Jak tworzyć bardziej ludzkie produkty cyfrowe? Vitaly Friedman (Smashing Magazine) o stronach i aplikacjach tworzonych dla ludzi przez ludzi

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak tworzyć bardziej ludzkie produkty cyfrowe? Vitaly Friedman (Smashing Magazine) o stronach i aplikacjach tworzonych dla ludzi przez ludzi

Udostępnij:

Vitaly Friedman to specjalista w zakresie web designu, założyciel Smashing Magazine oraz prelegent tegorocznej edycji konferencji Infoshare, podczas której udało nam się spotkać i porozmawiać.

Kim jest User Experience designer?

Zdaniem Vitaly’ego każda osoba, która ma swój wkład w produkt, stronę internetową, aplikację czy cokolwiek innego, jest projektantem User Experience. Do tego grona możemy zaliczyć każdego, kto buduje produkt, planuje, lub jest odpowiedzialny za obsługę klienta. Wszyscy oni projektują doświadczenia. Niestety te funkcje są rozdzielane w wielu organizacjach.

Vitaly Friedman – Jak tworzyć bardziej ludzkie produkty cyfrowe?

Szukaj sposobów, wyjdź poza schemat

Ważnym elementem projektowania doświadczenia, jest eksperymentowanie: – Uważam, że powodem, dla którego znaleźliśmy się w miejscu, w którym jesteśmy dzisiaj, niekoniecznie jest okropny świat. To po prostu bardzo przewidywalny świat. Jest to spowodowane tym, że opieramy się na rzeczach, które działały w przeszłości. Należy iść pod prąd. Poza tym ważna jest spójność. Dotyczy to również obsługi klienta.

Etyka i humanitarna technologia: Bądźmy milsi dla użytkownika

W jaki sposób? Wyobraź sobie, że jesteś pytany o adres do wysyłki, bo kupujesz przez internet koszulę. Wpisujesz potrzebne informacje na stronie sklepu, po czym czytasz, że nie figurują one w bazie danych. Ale wiesz, że masz rację, bo mieszkasz pod tym adresem od dwóch lat, a zakupy w tym sklepie robisz nie pierwszy raz. I co wtedy? Po prostu rezygnujesz, bo nie ma możliwości, aby kontynuować zakupy.

– Upewnijmy się, czy jesteśmy wdzięczni i mili dla tych ludzi, którzy rzeczywiście chcą coś kupić. Możemy przecież stworzyć komunikat: „Cóż, wydaje się, że twój adres jest nieprawidłowy, ale jeśli jesteś całkowicie pewien, że to jest prawidłowy, możesz kontynuować” – radzi Vitaly Friedman.

Najciekawsze trendy w web experience

Na pytanie, na co należy szczególnie zwrócić uwagę przy projektowaniu produktów cyfrowych, nasz rozmówca uważa, że przede wszystkim powinno się brać pod uwagę dostępność. Wiąże się to także ze sposobem, w jaki wybieramy kolory, w jaki piszemy, a także z wydajnością i szybkością, strony internetowej.

Z drugiej strony, ludzie próbują odzyskać swoją prywatność, prawo do swoich danych, co pewnie będzie bardziej uwzględniane w projektowaniu web experience: – Mam na myśli np. wszystkie podpowiedzi dotyczące plików cookie – dodaje Friedman – Przenosimy się do czasów, w których ludzie oczekują, że doświadczenia, które mają w sieci będą szanować ich wybory, w zakresie trybu incognito czy chociażby rozmiaru czcionki. Wciąż brakuje nam jednak zrozumienia tej złożoności, ponieważ mamy teraz różnego rodzaju urządzenia, mobilne i stacjonarne.

Projektowanie produktów cyfrowych dla osób niepełnosprawnych

– Jedna rzecz, która naprawdę mnie zaskoczyła, kiedy prowadziłam badania w zeszłym roku, to fakt, jak wiele osób korzysta z napisów. To niewiarygodne, bo normalnie pomyślałabym, że skoro to jest w moim ojczystym języku, to napisy są niepotrzebne. Jest tak wiele możliwych scenariuszy wykorzystywania danej funkcji, a my często myślimy, że takie wspomagacze są tylko dla niepełnosprawnych. Wcale tak nie jest. Ja korzystam z napisów cały czas, bo mogę akurat jeść równocześnie popcorn – tłumaczy Vitaly Friedman.

 

Partnerem naszych rozmów jest PKO Bank Polski.

Konferencja Infoshare 2021 zgromadziła ponad 4500 tysiąca uczestników, ponad 300 technologicznych startupów, korporacje oraz blisko 150 ekspertów z całego świata, którzy dzielili się wiedzą na 5 scenach Infoshare. Ta największa technologiczna konferencja w CEE odbyła się w październiku 2021 w Gdańsku.

 

Kolejne wywiady będą pojawiły się w najbliższych dniach na naszej stronie! Znajdziesz je tutaj: Człowiek w świecie wielkich technologii. Startujemy z nowym cyklem wideo wywiadów