Celem tzw. „Aktu w sprawie sztucznej inteligencji” proponowanego przez Komisję Europejską jest opracowanie jednolitych reguł dotyczących wykorzystania AI dla firm działających na terenie Unii Europejskiej. W uproszczeniu chodzi o to, żeby rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji były bezpieczne dla ogółu społeczeństwa.
Stąd Komisja Europejska proponuje podział takich rozwiązań ze względu na potencjalne ryzyka, jakie może nieść ze sobą implantacja sztucznej inteligencji.
Trzy ryzyka związane z wykorzystaniem AI
- Ryzyko wysokie – wszelkiego rodzaju systemy, które mogą zagrażać zdrowiu, życiu, wolności i równości. Przykładem takiego ryzyka są systemy umożliwiające identyfikację biometryczną osób fizycznych, systemy do zarządzania energią czy ścigania przestępców.
- Ograniczone ryzyko – wszelkiego rodzaju systemy, które wchodzą w interakcję z człowiekiem, a zatem czatboty, systemy do wykrywania emocji czy generowania treści (w tym treści wideo i audio).
- Niewielkie ryzyko – wszelkiego rodzaju systemy, które nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa obywateli Unii Europejskiej. Przykładem mogą być systemy wykorzystywane w grach wideo lub w filtrach spamu.
Akt w sprawie sztucznej inteligencji – czy mnie dotyczy?
Przepisy proponowane przez Komisję Europejską będą dotyczyć właściwie każdej strony, która korzysta ze sztucznej inteligencji – zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, a zatem również startupów.
Co jeśli przedsiębiorca nie wywiąże się z nowego obowiązku regulującego bezpieczne wykorzystanie sztucznej inteligencji?
Unia Europejska obliguje kraje członkowskie do nakładania kar finansowych na takie podmioty w wysokości do 2% do 6% rocznego przychodu.
Należy więc postawić kolejne dwa pytania:
- jakie potencjalne ryzyko może generować sztuczna inteligencja w moim startupie?
- oraz co zrobić, żeby to ryzyko zminimalizować i wdrożyć AI zgodnie z proponowanymi regulacjami?
Wdrożenie AI z EY Law
Zamiast poszukiwać odpowiedzi na powyższe pytania samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy EY Law. Eksperci z działu prawnego EY Law przyjrzą się Twojej sprawie i zrealizują warsztaty, podczas których podpowiedzą, jakie wymogi musisz spełnić.
Jeśli szukasz pomocy ekspertów z EY Law, skontaktuj się.
Justyna Wilczyńska-Baraniak
- Partner/Principal, Digital Law Leader, EY Law Poland
- E-mail: [email protected]
- Tel: +48 519 098 119
Olga Legat
- Manager, Digital & Data Protection Law, EY Law Poland
- E-mail: [email protected]
- Tel: +48 571 663 578
Maciej Bisch
- Manager, Digital & Cybersecurity Law, EY Law Poland
- E-mail: [email protected]
- Tel: +48 789 407 568
Materiał reklamowy powstał na zlecenie EY Law