Jak wybrać idealny inkubator? 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Dodane:

Kirill Bigai Kirill Bigai

Udostępnij:

Przedsiębiorcy mogą skorzystać z inkubatora już na etapie pomysłu. Pomaga on startupom przed osiągnięciem dojrzałej formy. Inkubatory nie inwestują pieniędzy i nie otrzymują zapłaty za pomoc, po prostu dają wskazówki, co sprawia, że są doskonałą platformą współpracy między przedsiębiorcami.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z picjumbo.com

Przy wyborze tego rodzaju platformy współpracy, czyli inkubatora przedsiębiorczości, należy zwrócić uwagę na pewne czynniki. Jakie? O tym poniżej.

1. Odpowiada potrzebom

Chcesz nawiązać kontakty z potencjalnymi inwestorami czy po prostu szukasz miejsca oferującego komfortowe warunki, szybki internet i miękkie pufy? Dowiedz się, czy Twój potencjalny inkubator jest skoncentrowany na usługach, które na dany moment są Ci niezbędne.

2. Trudno się do niego dostać

Dostać się do najlepszych inkubatorów w rodzaju Techstars czy Y Combinator jest niezwykle trudno. Rekrutacja do nich jest przeprowadzana bardzo skrupulatnie, perspektywy, które niesie nowy biznes oraz wydajność zespołu są dokładnie analizowane, ale najlepsi zawsze zostają nagrodzeni. 

3. Jego podopieczni odnieśli sukces

Zapoznaj się z historią potencjalnego inkubatora przedsiębiorczości i startupów, które korzystały lub wciąż korzystają z jego usług. Spotkaj się z ludźmi, którzy nim zarządzają. Najlepiej o inkubatorze opowiedzą Ci jednak jego podopieczni. Na przykład, Rocket Internet nie przypadkiem jest uważany za jeden z najlepszych w Europie. Pomógł on rozwinąć skrzydła takim znanym firmom jak Lamoda, Zalando, eDarling i Groupon. Natomiast Y Combinator w swoim czasie wziął udział w budowie jednego z najbardziej udanych ukraińskich startupów Petcube. 

4. Zarządzają nim profesjonaliści

Dobry image każdej organizacji stanowią jej członkowie. Zanim zaaplikujesz, zapoznaj się z osiągnięciami i profesjonalnymi kompetencjami przyszłych mentorów, aby dokonać właściwego wyboru. Na przykład mentorzy Techstars spełniali się nie tylko w strukturach inkubatora, ale także w największych światowych koncernach jak Amazon (kierownik ds. rozwoju Ahmed Abdullah), Facebook (kierownik ds. produktu Ash Wahi), Google (kierownik ds. sprzedaży Alex Vogenthaler).

5. Znajduje się w pobliżu

Jeśli Twoim głównym celem poszukiwania inkubatora przedsiębiorczości jest niedrogie miejsce pracy, warto zwrócić uwagę na jego lokalizację. Na początkowych etapach uczestnicy startupu będą dosłownie żyć w swoim biurze, dlatego lokalizacja niedaleko od domu jest niezwykle istotna.

Mam nadzieję, że opisane wskazówki sprawdzą się w Twoim przypadku i pozwolą wybrać ten najlepszy dla Twojej firmy inkubator przedsiębiorczości.

Kirill Bigai

Współzałożyciel i CEO platformy Preply