Jak przetwarzać odpady w cenne zasoby?

Dodane:

Impact The Future Impact The Future

Jak przetwarzać odpady w cenne zasoby?

Udostępnij:

Impact The Future to podcast, w którym Artur Racicki rozmawia z innowatorami oraz ekspertami zmieniającymi nasz świat na lepsze. W najnowszym odcinku gościem serii była Susan Kim-Chomicka, która najpierw zainwestowała 2 mln zł w startup Handerek Technologies, a następnie dołączyła do spółki jako CEO.

Jest to social impactowy startup, który opatentował technologię przetwarzania odpadów w cenne zasoby, m.in. tworzą niskoemisyjne paliwo alternatywne z plastiku. Dostarczają innowacyjne, zrównoważone i opłacalne rozwiązania w odpowiedzi na narastający globalny problem odpadów tworzyw sztucznych, które produkujemy.

Susan jest seryjną przedsiębiorczynią z globalnym doświadczeniem, która jest pasjonatem środowiska i tworzenia projektów, które mają pozytywny wpływ na naszą przyszłość. Innowacyjna technologia firmy, jej działanie na rzecz środowiska oraz pasja Adama Hańderka – CTO, Founder Handerek Technologies – sprawiła, że dołączyła do zespołu jako doradca i inwestor finansujący dalsze badania, a później jako prezes zarządu.

Produkcja tworzyw sztucznych gwałtownie wzrosła w ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci. W 1950 roku wynosiła 1,5 mln ton, a w 2015 roku świat borykał się aż z 322 mln ton. Wraz z produkcją wzrosła też ilość odpadów z tworzyw sztucznych. W Europie mniej niż jedna trzecia odpadów z tworzyw sztucznych trafia do recyklingu. Co roku produkcja i spalanie tworzyw sztucznych przyczynia się w skali światowej do emisji około 400 mln ton CO2, których części można by uniknąć dzięki usprawnieniu recyklingu.

Badania nad technologią termicznego i termokatalitycznego przetwarzania odpadowych tworzyw sztucznych na frakcje węglowodorowe prowadzone od 2004 roku doprowadziły do opracowania nowego, wysoce efektywnego reaktora bez problemów związanych z odpadami produktów ubocznych, które są plagą innych technologii. W styczniu 2018 roku firma Handerek Technologies została powołana do życia przez Adama Hańderka i Susan Kim-Chomicką w celu komercjalizacji na skalę przemysłową ponad 10 lat badań i rozwoju oraz wprowadzenia technologii na świat. Od momentu powstania zdobyła wiele nagród, m.in. iENA Norymberga, INNOVA w Barcelonie, ARCHIMEDES w Moskwie, INTARG w Katowicach, Puchar Prezesa NOT, Belt & Road Initiative Innovation Fair w Chengdu oraz indywidualną nagrodę dla Adama Hańderka – “Lider Innowacji” w kategorii Osobowość. Są finalistami Chivas Venture.

Spółka dwukrotnie od 2018 roku zebrała kapitał na uruchomienie pół-przemysłowego procesu pilotażowego, pozwalającego na przetwarzanie 300 ton plastiku rocznie. – Teraz zabezpieczyliśmy finansowanie w wysokości 47 mln zł na zbudowanie komercyjnej instalacji pozwalającej na przetwarzanie 10 tysięcy ton rocznie i rozpoczniemy ten proces niedługo. Mamy plan wybudować 5-7 instalacji w Polsce i licencjonować je za granicą – podkreśla Susan Kim-Chomicka w wywiadzie dla Business Insider.

– Moim osobistym marzeniem byłaby pomoc w finansowaniu, a także wpływanie na organizacje międzynarodowe w zakresie gospodarowania odpadami w krajach rozwijających się, które są źródłem 90% plastiku w oceanach – mówi Susan Kim-Chomicka w najnowszym odcinku Impact The Future.

Więcej o technologii chemicznego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na surowiec, kulisach pracy w social impactowym startupie oraz istocie maksymalizacji recyklingu w najnowszym podcaście Impact The Future.

Patronat nad cyklem rozmów objął zarządca centrów handlowych – Metro Properties.

Rozmowy prowadzi Artur Racicki, seryjny przedsiębiorca na co dzień wspierający inicjatywy social impactowe: racicki.com

Wszystkie rozmowy Impact The Future możecie przesłuchać na kanałach podcastowych: Spreaker, Spotify, Apple Podcasts oraz zobaczyć na Facebook i Youtube.

 

Patronem medialnym Impact The Future  jest MamStartup