Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com
Środowisko startupowe przesiąknięte jest negatywnymi opiniami na temat wsparcia firm z wykorzystaniem środków publicznych. Sektor publiczny jednak z roku na rok zyskuje nowe doświadczenia, a co za tym idzie coraz skuteczniej i efektywniej wspiera firmy, w tym startupy.
Warszawa + Innovation Nest = Startup_Smolna
Doskonałym przykładem instytucji publicznej, która realizuje swoje cele, a jednocześnie skutecznie wspiera ekosystem startupowy jest Centrum Przedsiębiorczości Smolna. Centrum z ramienia Miasta Stołecznego Warszawy dba o rozwój lokalnej przedsiębiorczości i integracji środowiska MSP w ramach projektu „Warszawska Przestrzeń Technologiczna” i wpisuje się w założenia programu „Innowacyjna Warszawa 2020”. Wspiera startupy w zakresie prawnym, finansowym, zarządczym czy księgowym.
To właśnie na Smolnej odbywa się wiele wydarzeń, które są dedykowane dla branży startupowej i młodych przedsiębiorców. Obecnie Centrum we współpracy z SPIN Szkoła Przedsiębiorczości Innovation Nest organizuje bezpłatne warsztaty #Startup_Smolna, w których osoby realizujące projekty technologiczne mogą uzyskać wsparcie merytoryczne dotyczące tworzenia product story i komunikowania swojego USP. Najlepsze projekty podczas prezentacji na Pitch Day będą mogły spotkać potencjalnych inwestorów (można jeszcze aplikować do programu – termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 września).
Wrocław + Startupy = Startup Wrocław: Ewolucje
Miasto Wrocław kładzie duży nacisk na rozwój inkubatorów przedsiębiorczości i coworków dla startupów. Dzięki Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, która promuje przedsiębiorczość i wspiera firmy, młodzi startupowcy oraz inicjatorzy nowatorskich projektów, mają szansę na realizację własnych przedsięwzięć biznesowych. ARAW realizuje projekty związane z promocją, rozwojem samorządów, szkolnictwem zawodowym, strategiami rozwoju lokalnego i projekty unijne.
Jednym z rezultatów działalności Agencji była konferencja Startup Wrocław: Ewolucje, skierowana do wrocławskiej branży technologiczno – kreatywnej, startupów, innowatorów i przedsiębiorców. ARAW tworzy również platformę wspierającą wrocławskie startupy,
Kraków + #OMGkrk = Start KRK Up
Liderzy społeczności startupowej stojący za inicjatywą #OMGKRK stworzyli w 2016 fundację, która stała się kluczowym pośrednikiem pomiędzy krakowską społecznością technologiczną, przedsiębiorczą oraz zaangażowanymi regionalnymi i lokalnymi samorządami. Urząd Marszałkowski poprzez inicjatywę Innowacyjna Małopolska podniósł profil regionu jako centrum innowacji, między innymi wspierając cykliczne wydarzenia takie jak Krakow Enterprise Mondays, #OMGKRK Academy and Open Coffee Meetup. Są one świetną okazją dla potencjalnych młodych przedsiębiorców, którzy mogą się wzajemnie inspirować i zdobyć wiedzę od doświadczonych biznesmenów.
Miasto Kraków jest także silnym katalizatorem i finansowym wsparciem dla Krakow Startup Week – Start KRK Up, który odbędzie się 23-29 października. Przedsięwzięcie to integruje lokalną społeczność startupową, środowiska przedsiębiorców, a zostało zainicjowane przez #OMGKRK. Dzięki swojej współpracy z Urzędem Miasta Krakowa oraz Urzędem Marszałkowskim daje wiele możliwości i perspektywy rozwoju dla ekosystemu startupowego, przynoszącego korzyści obydwu stronom.
Polskie samorządy + Airly = Pierwszy krok do zmiany
W jaki sposób polskie gminy, urzędy współpracują z polskimi startupami? Jednym z przykładów takiej współpracy jest zakup czujników stworzonych przez polskich przedsiębiorców z firmy Airly.
Nie od dzisiaj wiemy, że Polska boryka się z problemem smogu, a skutki przebywania w zanieczyszczonym powietrzu odczuwa każdy z nas. Zima 2016/2017 była momentem, kiedy nasze społeczeństwo dostrzegło, że z tym problemem jest coraz ciężej żyć. Jak pokonać coś, czego nie widać gołym okiem? Airly wierzy, że pierwszym krokiem do zmiany jest zwiększenie świadomości wśród mieszkańców naszego kraju na temat tego, jakim powietrzem oddychają.
Startup postawił na system monitorowania jakości powietrza i ostrzegania ludzi przed niebezpieczeństwem w jakim się znajdują, jeżeli normy jakości powietrza są mocno przekroczone. Kluczowe dla zbudowania gęstej sieci sensorów w naszym kraju okazały się polskie gminy oraz miasta, które chętnie walczą ze smogiem na poziomie lokalnym i dokładają swoją cegiełkę do globalnej walki o czyste powietrze. W tym momencie jest to 39 gmin i miast, które zaufały startupowi z Krakowa. To dzięki nim najgęstsza sieć monitorująca jakość powietrza w naszym kraju liczy ponad 450 sensorów, a liczba ta cały czas rośnie.
Polskie gminy i miasta chętnie wspierają innowacyjność oraz kompleksowe rozwiązania technologiczne, które mogą przyczynić się do poprawy jakości życia nas wszystkich. Pierwszym organem samorządowym, który zaczął współpracę z Airly była gmina Zielonki. Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki rozpisało projekt “Powietrze na wagę złota” i zakupiła 16 czujników. Następnie do sieci włączyła się cała gmina, dzięki czemu ich sieć liczy 42 sensory. Obecnie każdy kolejny samorząd zainteresowany siecią czujników udowadnia, że nie boi się innowacyjności a współpraca ze startupem niesie ze sobą dużo korzyści.
Jak można zauważyć współpraca między sektorem prywatnym a publicznym nabiera nowych kształtów. Warto korzystać z pozytywnych efektów tej współpracy i wspierać je. Gdyż taka kooperacja daje rezultaty w postaci wielostronnych korzyści i generuje wartość dla startupów, polskiej gospodarki, a także (a może przede wszystkim) dla obywateli.
–
Zuzanna Komornicka
PR Manager w Project: People
Manager do zadań specjalnych, trener, wykładowca i changemaker. Lubi to co robi i się kreatywnie spełnia, działając z ludźmi i dla ludzi. Od ponad 10-ciu lat pracuje dla sektora biznesu oraz NGO. Absolwentka UJ, The City University of New York, Akademii Mistrzów Treningu oraz WSE im. ks. Józefa Tischnera. Na swoim koncie ma wiele niestandardowych autorskich projektów, kampanii promocyjnych, fundraisingowych oraz eventów.