fot. unsplash.com
Dziś rosnąca liczba osób, w różnym wieku, próbuje swoich sił w branży IT i nic w tym dziwnego, gdyż coraz częściej w centralno-wschodniej części Starego Kontynentu lokowane są centra IT globalnych przedsiębiorstw, co oferuje potencjalnym programistom coraz więcej atrakcyjnych miejsc pracy. Perspektywy rozwoju i zadowalające zarobki, rosnące wprost proporcjonalne do naszych umiejętności i doświadczenia… trzeba gdzieś jednak zacząć! Jak wybrać szkołę programowania dopasowaną do wybranej przez nas ścieżki zawodowej?
Wiarygodność i praca na kursach
Na rynku powstaje coraz więcej szkół programowania – aktualnie możemy przebierać w najróżniejszych ofertach nauki wszystkich popularnych języków. W sieci możemy znaleźć wiele opinii na temat takich kursów. Uczestnicy często wymieniają zalety takiej formy nauki, dzięki czemu łatwiej nam wybrać odpowiednią firmę, w której rozpoczniemy edukację. Co najważniejsze, te słowa znajdują pokrycie w opiniach ekspertów! Jak mówi Michał Mysiak, CEO szkoły Software Development Academy „(…) mimo krótkiej historii istnienia tej branży na świecie, polskie firmy posiadają już dużą wprawę w realizacji kursów, a tym samym mają wiele doświadczeń: zarówno dobrych, jak i złych. Na ich podstawie mogą one wprowadzać ulepszenia całego procesu, a tym samym stale zwiększać skuteczność oferowanych programów przekwalifikowania zawodowego”. W naszym kraju naprawdę można stać się wykwalifikowanym programistą!
Motywacja wyboru
Kluczowe przy wyborze szkoły programowania jest to, na naukę jakiego języka się decydujemy. Jeżeli interesują Cię szkolenia oferujące „pełen pakiet” języków programowania, to musimy cię rozczarować. Szkoły ich nie oferują i to z bardzo prostego powodu. Branża IT nie potrzebuje omnibusów, tylko konkretnych specjalistów, z określonym zakresem umiejętności. Na początek warto podjąć naukę języka, który pozwala na szybkie odnalezienie się na rynku pracy. Na przykład popularna Java, to zawsze celny strzał. „Właśnie Java daje największe możliwości uzyskania zatrudnienia w regionie CEE, a dodatkowo w łatwy i stosunkowo bezbolesny sposób umożliwia migrację do innych języków i technologii” – mówi Michał Mysiak z SDA.
Czy warto brać pod uwagę opinie kursantów?
Opinie byłych kursantów dotyczące szkół programowania mogą dać nam wiele do myślenia i być swoistą wskazówką przy wyborze szkoły i konkretnego kursu. Pamiętajcie jednak o tym, że opinie, szczególnie te publikowane w sieci, nie zawsze są obiektywne. Zdarzają się kursanci, którzy po zakończeniu kursu spodziewają się, że od razu otrzymają „pracę marzeń”. Żaden kurs tego nie gwarantuje – może on jednak znacznie ułatwić jej poszukiwania! Trzeba o tym pamiętać, aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. Sukces jest zależny nie tylko od obecności na poszczególnych segmentach kursu, lecz zwłaszcza od pracy przed, w czasie oraz po jego ukończeniu. Dlatego oprócz zapoznania się z opiniami w Internecie, warto wybrać się również na dzień otwarty, który często jest organizowany w takich szkołach.
W przypadku szkoły Software Development Academy, opinie kursantów mówią jedno – doceniają oni szansę na „duże możliwości rozwoju, a dla wielu osób na poprawienie być może nie do końca trafnych decyzji związanych ze ścieżką zawodową, podjętych na etapie wyboru studiów”. To, ile pracy włożysz w swoje samodoskonalenie i poprawianie umiejętności kodowania, ma równie wielki wpływ na waszą sytuację! Jak mówi Michał Mysiak, sukces w tej branży gwarantują „determinacja, zorientowanie na cel, dyscyplina i co najważniejsze – konsekwencja„. Nie sposób się z tym nie zgodzić, zwłaszcza w tak konkurencyjnej branży.
Podsumowanie
Rozpoczęcie kursu programowania to niełatwa decyzja do podjęcia. Jeśli jednak uważasz, że może Ci to pomóc w osiągnięciu sukcesu zawodowego, nie ma się nad czym zastanawiać. Jeżeli czujesz, że jest to dla Ciebie, to pamiętaj o tym, aby nie kierować się wyłącznie ceną, czy opiniami fanów danego języka – takie myślenie może mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości, gdy będziesz starać się o pracę w branży. Dokładnie zastanów się nad tym wyborem, a w razie wątpliwości postaw na doświadczenie i konkretną metodę nauczania!
Tekst powstał we współpracy z Software Development Academy.