Czy zauważyłeś, że w grupach, które dostają określone do wykonania zadania, bardzo szybko następuje podział ról oraz pojawiają się osoby, które w sposób naturalny przewodzą grupie? Jest to tzw. naturalny przydział ról.
Przyjętą powszechnie zasadą jest, aby wywołać podobny do naturalnego podział ról w swoim projekcie, w oparciu o wiedzę o swoich pracownikach (wtedy jest to już przydział syntetyczny), który pozwoli sprawnie zarządzać Twoimi ludźmi, przydzielonymi do poszczególnych zadań.
Bardzo ważna dla zespołu roboczego jest obecność lidera. W podejściu projektowym, takim liderem grupy jest zazwyczaj Kierownik Projektu, który wykonuje i nadzoruje plan działania. Wyżej nad kierownikiem stoi już tylko właściciel danego projektu, który zapewnia finansowanie projektu (tzw. Sponsor Projektu). Oczywiście nie wyklucza to, aby właściciel sprawował również rolę menadżera projektu (Kierownika Projektu), jak to często bywa przy realizacji projektów w małych firmach, w których „szef” jest naturalnym liderem.
Istotne jest, aby tak dopasować osobę do danego zadania, aby mogła realizować je:
- sprawnie ilościowo i jakościowo;
- zgodnie ze swoimi kompetencjami;
- ambitnie.
Jest to zadanie bardzo trudne, zwłaszcza, jeśli menadżer nie zna zespołu i musi opierać się na statystykach (np. statystykach umiejętności).
W przypadku Twojego pomysłu, warto zastanowić się, czy:
- czujesz się bardziej wizjonerem niż menadżerem?
Może warto wtedy zastanowić się nad powołaniem na funkcję menadżera osoby z większym doświadczeniem w zarządzaniu?
- A może chcesz zmierzyć się z nowym wyzwaniem?
Może chcesz realizować ambitnie cel i prowadzenie projektu będzie dla Ciebie spełnieniem zawodowym?
Istotnym jest, aby przemyśleć potrzeby pomysłu pod kątem cech, jakie powinni posiadać pracownicy (w tym i menadżer), aby go prawidłowo zrealizować według swojej (właściciela pomysłu) koncepcji. Bardzo częstym błędem zbytniego cięcia kosztów w start-upach jest formułowanie zbyt małej liczby stanowisk (np. tylko sam menadżer) lub zbyt dużej (rozbudowana struktura handlowców). Staraj się wypośrodkować te dane.
Artykuł pochodzi z dokumentu wewnętrznego, pt. „Przygotowanie Planu Projektu do Weryfikacji przez Inkubator w 5 krokach”, który jest własnością inkubatora Technoboard. Dokument w pełnej wersji do pobrania już niedługo w dziale Creative Commons.