Jak polski wynalazek oczyszcza powietrze z COVID-19? Rozmowa z twórcą NanoSci

Dodane:

Impact The Future Impact The Future

Jak polski wynalazek oczyszcza powietrze z COVID-19? Rozmowa z twórcą NanoSci

Udostępnij:

Nanotechnologia jest obecnie bardzo modnym i prężnie rozwijającym się działem nauki. Zajmuje się tworzeniem określonych struktur na poziomie nanometrycznym, czyli poziomie atomów i cząsteczek. Swoje zastosowanie znalazła m.in. w medycynie, przemyśle spożywczym czy kosmetologii. Czy może pomóc również w walce z COVID-19?

Impact The Future to podcast, w którym Artur Racicki rozmawia z innowatorami oraz ekspertami zmieniającymi nasz świat na lepsze. W najnowszym odcinku gościem serii był Adam Kądziela – CEO startupu NanoSci, który zajmuje się przygotowywaniem nanocząstek metali szlachetnych, nanorurek, kropek kwantowych oraz materiałów półprzewodnikowych w postaci nanocząstek.

Historia nanotechnologii sięga lat 50-tych ubiegłego wieku, natomiast za dynamiczny rozwój nauki uznaje się lata 80. i 90. To właśnie wtedy doszło do ważnych osiągnięć technologicznych, takich jak wykonanie napisu IBM za pomocą skaningowego mikroskopu tunelowego, odkrycie fulerenów, tworzenia studni kwantowych, drutów kwantowych i kropek kwantowych oraz odkrycie i badanie właściwości nanorurek. Dzisiaj najpopularniejszymi strukturami nanotechnologicznymi, które wykorzystujemy na co dzień są tworzywa i włókna sztuczne, czy opakowania produktów spożywczych, których strukturę kontroluje się na poziomie pojedynczej cząsteczki. Naukowcy wciąż pracują nad nowymi rozwiązaniami, które mogą wykorzystać nanotechnologię, aby ułatwić nasze życia.

Jeden z takich wynalazków opracował startup NanoSci, który ma szansę zrewolucjonizować rynek, a co najważniejsze – zmienić na lepsze rzeczywistość, z którą mierzymy się już od ponad roku, czyli pomóc w walce z COVID-19. Zbudowali silnik fotokatalityczny, który znalazł swoje zastosowanie w oczyszczaczach powietrza. Pierwszy z nich został wdrożony w przestrzeni kierowcy autobusu transportu miejskiego. Aktualnie pracują nad tym, by rozwiązanie obejmowało cały autobus, który będzie bezpieczną przestrzenią, gdzie podróżni nie muszą się obawiać, że zostaną zakażeni koronawirusem.

W jakich przestrzeniach publicznych potrzebne jest takie rozwiązanie?

– Komunikacja miejska jest ważna z dwóch powodów. Jeżeli społeczeństwo będzie obawiało się jeździć autobusem, będziemy mieli jeszcze większą emisję spalin, bo przesiądą się do samochodów. Z kolei dla wielu ludzi, którzy ich nie posiadają, brak możliwości, czy też strach przed jazdą autobusem jest wykluczeniem społecznym. Nie będą w stanie dojechać do pracy i szkoły. Takie zjawisko jak COVID-19 może zabić wręcz multimedialność miasta – mówi Adam Kądziela w najnowszym odcinku Impact The Future.

Jak działa silnik fotokatalityczny?

“Składa się z warstwy ceramicznej, na którą nanosimy opatentowaną pastę fotokatalityczną, a następnie jest wypiekana w piecu. Urządzenie działa podobnie jak filtr tzn. stawia się je poprzecznie do przepływu powietrza, a z dwóch stron jest oświetlane diodami LED o odpowiedniej mocy i długości fali.”

Obserwuj, oglądaj i słuchaj Impact The Future:

Nanotechnologia cały czas rozwija się bardzo dynamicznie. Stale pojawiają się nowe i coraz bardziej innowacyjne rozwiązania z jej wykorzystaniem. Wynalazek NanoSci jest przykładem na to, że może zmienić trudną rzeczywistość, w której się znaleźliśmy. To szansa na bezpieczny transport komunikacją miejską, ponowne przebywanie w biurach, szkołach, czy restauracjach bez strachu przed wirusem. Więcej o projektach NanoSci przeczytacie na stronie: https://www.nanosci.solutions

Rozmowy prowadzi Artur Racicki, na co dzień wspierający startupy pozytywnego wpływu: racicki.com

 

Patronem medialnym Impact The Future jest MamStartup