Zakładając startup zapewne ostatnią rzeczą o jakiej myślimy jest zabezpieczenie prawne przedsięwzięcia. Jest jednak kilka koniecznych decyzji do podjęci na starcie budowania firmy. Jeśli gubisz się w przepisach, to warto skorzystać z rady prawnika. Jak przedstawić mu swój problem?
Z reguły wszystko począwszy od struktury osobowej, wyboru formy działalności, rejestracji spółki lub działalności, kształtu umowy założycielskiej, kwestii własności intelektualnych, patentów czy sporządzenia umów pracowniczych może być trudne dla początkujących przedsiębiorców. Bez względu na to jak wiele problemów Internet jest w stanie rozwiązać za nas, obsługa trudnych prawnych zagadnień nie jest jednym z nich.
Zdjęcie royalty free z Fotolia | Autorką tekstu jest Katarzyna Abramowicz
Czasami potrzeba usług eksperta prawnego jest oczywista i nie wystarczy wypełnić kilku formularzy, by mieć gwarancję i pewność zabezpieczenia swoich praw. Warto wiec poszukać prawnika, który zna branżę i pomoże sprawnie przejść przez zaskakujące sytuacje, wynikające z niewiedzy czy przewidzieć nieroztropne zachowania tych właśnie Klientów czy kontrahentów oraz własne.
Dlaczego warto konsultować
Nie będę przypominać, że czasem prawo nie nadąża za Internetem, przez co wiele firm ma kłopoty z jego stosowaniem. Konsultacja z prawnikiem, podobnie jak konsultacja z lekarzem przed wzięciem antybiotyku, pomoże uniknąć pułapek związanych z powikłaniami. Kontakt z prawnikiem pomoże przede wszystkim pewniej i wiarygodniej iść przez biznes.
Jakie dokumenty zabrać
Przed spotkaniem z prawnikiem warto zastanowić się nad kilkoma kwestami, które zaoszczędzą nam czas, pieniądze i ułatwią współpracę. Poniżej ich lista:
- wypisać założenia przedsięwzięcia i oczekiwania związane z pomysłem, który chcemy realizować;
- zapisać pytania i wątpliwości, które mamy, a które tylko pozornie nie są prawne;
- przygotować prawnikowi informacje lub dokumenty, które mamy; (np. podpisane porozumienia, umowy, listy intencyjne, założenia do regulaminu,
- poinformować o faktach i działaniach, które zamierzamy podjąć realizując nasze przedsięwzięcie.
Na przykład budując portal z ogłoszeniami dla firm szukających pracowników warto na początek:
1.
Opisać dokładnie sposób w jaki chcemy prezentować np. ogłoszenia, profile, czym chcemy się wyróżnić, jak chcemy docierać do pracowników i pracodawców i jak „wymuszać” dostarczanie niezbędnych i aktualnych danych, ofert. Jak zabezpieczyć obieg informacji, by umowy nie były zawierane poza portalem – jeśli od takiego sposobu uzależniamy np. swój zarobek – zatem założenia pomysłu i metody jego realizacji;
2.
Zapytać o to: jak możemy działać zgodnie z prawem prowadząc indywidualną działalność gospodarczą czy w formie spółki; jaki zakres informacji o pracowniku/użytkowniku może zawierać profil; jakie informacje są prawnie chronione, jak mogę je udostępniać i komu; czy potrzebuje zgody jakiegoś podmiotu na ich rozpowszechnianie; jak zabezpieczyć umowy z przyszłymi pracodawcami (kontrahentami); jak zabezpieczyć prawnie umowy z osobami szukającymi pracy; jaki model rozliczeń będzie dla mnie najkorzystniejszy podatkowo; jak wystawiać rachunki; czy będę musiał wystawiać faktury; jakie detale powinny znaleźć się na dokumentach rozliczeń;
3.
Dobrze samemu przygotować założenia do regulaminu serwisu, wypisać w punktach najważniejsze cechy pomysłu, by prawnik mógł ubrać je w zapisy regulaminu. Można zastanowić się, czy regulamin ma być taki sam dla wszystkich użytkowników, czy może podzielić go na dwa osobne: dla szukających i oferujących pracę. Powinniśmy też opisać sposób świadczenia usług jeśli jest nowatorski dla stron, opisać kwestie rozliczeń i sposobu zapłaty za usługi (cennik), kwestie techniczne, które zależą od nas.
4.
Warto poinformować prawnika o potrzebie pozyskiwania np. reklamodawców, inwestorów, funduszy europejskich, pracowników, współpracowników i zastanowić się wspólnie nad zapisami takich umów.
Wartościowa opinia z zewnątrz
Prawnik zaangażowany w Twój problem, jak dobry powiernik w sprawie, spojrzy na Twój biznes z innego punktu widzenia. Jego eksperckie oko może rzucić nowe światło na wybrane przez Ciebie rozwiązania lub wskazać nowe drogi, na które sam, bez tych rozmów, byś nie wpadł.
I pamiętaj, że prawnik to człowiek. Możecie siąść i rozmawiać o rozłożeniu jego wynagrodzenia na raty, odroczyć zapłatę w czasie. Prawnik może świadczyć Ci usługi za inną formę wynagrodzenia np. akcje/udziały Twojej spółki, obietnice przyszłej współpracy lub inaczej ustalone warunki współpracy.
Katarzyna Abramowicz
Radca Prawny
Współtworzyła serwisy przelewy24.pl, bilety24.pl, box24.pl, 3gry.pl i kilka innych miej udanych, które nie wyszły z fazy papier. Aktualnie rozwija ogólnopolski serwis www.specprawnik.pl pozwalający firmom i zwykłym użytkownikom na samodzielny i świadomy wybór właściwego prawnika.