„Startupowe miasto” to cykl artykułów o tym, jak polskie miasta wspierają startupy. W tekstach pokazujemy, jakie działania podejmują Urzędy Miast. Ocenę tego, czy miejskie programy wsparcia spełniają oczekiwania przedsiębiorców pozostawiamy Wam.
Na zdjęciu: fragment przestrzeni oferowanej w biurze „+jeden” | fot. plusjeden.com
Zbudować sieć relacji
Jeden z sześciu sposobów na wsparcie startupów, które wymieniliśmy w artykule pt. „Jak miasta powinny wspierać startupy. Instrukcja dla władz polskich miast”, dotyczy wymiany relacji. Barłomiej Postek, autor tekstu, uważa, że sieć relacji to dzisiaj taka sama infrastrukturą jak drogi. „To kogo znamy, z kim współpracowaliśmy, kto nas zna i ceni, pozwala nam szybko i efektywnie dotrzeć z punktu A do punktu B (a w szczególności od osoby A do osoby B)” – pisał. Dalej dodał, że tak jak miasto zapewnia firmom działającą infrastrukturę, by mogły się skupić na swoim produkcie – tak miasta powinny budować, rozwijać i utrzymywać “infrastrukturę relacyjną”.
Podobnego zdania są włodarze stolicy Wielkopolski, Poznania, którzy od ubiegłego roku promują przestrzeń pracy wspólnej „+jeden„. W jej skład wchodzą 24 miejsca do bezkosztowej pracy nad swoją firmą, ale nie tylko. – W skład przestrzeni wchodzą również sale konferencyjne, w których odbywają się warsztaty, szkolenia oraz inne spotkania dedykowane przedsiębiorcom oraz mieszkańcom miasta. Regularnie odbywają się tu spotkania Hive61 oraz Geek Girls Carrots – powiedziała portalowi MamStartup Anna Potrzebowska, koordynatorka przestrzeni Plus Jeden.
Zapowiedział też, że niebawem zostanie uruchomiona druga część projektu – tzw. Biurkownia (z biurkami, które za opłatą można wynająć krótko lub długoterminowo) oraz Mikrobiura. – Należy wskazać, iż przestrzeń „+jeden” to jedno z działań realizowanych w ramach projektu Startup Poznań, czyli inicjatywy, której celem jest wsparcie i promocja lokalnego środowiska startupowego, czyli przedsięwzięć i projektów biznesowych powstających w oparciu o wiedzę i nowe technologie – dodała Anna Potrzebowska. W ramach projektu Startup Poznań, oprócz przestrzeni, realizowane na bieżąco są także następujące rzeczy:
- serwis internetowy – plusjeden.com (wcześniej przedsiębiorczość wspierał portal startups.poznan.pl),
- konferencja Startup Poznań,
- konkurs o tytuł Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości w kategorii „Startup”.
Gdzie szukać pomocy w Poznaniu
Na jakie wsparcie mogą jeszcze liczyć mieszkańcy Poznania? Mogą skorzystać z oferty Ośrodka Doradczo – Szkoleniowego, którego głównym zadaniem jest organizacja i prowadzenie, przy współpracy z instytucjami obsługi i wsparcia biznesu, bezpłatnego doradztwa i szkoleń dla osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej, przedsiębiorców, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów szkół wyższych. O eksporcie, ekspansji startupowcy mogą dowiedzieć się podczas szkoleń pt. „Eksportowy Poznań”. Poznaniacy mają także swoje „święto przedsiębiorczości”, czyli Dni Przedsiębiorczości Poznań.
Przedsiębiorcy pomocy, porady mogą szukać także w programach „Zaułek Rzemiosła”, które celem jest wsparcie procesu rewitalizacji gospodarczej, społecznej i kulturowej wybranych obszarów miasta Poznania oraz współpracując z „Migrant Info Point”, lokalnym punktem wspierania obcokrajowców. Gdzie przedsiębiorcy powinni jeszcze szukać pomocy, wsparcia? – W Poznaniu działa kilkadziesiąt różnych instytucji otoczenia biznesu, w których przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc – mówiła Anna Potrzebowska. I wymieniła, że chodzi o:
- ośrodki doradczo – szkoleniowe,
- ośrodki wspierania innowacji (np. Poznański Park Naukowo – Technologiczny Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznański Park Technologiczno – Przemysłowy),
- fundusze inwestycyjne i pożyczkowe,
- instytucje i organizacje zrzeszające przedsiębiorców.
– Z usług oferowanych przez Miasto Poznań każdego roku korzysta kilka tysięcy przedsiębiorców oraz osób planujących rozpoczęcie działalności gospodarczej. W 2016 roku było tych osób ponad 6 000. W tym roku ta liczba będzie większa ze względu na działalność przestrzeni „+jeden”, którą do połowy września odwiedziło już 2 600 osób, a w warsztatach i innych wydarzeniach odbywających się w przestrzeni wzięło udział ok. 2 000 osób – powiedziała nam Anna Potrzebowska, koordynatorka przestrzeni Plus Jeden.
Dodała, że Poznań jest miastem otwartym na pomysły, potrzeby przedsiębiorców. – Jeśli wśród przedsiębiorców pojawią się jakieś nowe, konkretne potrzeby – na pewno pojawi się na nie reakcja w postaci nowych projektów – zapewniła.
–
A Wy, Poznaniacy? Jak oceniacie wsparcie Miasta Poznania? Odpowiedzi zostawcie w komentarzach.