Jak dokonać przełomu w robotyce za pomocą Kickstartera? Case study RoboCORE

Dodane:

Dominik Nowak Dominik Nowak

Udostępnij:

Robotyka konsumencka (ang. consumer robotics) to nowy rynek o olbrzymim potencjale. Do końca 2019 roku jego wartość może przekroczyć 1,5 miliarda dolarów1. Jedną z pierwszych firm chcących go zagospodarować jest polski startup Husarion. Do promocji RoboCORE – serca robotów umożliwiającego użytkownikom domowym i małym firmom budowanie robotów o różnym stopniu zaawansowania – wykorzystano serwis finansowania społecznościowego Kickstarter. Projekt okazał się sukcesem, otwierając przed przedsiębiorcami z Krakowa nowe możliwości.

RoboCORE oferuje funkcjonalności do tej pory niedostępne w innych systemach robotyki, takie jak sterowanie i programowanie z dowolnego miejsca na świecie czy strumieniowanie audio/wideo przez Internet. Dzięki temu, stworzenie prostego robota zajmuje osobom z podstawową wiedzą programistyczną od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Koszt takiej konstrukcji jest niewspółmiernie niski do robotów wykorzystywanych w przemyśle czy wojsku. Mechanikę można zrobić z dowolnych elementów (plexi, klocki LEGO® czy elementy metalowe).

RoboCORE kryje w sobie szereg podzespołów udostępniających duże możliwości rozbudowy. Wewnątrz znaleźć można m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, miniaturowy komputer Intel Edison z Wi-Fi i Bluetooth 4.0, porty dla silników DC z enkoderami, porty dla czujników, moduły rozszerzeń (np. dla serwomechanizmów), slot na karty micro-SD i wejście micro-USB.

Pomysł na RoboCORE narodził się w głowie Dominika Nowaka, CEO firmy, podczas spaceru brzegiem Bałtyku. Od kilku lat pasjonował się już robotyką, a pierwszej inspiracji dostarczył mu Bill Gates w artykule o robotyce konsumenckiej z 2006 roku. Dominik podzielił się swoją ideą z kolegą z AGH w Krakowie, Radkiem Jaremą. Razem postanowili założyć spółkę i wcielić swoją wizję w życie. Firma powstała w 2013 roku. Udało się jej pozyskać finansowanie z Funduszu Zalążkowego Krakowskiego Parku Technologicznego w kwocie 700 000 złotych, co pozwoliło rozpocząć pracę nad prototypami RoboCORE.

Po 18 miesiącach wytężonej pracy 7. wersja urządzenia: RoboCORE 0.9.5, była gotowa do zaprezentowania światu. Do promocji zdecydowano się wykorzystać platformę Kickstarter. Głównym celem kampanii było uwiarygodnienie projektu wśród międzynarodowej społeczności. Dominik i Radek chcieli sprawdzić, czy ich pomysł ma szansę na masową produkcję. Spotkali się z bardzo ciepłym odzewem. 

Husarion osiągnął swój zakładany cel w kwocie 50 000 dolarów jeszcze przed zakończeniem czasu zbiórki. Ostatecznie zebrano 58 079 dolarów potrzebnych do rozpoczęcia produkcji RoboCORE od ponad 300 wspierających (116% pierwotnego celu). Kampanię śledziły największe media w Polsce i na świecie. O Polakach napisały m.in. portal Techrunch.com, jeden z największych blogów technologicznych czy Spectrum.ieee.org, magazyn wpływowej organizacji inżynierów Institute of Electrical and Electronics Engineers. Widzowie wiadomości TVP1 obejrzeli czterominutowy materiał agencji Reuters o start-upie z Krakowa. Pisano o nim także w Pulsie Biznesu, Wproście czy magazynie Komputer Świat. Dominik Nowak wystąpił również w TVN 24 BiŚ w programie Świat Technologii, a RoboCORE pokazano w paśmie Dzień Dobry TVN. Łącznie ukazało się ponad 300 publikacji o projekcie. Kampania kickstarterowa i jej oddźwięk w mediach dostarczyły nowych kontaktów biznesowych. Do firmy Husarion odezwali się m.in. przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Robotyki skupiającego ok. 3000 podmiotów działających na tym rynku, celem wypromowania RoboCORE wśród członków organizacji.

Obecnie Dominik i Radek pracują nad produkcją RoboCORE, by dostarczyć zamówione na Kickstarterze moduły do wspierających. Nadal otrzymują ciekawe propozycje wystąpień w mediach (m.in. Galileo) oraz zbierają nowe kontakty biznesowe. Wierzą, że za kilka lat roboty będą w każdym domu.

Nazwa projektu: RoboCORE: the heart of your personal robot

Platforma crowdfundingowa: Kickstarter.com

Autorzy projektu: Dominik Nowak i Radosław Jarema przy wsparciu Marka Cieśli

Zakładana kwota: 50 000 USD

Całkowita zebrana kwota: 58 079 USD, czyli 116% zakładanej kwoty

Czas trwania zbiórki: 30 dni

Link: https://www.kickstarter.com/projects/1992634922/robocore-the-heart-of-your-personal-robot/description

Dominik Nowak

CEO RoboCORE

Doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pasjonat robotyki, mechaniki, elektroniki i telekomunikacji. CEO spółki Husarion Inc., którą założył w 2013 roku z Radkiem Jaremą. Jego misją jest upowszechnienie robotyki konsumenckiej. Tworzy moduły RoboCORE ułatwiające konstruowanie robotów.