Jak zjeść ciastko i mieć ciastko w IT. 4 przypadki, kiedy chmura prywatna wygrywa z publiczną

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Jak zjeść ciastko i mieć ciastko w IT. 4 przypadki, kiedy chmura prywatna wygrywa z publiczną

Udostępnij:

Chmura prywatna ma takie same zalety co chmura publiczna, ale gwarantuje Ci bezpieczne środowisko do Twojej wyłącznej dyspozycji, fizycznie odseparowane od innych użytkowników clouda.

Charakterystyka chmury publicznej

  • Szybkość uruchomienia nowego środowiska – w public cloud to mogą być nawet minuty
  • Dopasowanie – budując środowisko, możesz dobrać zasoby IT dokładnie do potrzeb swojego biznesu lub realizacji konkretnego projektu, a w razie potrzeby bez problemu i szybko je rozbudować
  • Skupienie na biznesie – nie musisz zajmować się kupowaniem serwerów, ich utrzymywaniem, serwisowaniem itp.
  • Skalowalność środowiska – od ręki zwiększasz wykorzystywane zasoby np. na czas testów, launchu nowego produktu czy dużej akcji promocyjnej
  • Wygoda – środowiskiem w chmurze możesz zarządzać z dowolnego miejsca, np. home office
  • Efektywność finansowa – optymalnie wykorzystujesz swój budżet, łatwiej planujesz wydatki na IT
  • Stała, przewidywalna opłata miesięczna (OPEX).

Warto dodać, że korzystając z cloud computingu, możesz uzyskać konkretne oszczędności. Zwłaszcza usługi oferowane przez dużych globalnych dostawców chmury obliczeniowej zapewnią Ci wyjątkowo niską cenę jednostkową zasobów.

Trzeba jednak zaznaczyć, że ekonomiczność global public clouda wynika wprost z rozproszenia infrastruktury w wielu centrach danych na całym świecie i współdzielenia zasobów z innymi użytkownikami. Te dwie integralne cechy globalnej chmury publicznej dla wielu firm stanowią jej główną wadę i przeszkodę w stworzeniu swojego środowiska IT na jej bazie.

Co zrobić, aby czerpać wyłącznie z dobrych stron chmury publicznej?

Jeżeli jesteś przekonany o zaletach cloud computingu, ale przynajmniej jeden z tych punktów jest o Tobie:

  1. Nie możesz narażać bezpieczeństwa krytycznych systemów i danych, umieszczając je w infrastrukturze współdzielonej z innymi firmami
  2. Regulacje prawne wymagają od Ciebie, żeby wrażliwe dane Twojej firmy były przechowywane i przetwarzane w znanej Ci lokalizacji na terenie Unii Europejskiej
  3. Wymagasz efektywnej pracy swoich aplikacji, a więc pełnej dostępności zasobów – nie możesz się narażać na nagłe spadki wydajności środowiska, gdy inni użytkownicy obciążą współdzielone zasoby np. w zakresie mocy obliczeniowej (vCPU) czy przepustowości sieci
  4. Chcesz/musisz mieć swobodę w definiowaniu polityk zarządzania środowiskiem IT

– mamy dla Ciebie rozwiązanie.

Wybierz chmurę prywatną oferowaną przez lokalnego dostawcę dysponującego dużą bazą infrastrukturalną z wysokim poziomem zabezpieczeń, który zapewnia wysokie SLA i sprawną obsługę klienta – na przykład takiego jak Atman.

Ty decydujesz, gdzie znajduje się infrastruktura, na której przetwarzane są Twoje dane. Korzystasz z ustandaryzowanych procedurach przydzielania zasobów i możesz precyzyjnie nadawać prawa dostępu na poziomie użytkownika lub całego zespołu, klienta wewnętrznego czy organizacji zewnętrznej, np. firmy partnerskiej.

Chmurą prywatną możesz zarządzać z dowolnego miejsca na świecie – tak samo jak chmurą publiczną – łącząc się przez Internet lub dedykowanym łączem transmisji danych.

Hybryd cloud – rozwiązanie kompletne

Drugą opcją jest chmura hybrydowa, czyli połączenie chmury prywatnej z chmurą publiczną. Dzięki niemu możesz spełnić wymogi regulacji prawnych i zagwarantować sobie wyłączność zasobów do przetwarzania krytycznych systemów i danych w wydzielonym środowisku private cloud. Jednocześnie masz dostęp do tańszych zasobów współdzielonych do wykonywania reszty prac, co dodatkowo obniża koszty IT.

Część publiczna chmury hybrydowej może znajdować się w tym samym centrum danych, co chmura prywatna, lub w odrębnym data center tego samego lub innego lokalnego operatora.

Swój private cloud możesz także połączyć z usługami globalnych chmur publicznych, np. wykorzystując Atman Cloud Connect, czyli dedykowane, bezpieczne łącze transmisji danych do europejskich regionów największych dostawców public cloud. Po co? Jeżeli do poszczególnych zadań będziesz wybierał najtańsze narzędzia oferowane przez różnych dostawców chmury, optymalizację kosztów możesz wznieść na kolejny poziom.

Wybierz chmurę hybrydową, jeżeli oprócz dedykowanego, bezpiecznego środowiska cloudowego:

  1. Potrzebujesz ogromnej mocy obliczeniowej do wykonywania prac, które nie mają związku z wrażliwymi danymi, np. developerskich, graficznych, i nie wymagają niezakłóconej wysokiej wydajności i dostępności zasobów
  2. Zależy Ci na wykorzystaniu wysoko wyspecjalizowanych narzędzi oferowanych przez globalnych dostawców chmur publicznych
  3. Musisz błyskawicznie uruchamiać duże środowiska np. testowe
  4. Szukasz oszczędności.

Podsumowując, rozwiązanie hybrydowe jest idealne dla dużych i dynamicznie zmieniających się środowisk, chcących połączyć bezpieczeństwo i elastyczność z efektywnością finansową. To również sposób na redundancję usług chmurowych i dywersyfikację dostawców cloud computingu.

Jeszcze nieprzekonany do outsourcingu?

Przypuśćmy, że nie jesteś do końca pewien, czy trzymanie zasobów poza własną serwerownią, na obcej infrastrukturze, jest rozwiązaniem odpowiednim dla Ciebie. Wyniesienie zasobów od razu do public cloud może więc wydać Ci się radykalne ze względu na wspomniane współdzielenie zasobów i rozproszenie danych po świecie. W takim przypadku odseparowane środowisko sprzętowe chmury prywatnej w lokalnym data center będzie dla Ciebie idealnym, dającym poczucie bezpieczeństwa pierwszym krokiem na ścieżce cloud computingu.

Korzystać z chmury prywatnej to jak mieć ciastko, mimo że je zjadłeś. Czujesz słodycz i napędzają Cię węglowodany jak moc chmury publicznej, ale ciastko nadal leży na Twoim talerzu – cieszysz się pełną kontrolą nad dedykowaną, bezpieczną infrastrukturą.

Zapraszamy do naszej cukierni;)   Wybierz rozwiązanie chmurowe odpowiadające Twoim bieżącym potrzebom i modyfikuj je swobodnie w miarę rozwoju firmy. Sprawdź wszechstronną, elastyczną ofertę Atman Cloud.

 

https://go.atman.pl/private-cloud

 

Artykuł powstał we współpracy z Atman