwojem pracownika

Bank BNP Paribas

Od 2014 roku polski oddział Banku BNP Paribas posiada Biuro Inwestycji Kapitałowych. Biuro to inwestuje w spółki od 4 do 30 mln zł, obejmując tylko pakiety mniejszościowe. Do tej pory fundusz zrealizował 15 transakcji, obejmujące udziały w 12 spółkach. Dla kilku spółek biuro udzieliło dodatkowego wsparcia kapitałowego.

Pierwszą inwestycją była współpraca z XBS Logistics (outsourcing usług logistycznych). Bank zainwestował również w spółkę TLC (produkująca lekkie konstrukcje stalowe) oraz w firmę Jars i Dafo Plastics.

Poza tym 22 lipca 2019 roku bank uruchomił nabór do Akademii PSD2. W ramach programu BNP Paribas chce pomóc najlepszym fintechom uzyskać licencje i wdrożyć rozwiązania, których realizacja stała się możliwa dzięki dyrektywie. Bank oferuje konsultacje, mentoring, pomoc w badaniach UX i możliwość nawiązania długoterminowej współpracy.

Przeczytaj również: Sami nie dokonamy koniecznych zmian. Pomogą nam startupy – Piotr Widacki (BGŻ BNP Paribas)

ING Bank Śląski

Ostatnią inwestycją ING Banku Śląskiego jest inwestycja z 15 stycznia 2020 roku. Wtedy to Bank podpisał umowę inwestycyjną ze startupem Voom (platforma mobilności miejskiej). Bank w zamian za milion złotych otrzymał 8 proc. akcji spółki. We wrześniu 2019 roku ING zainwestował w startup Flowcast (rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji i machine learningu).

– ING Bank Śląski ma już sporo własnych doświadczeń we współpracy ze startupami. W przypadku wielu z nich mamy już wspólne wdrożenia. Niektóre z nich, tak jak Migam, Lease Link są widoczne i dostępne dla naszych klientów. Inne świadczą usługi w różnych częściach banku m.in. w operacjach, IT czy obszarze ryzyka bankowego. Otworzyliśmy się na współpracę z podmiotami zewnętrznymi, żeby szybko i właściwie odczytywać potrzeby klienta. Wyszliśmy z założenia, że nie musimy się znać na wszystkim. Dlatego właśnie korzystamy z rozwiązań startupów w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla klienta – mówił w rozmowie z mamstartup.pl w 2018 roku Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Przeczytaj również: We wspieraniu startupów chodzi o budowanie normalnej, zdrowej gospodarki a nie o PR – Brunon Bartkiewicz (ING Bank Śląski)  

ING Bank Śląski przyznał również nagrody specjalne dla zwycięzców konkursu Start-up Challenge podczas European Start-up Days w Katowicach. Konkurs został zorganizowany w ramach European Start-up Days w Katowicach. Każdy z uczestników miał tylko 5 minut na prezentację swojego pomysłu. W konkursie zaprezentowało się 18 startupów, w 6 kategoriach.

Santander Consumer Bank

Santander Consumer Bank na początku tego roku nawiązał współpracę ze spółką Accelpoint. W ramach programu AccelUp. Od tej pory dojrzałe startupy mają szansę na rozwój swojego biznesu we współpracy z bankiem. AccelUp jest programem akceleracyjny, który nadzoruje spółka Accelpoint. Umożliwia on nawiązanie współpracy między dużymi firmami a startupami. Startupy z segmentu fintech, insurtech czy telco, które zakwalifikują się do programu, otrzymują bezzwrotne wsparcie finansowe do 200 tys. zł.

Na początku roku bank poinformował również, że nawiązał współpracę z polską spółką Emplocity (chatbot, który ułatwia i skraca rekrutację).

W obliczu ogromnego postępu technologiczengo banki nie mogą sobie pozwolić na to, żeby pozostać w tyle. Zwłaszcza, że otwarta bankowość umożliwiła fintechom działanie w tym samym obszarze, co instytucjom bankowym. W takiej sytuacji banki muszą sięgać po nowe technologie, a współpraca ze startupami zdaje się być najefektywniejszym sposobem na to.