Jak podróżować w zgodzie z ekologią? Poznaj startupy, które promują zrównoważoną turystykę

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

jak podróżować w zgodzie z ekologią

Udostępnij:

Według raportu Booking z 2019 r. ponad połowa turystów z całego świata twierdzi, że jest bardziej zmotywowana do podejmowania zrównoważonych wyborów w zakresie podróży niż rok wcześniej. Pomimo trudnej sytuacji na świecie, ludzie nie zapominają o wakacjach, nawet tych najkrótszych, krajowych. Wychodząc naprzeciw fanom podróży i ekologii, sporządziliśmy krótką listę zasad eko-podróżnika oraz startupów, które działają na rzecz ochrony naszej planety.

Turystyka zrównoważona ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu turystyki na środowisko naturalne i kulturę lokalną. Jednocześnie pomaga tworzyć miejsca pracy dla lokalnych mieszkańców. Celem turystyki zrównoważonej jest to, aby generować pozytywne doświadczenie dla społeczności lokalnych, firm turystycznych oraz dla samych turystów.

Jak podróżować w zgodzie z ekologią?

Oto kilka wskazówek, jak spędzić podróż nie narażając się przy tym przyrodzie:

1. Upewnij się, że twoje pieniądze docierają do lokalnej ludności

Turystyka oparta na społeczności (CBT) pomaga lokalnej ludności tworzyć i utrzymywać stanowiska pracy. Wybierz hotele, które są własnością lokalnej ludności. Jeśli to możliwe, wybierz hotel ze znakiem jakości lub oznakowaniem ekologicznym. Często takie budynki są zbudowane zgodnie z lokalną architekturą i przy użyciu trwałych materiałów.

Nie rozdawaj zabawek i słodyczy, aby nie pokazywać dzieciom, że żebranie to coś dobrego i się opłaca. Jeśli chcesz coś dać, przekaż to na projekt, który przyniesie korzyść całej społeczności. Dobrze też na miejscu kupić coś, co chcesz podarować; w ten sposób wspierasz również lokalną gospodarkę.

Kupowanie pamiątek, jedzenie i picie w lokalnych barach i restauracjach oraz wycieczki z lokalnymi przewodnikami sprawią, że mieszkańcy skorzystają na twoim pobycie. Więc lepiej pomiń McDonald’s.

2. Jeśli to możliwe, przemieszczaj się na terenie danego kraju pociągiem zamiast samolotem

 W trakcie podróży możesz zrezygnować z lotów krajowych. To nie tylko lepiej dla środowiska. Spoglądając przez szyby pociągu, widzisz więcej różnorodnego krajobrazu i podróżujesz w wolniejszym tempie. Korzystniej też dla ciebie, ponieważ unikasz stresujących i zatłoczonych miejsc, którymi są lotniska.

3. Wybierz lot bezpośredni

Brzmi bardzo atrakcyjnie: oszczędzamy pieniądze, kiedy rezerwujemy lot z jednym lub kilkoma międzylądowaniami. Ale pieniądze nie zawsze są najważniejsze. Zabookowanie bezpośredniego lotu czasami kosztuje trochę więcej, ale lecąc jednym samolotem, redukujemy emisję CO2 podczas podróży.

4.    Weź ze sobą butelkę do wielokrotnego napełniania

Zabierz ze sobą w podróż butelkę do wielokrotnego napełniania wodą. To pozwoli dużo zaoszczędzić na zakupie butelek plastikowych.

Możesz zabrać także specjalną butelkę na wodę z filtrem, lub małe urządzenie, które zabija bakterie i wirusy za pomocą światła ultrafioletowego.

W krajach, w których nie można pić wody z kranu, właściciele hotel często instalują pojemniki na wodę, aby można było bezpiecznie napełniać butelkę wielokrotnego użytku.

Oczywiście czasami bywasz w miejscach, gdzie nie ma kranów. Najbardziej niezawodną metodą oczyszczania wody jest gotowanie. Wystarczy minuta gotowania, aby wyeliminować wszystkie bakterie.

W wielu krajach brakuje wody. Nie bierz prysznica zbyt długo i nie odkręcaj kranu podczas mycia zębów.

5.      Jedź tak długo, jak to możliwe

Jeśli wybierasz się w długą podróż, jedź tak długo, jak to możliwe. Lepiej raz na jakiś czas wybrać się w długą podróż niż kilka razy na krótki urlop.

6.       Ogranicz plastik 

Zamiast tradycyjnych plastikowych reklamówek, używaj mocnej lnianej torby na zakupy.

Zostaw darmowe butelki w pokojach hotelowych. Niektóre hotele dla uprzejmości stawiają na szafce nocnej jedną lub dwie plastikowe butelki wody. Jeśli ich użyjesz, następnego dnia pojawią się następne. Zamiast tego skorzystaj z kranu w hotelu, jeśli masz pewność, że przebywasz w miejscu, gdzie woda nie jest skażona.

Kiedy jest gorąco, kupujesz 2 plastikowe butelki wody mineralnej dziennie. Po 3-tygodniowej wycieczce zużyjesz w ten sposób ponad 40 butelek. Odpady z tworzyw sztucznych stanowią problem szczególnie w krajach, w których ich przetwarzanie nie jest jeszcze odpowiednio uregulowane. Takie problemy ma większość krajów azjatyckich i afrykańskich. Czasami plastik jest poddawany recyklingowi, ale przez większość czasu trafia na łono natury lub do oceanu. W tych krajach szczególnie ważne jest zapobieganie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych.

Czy zamawiasz fajny, chłodny napój na tarasie? Zostaw słomkę i po prostu wypij ze szklanki.

Używaj tylko tego, czego naprawdę potrzebujesz.  Mini szampony, odżywki, kostki mydła i patyczki kosmetyczne w twoim pokoju hotelowym wyglądają tak pięknie, ale wszystkie są również dostarczane w plastikowym opakowaniu. Po otwarciu wyrzuca się je potem prosto do kosza. Dlatego otwieraj tylko to, czego naprawdę chcesz użyć, a resztę zostaw.

Możesz także pobrać aplikację Plastic Footprint, dzięki której redukujemy ślad węglowy związany z używaniem plastiku. Poza tym twórcy aplikacji pomagają wspierać proekologiczne inicjatywy.

7.      Chroń florę i faunę

W miarę możliwości spaceruj lub jeździj rowerem po wyznaczonych trasach. Twój wpływ na przyrodę jest niewielki na pieszych i rowerowych szlakach.

Bądź przyjazny także zwierzętom. Zrezygnuj z przejażdżek na słoniach i z pływania z delfinami, które są w niewoli.

Nie dotykaj, ani nie łam koralowców podczas nurkowania z rurką lub ze sprzętem. Nie jest to łatwe, ale bądź uważny i zwracaj uwagę na swoje stopy.

Nie kupuj pamiątek wykonanych z zagrożonych zwierząt lub roślin. Jeśli nie masz pewności, jakie gatunki są chronione, poczytaj na stronie WWF.

8.     Oszczędzaj energię

Nie zapomnij wyłączyć światła, telewizora, ogrzewania lub klimatyzacji, kiedy wychodzisz z pokoju hotelowego. Nie zawsze jest to oczywiste, czasami trzeba poszukać tych wszystkich guzików … za łóżkiem, pod szafką, ale one gdzieś na pewno są.

Teraz przyjrzyjmy się pomysłom startupów na to, jak podróżować w zgodzie z ekologią i humanitarnymi zasadami.

Lokalne wsparcie w turystyce

Kobiece podróże

La Voyageuse Społeczność zarezerwowana dla kobiet, które podróżują samotnie i tych, które je goszczą. Platforma powstała w 2013 r. Misją firmy jest promowanie emancypacji kobiet poprzez podróże. Serwis umożliwia kobietom spotkanie z innymi, zaufanymi paniami, które mogą je bezpłatnie zakwaterować podczas ich samotnej podróży.

Wycieczki po Nepalu

Sasane Sisterhood wspiera kobiety, które były ofiarami handlu ludźmi.

Ocalałe kobiety są przewodniczkami po Nepalu. Ukończyły kurs szkoleniowy, w tym pierwszą pomoc. Udzielanie się jako przewodniczki, pomaga im ponownie zintegrować się ze społeczeństwem. Wszystkie zyski z wycieczek są ponownie inwestowane w edukację tych kobiet, a także przekazywane organizacji non-profit Samrakshak Samuha Nepal (SASANE).

W czasie pandemii Nepal jest zamknięty na turystów, więc nie można skorzystać z Sasane.

Po całym świecie z lokalsami

Better Places to holenderska platforma oferująca podróżowanie na całym świecie z lokalnymi mieszkańcami. Firma specjalizuje się w indywidualnych podróżach dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Lokalsi znają swój kraj na wskroś i mają duże doświadczenie w organizowaniu wycieczek szytych na miarę. Razem układacie swoją idealną podróż. Założyciele Better Places są również orędownikami zrównoważonej turystyki.

Indie dla oszczędnych

NotOnMap jest rozwiązaniem typu „one stop” dla podróżnych z niskim budżetem (np. studenci lub naukowcy). Podróżni mogą eksplorować wiejskie regiony w Indiach.  Założyciele platformy przeznaczają 80% dochodów na dofinansowanie lokalnej ludności, a część przekazywana jest na ogólny rozwój wiosek.

NOM jest inicjatywą społeczną generującą alternatywne źródła utrzymania. Przyczynia się zmniejszenia migracji niewykwalifikowanych pracowników z tradycyjnych wiosek o starym systemie wartości kulturowych. Migracja ta nie odbywa się z wyboru, ale z powodu braku nowoczesnych wpływów, braku wiedzy i wykształcenia. Tym samym mniejsze regiony Indii są pozbawiane osób do pracy w turystyce.

Podczas gdy duże organizacje są zajęte ochroną starożytnych miast, pałaców i zabytków, NotOnMap chroni obecny styl życia zaniedbanych rolników. Organizacja chroni i promuje dziedzictwo kulturowe Indii, poprzez tworzenie nowych, „modelowych” wiosek. Kreuje także nowe cele podróży.

W 2019 r. Booking.com wsparł NotOnMap na kwotę 300 tys. dolarów.

Działania proekologiczne

Na rowerze

Geovelo to Mapy Google dla rowerów z dodatkowymi funkcjami, takimi jak sugerowane wycieczki rowerowe i zbierane przez użytkowników opisy zagrożeń. Francuski startup został stworzony w 2010 roku w Tours przez Benoita Grunberga i Gaëla Sauvaneta. Celem założycieli jest codzienna promocja korzystania z roweru. Aplikacja Geovelo jest bezpłatna i prowadzi rowerzystów po drogach z udogodnieniami dla rowerów lub ulicami o małym natężeniu ruchu.

Przy biurku z recyklingu

Plastic Whale to firma zajmująca się połowami plastiku. Misją startupu jest sprawić, by wody na świecie były wolne od plastiku i tworzyć wartość z odpadów z tworzyw sztucznych.

Zaczęło się w Holandii, ale celem Plastic Whale jest zaangażowanie ludzi z całego świata. Obecnie z wyłowionego plastiku firma wykonuje łodzie i meble biurowe. Dzięki programowi szkolnemu dociera do tysięcy młodych ludzi w Holandii i za granicą. Poprzez prezentacje i warsztaty inspiruje firmy i osoby prywatne do zaangażowania się w misję. Będąc w Holandii, można przekazywać organizacji zbyteczny plastik, który z nami podróżuje.

Wyposażenie hotelu

Drewniane karty hotelowe

Sustainable Cards tworzy karty-klucze hotelowe wykonane z drewna, zajmujące 50% mniej miejsca niż tradycyjne klucze.

Założyciel startupu po raz pierwszy zetknął się z drewnianymi kartami-kluczami używanymi w hotelach w jego rodzinnej Szwecji. W ciągu ostatnich kilku lat zaprojektował i opatentował trwałe forniry drewniane specjalnie pod sektor hotelowy.

Obecnie firma  tworzy miejsce odnawialnego drewna na karty hotelowe, karty podarunkowe i oznakowanie punktów sprzedaży detalicznej.

Eko w hotelu

Tutaka to niemiecki marketplace dla zrównoważonych towarów dla branży hotelarskiej.

Na platformie można zamówić liczne produkty i usługi w duchu eko. Firma oferuje m.in. kapcie hotelowe z recyklingu PET, dozowniki mydła w kostce, słomki ze słomy, jadalne łyżki, czy fartuchy także pochodzące z recyklingu.

Dostępność dla osób niepełnosprawnych

Kraje europejskie 

Andyamo to wycieczki i zajęcia z naciskiem na dostępność dla osób niepełnosprawnych. Dzięki platformie osoby poruszające się na wózkach mogą łatwiej zwiedzić Wiedeń, Rzym, Francję i Hiszpanię. Firmę założył Marco Pettito, który sam na skutek wypadku na nartach porusza się na wózku.

Wakacje szyte na miarę

Mobee travel to platforma rezerwacji wakacji dla osób niepełnosprawnych. Chcąc ułatwić życie użytkownikom, oferuje wszystkie usługi, których mogą potrzebować podczas pobytu: dostosowany transport, sprzęt medyczny, pomoc i opiekę na miejscu.

Poza tym zwiedzający otrzymuje spersonalizowany dziennik podróży, z przystosowanymi miejscami, atrakcjami i restauracjami dostępnymi w pobliżu wynajmu.

Rezerwacja noclegów

Wyszukaj eko hotel

Wayaj to platforma podróżnicza. Zapewnia narzędzia podróżnym i operatorom podróży, pozwalające dokonywać lepszych wyborów w celu ochrony naszej planety.

Jednocześnie maksymalizuje korzyści dla lokalnych społeczności. Obecnie oferuje kompensację śladu węglowego związanego z podróżami, ocenę hoteli pod kątem zrównoważonej turystyki oraz i rezerwację hoteli.

Rezerwacja i eliminacja

Tripzero działa w ten sposób, że rezerwacja hotelu, wiąże się z równoważeniem śladu węglowego wytworzonego przez twoją podróż. Następnie firma rekompensuje ten ślad, finansując projekty dotyczące ponownego zalesiania i energii odnawialnej.

Podróże na duże odległości

Lataj ekologicznie

Jet-Set Offset to narzędzie do kompensacji emisji dwutlenku węgla na potrzeby podróży lotniczych. Łączy podróżnych zaniepokojonych zmianami klimatu z organizacjami non-profit zajmującymi się ochroną środowiska, pracującymi nad lokalnymi rozwiązaniami klimatycznymi.

Dzięki korzystaniu z usług startupu możesz przekazać jeden cent za milę na ulubiony cel ekologiczny, za każdym razem, gdy lecisz. Jeden cent na milę to średni szacunkowy koszt wyrównania emisji dwutlenku węgla z indywidualnych podróży lotniczych na podstawie kalkulatorów emisji CO2.

Ekoturystyka w Hiszpanii

Nattule to platforma do wyszukiwania ekoturystki w Hiszpanii. Poza tym można skorzystać dzięki niej z wycieczek. Zaplanowane są dwie trasy: jedna po Europie, a druga na Półwyspie Iberyjskim. Obie zaprojektowane są ze szczególnym nastawieniem na zrównoważoną turystykę, zarówno w transporcie, jak i zakwaterowaniu.

Zarządzanie odpadami żywnościowymi

Nie marnuj jedzenia!

YourLocal informuje, że każdego roku 1,3 miliarda ton żywności jest niewykorzystane i marnowane. Dzięki aplikacji YourLocal zyskuje się dostęp do szerokiej gamy wysokiej jakości ofert w okolicy, gdy lokalne sklepy mają nadwyżki żywności. Każdy „uratowany” posiłek oszczędza pieniądze, wspiera lokalny biznes i zapobiega zmianom klimatu.

Zjedz gelato, zanim będzie za późno

MyFoody to włoska platforma pomagająca wyszukiwać z najbliższych supermarketów oferty produktów wadliwych, lub posiadających bliski termin ważności. Zarabianie na niesprzedanych towarach nigdy nie było łatwiejsze: zamieniamy przeterminowaną żywność w oferty przeciwdziałające marnotrawstwu i śledzimy generowany wpływ. Forma współpracuje we Włoszech z Lidlem i Carrefour Express.

Więcej startupów, które podpowiadają, jak podróżować w zgodzie z ekologią, znajdziesz na stronie dealroom.co.