Aranżacja domowego biura ma swoje szczegóły: takie miejsce powinno wprowadzać w odpowiedni do pracy nastrój, a jednocześnie być przytulnym i komfortowym, aby chciało się spędzić w nim cały roboczy dzień. Najlepiej, gdy biuro znajduje się w osobnym pomieszczeniu, ale jeśli nie jest to możliwe, można na ten cel przeznaczyć część salonu lub sypialni.
Wystrój ścian
Wskazane jest, aby ściana, przy której stawiasz biurko, była udekorowana. Możesz ją ozdobić fototapetą lub umieścić na niej dodatkowe półki do przechowywania.
Odpowiednio dobrana fototapeta pomoże skupić się na pracy i znaleźć dodatkowe natchnienie. Dla pomieszczeń biurowych wskazane są tapety o neutralnych motywach: pejzaże, morskie i górskie krajobrazy, widoki miast.
Aby bardziej zindywidualizować przestrzeń, możesz zamówić fototapetę z motywującym napisem czy ulubionym zdjęciem.
Wybór funkcjonalnego biurka
Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego gabinetu jest biurko. Dlatego należy bardzo odpowiedzialnie podejść do jego wyboru. Optymalny rozmiar biurka do domu to 1200 x 600 mm, ale coraz częściej pojawiają się modele o wymiarach około 1200 x 700 mm, a nawet 1200 x 800 mm. Na takim biurku znajdzie się miejsce na stacjonarny komputer, ale będzie ono zajmowało sporą powierzchnię.
Pamiętaj, że wstając od biurka zwykle odsuwamy krzesło. Aby to zrobić, za krzesłem musi być co najmniej 35 cm przestrzeni (od oparcia do ściany). W przypadku krzesła obrotowego ta przestrzeń powinna znajdować się z boku.
Jeśli Twoje biurko nie ma systemu przechowywania, możesz dokupić jeden lub więcej regałów, powiesić na ścianę wygodne i wytrzymałe półki.
Wybór krzesła
Dla prawdziwych pracoholików odpowiednie są miękkie krzesła – będą one wygodne dla tych, którzy dużo czasu spędzają na siedząco. Ale krzesła z twardym siedziskiem mają swoją zaletę: ich użytkownicy częściej wstają, co jest dobre dla zdrowia.
Planowanie i zagospodarowanie przestrzeni
Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie stołu przy oknie, ponieważ wszyscy wiemy o zaletach naturalnego oświetlenia. Ale warto pamiętać, że jeśli postawisz stół przy samym oknie, dostęp do ostatniego w celu wietrzenia i mycia będzie utrudniony. Jeśli to możliwe, zostaw około 20 cm odstępu między oknem a biurem na zasłony i kaloryfer, a kolejne 35 cm zarezerwuj na dostęp do okna. Zasłony zaciemniające pomogą uniknąć odblasków na monitorze komputera i ogólnie pogorszenia widoczności.
Lepiej jest od razu ustawić biurko tak, aby siedzieć twarzą do drzwi – jest to psychologicznie komfortowe.
Planując przestrzeń należy również pamiętać, że krzesła biurowe z podłokietnikami i na kółkach są zazwyczaj większe niż ich jadalniane odpowiedniki ze względu na szeroką nogę z kółkami – około 65 x 65 cm, podczas gdy zwykłe krzesło mierzy 45 x 55 cm.
Oświetlenie
Okno, niestety, zazwyczaj nie zapewnia wystarczającej ilości światła, niezbędnego do pracy biurowej. Wskazane jest zapewnienie zarówno głównego rozproszonego światła, jak i dodatkowego źródła światła w miejscu roboczym.
Niezależnie od stylu wnętrza gabinetu, możesz umieścić kinkiety na ścianach lub postawić lampy podłogowe obok kanapy czy w innym miejscu. To nada wystrojowi przytulności. Współczesne trendy w aranżacji wnętrz proponują neutralne wykończenie ścian i wielopoziomowe oświetlenie. Taki wystrój pomoże skupić się na pracy.
Podsumowanie
Urządzając domowe biuro, należy zadbać o komfort pracy, ergonomiczność roboczego miejsca oraz estetykę wystroju. Połączenie tych czynników w jakimś stopniu będzie się składać na naszą produktywność i motywację, więc nie warto lekceważyć żadnego z tych punktów. Wybrać najlepszą tapetę do biura można na uwalls.pl, gdzie doświadczeni pracownicy podpowiedzą i stworzą wizualizację wybranej tapety w Twoim nowym biurze. Niech praca będzie dla Ciebie przyjemnością.
Artykuł powstał we współpracy z Uwalls