Przygotowanie prezentacji jest dość ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, co sprawia, że wiele osób popada w panikę, szczególnie gdy przychodzi im przemawiać po angielsku np. przed inwestorem.
Jak poradzić sobie z tremą i przygotować płynną prezentację po angielsku? Zawsze warto rozważyć wsparcie korepetytora z angielskiego języka biznesu, który pomoże opanować podstawowe zwroty oraz formy gramatyczne w kilka lekcji, a także będzie mógł zagrać rolę „widowni” i obiektywnie ocenić wystąpienie.
Oto co jeszcze może pomóc w przygotowaniu wartościowego wystąpienia:
1. Używaj odpowiedniej wersji języka angielskiego
Mam tutaj na myśli to, że podczas przygotowywania prezentacji zawsze trzeba brać pod uwagę wiek oraz możliwości intelektualne naszej widowni. Nie wypada używać zbyt skomplikowanych struktur, skrótów czy terminów, które niekoniecznie mogą być dla wszystkich zrozumiałe.
2. Buduj maksymalnie proste i krótkie zdania
W ten sposób słuchaczom łatwiej będzie uchwycić główną myśl prezentacji. Podobnie nie należy wykorzystywać zwrotów slangowych i żargonów.
Po pierwsze, występujesz przed poważnymi ludźmi, co oznacza, że Twoja mowa również powinna być mniej więcej w oficjalnym stylu, a po drugie, trzeba wiedzieć, kiedy dozwolone jest użycie tego czy innego slangu. Lepiej mówić prosto, ale prawidłowo. Prawda?
3. Co tyczy się pauz…
Słowa-wypełniacze pomagają zapełnić niezręczne pauzy w rozmowie. Tak więc w prezentacjach oraz wystąpieniach publicznych wypada ograniczyć ich używanie do minimum. Lepiej po prostu zatrzymać się na kilka sekund i zebrać myśli.
Oto kilka z najbardziej popularnych słów-wypełniaczy, których nie wolno używać, dopóki nie jest to absolutnie konieczne:
- Well… W języku polskim znaczy „no”. Słowo używane, aby zyskać na czasie oraz zebrać myśli.
- Wow! Wykrzyknienie oznaczające w angielskim, że zabrakło nam słów, aby wyrazić swoje emocje.
- OK. A nawet lepiej-przewlekłe Well, okay…
- No way! Użycie tego zwrotu jest stosowne, gdy osoba jest w szoku i trudno jej dobrać słowa, bądź nie może uwierzyć w to, co słyszy lub widzi. Wątpliwe, że przyda nam się ono podczas przygotowywania naszej przemowy.
- You see. Dane wyrażenie jest bez wątpienia czystym wypełniaczem.
- By the way. „Na marginesie” to zwrot wypełniacz, który dokładnie tak jak wcześniejszy „you see” nie wnosi żadnego znaczenia.
- To be honest… To znaczy, że dopiero teraz mówisz szczerze a do tej pory kłamałeś?
- Basically. Ten angielski wypełniacz pauz używany jest podczas długotrwałych rozmów lub prezentacji, aby zebrać myśli i kontynuować konwersację.
4. Mów powoli i wyraźnie
Jeśli musisz przygotować prezentację w języku angielskim, do tego dla nieznajomych słuchaczy, zwróć uwagę na tempo i głośność Twojej mowy. Mów powoli, dostatecznie głośno i wyraźnie wymawiaj słowa, przecież wielu z nas ma akcent, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy stremowani (wiele osób może po prostu nie być w stanie zrozumieć, o czym mówisz). Nie zapomnij o spokojnym oddechu! To przecież tylko prezentacja.
5. Bądź skrupulatny
Na pewno wiesz, że elementy wizualne, jak slajdy z obrazkami, fotografiami, diagramami i grafikami są niezastąpioną pomocą w przedstawianiu informacji. Często w slajdach używamy też tekstu (krótkich notek, cytatów, podpisów pod obrazkami itp.). Jest niezwykle ważne, aby sto razy sprawdzić tekst prezentacji, widoczny dla słuchaczy. Słowniki, przyjaciele, koledzy i korepetytorzy powinni służyć tutaj pomocą!
6. Używaj więcej czasowników
Uważa się, że nagromadzenie rzeczowników w zdaniu źle wpływa na jego brzmienie. Dlatego też używaj więcej czasowników, przy czym najlepiej w aktywnej formie.
7. Korzystaj ze spójników
Słowa jak nevertheless, moreover, next, besides, firstly, secondly itp. pomagają nam połączyć jedną myśl z drugą. Z ich pomocą nasz angielski staje się bardziej płynny, logiczny oraz lepiej wpada w ucho słuchaczom.
8. Przedstawiaj liczby wizualnie
Jeśli zamierzasz zawrzeć w swojej prezentacji dużo liczb, lepiej zdublować je w slajdzie lub na tablicy. Czasem trudno zrozumieć znaczenie liczby, szczególnie jeśli jest ona pięcio, sześcio czy siedmiocyfrowa.
–
Bądź pewny siebie, żartuj, nawiązuj kontakt wzrokowy z widownią, używaj mowy ciała i nie stój w miejscu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji o tym, jak przygotować prezentację, pokonać strach przed publicznością, używać mowy ciała czy przygotować się do pytań po wystąpieniu-możesz zwrócić się po pomoc do korepetytorów z preply.com.
–
Elena Maevskaya
HR Manager w Preply
Ma sześcioletnie doświadczenie w rekrutacji specjalistów, od 5 lat pracuje dla sektora IT. Zawodowo skupia się na budowaniu efektywnych zespołów startupowych. Prywatnie miłośniczka podróży. Jej najbardziej odległa i najdłuższa wyprawa to roczny wolontariat w Afryce.