Jak ważny jest szybki internet w pracy biurowej, nie trzeba nikomu tłumaczyć – w końcu nikt nie lubi czekania na przesłanie dużego pliku, czy opóźnień podczas wideo rozmów. Na szczęście nie jesteśmy skazani na te niedogodności – TP-Link wypuścił na rynek router, dzięki któremu mamy zapomnieć o problemach z internetem i będziemy mogli skupić się wyłącznie na swoich obowiązkach. Praca bez niespodzianek związanych z siecią brzmi jak marzenie, dlatego nie trzeba było nas dwa razy namawiać do sprawdzenia tego rozwiązania na własnym biznesie.
Archer AX50 to niepozorne czarne pudełeczko z czterema antenami zewnętrznymi, które dodają temu urządzeniu futurystycznego sznytu. Wygląda niezwykle ciekawie, ale jakie działanie je wyróżnia? Ten nowoczesny router oferuje aż 4 razy szybsze prędkości niż dotychczas i możliwość łączenia się z większą liczbą urządzeń, co jest niezwykle istotne w przestrzeni biurowej, gdzie korzystamy z wielu komputerów, smartfonów i tabletów. Producent zapewnia, że router umożliwia niezawodne połączenia nawet dla 265 urządzeń – u nas aż tylu nie znaleźliśmy, ale sprawdziliśmy, że w przypadku kilkunastu radzi sobie bez zarzutów.
Dużą innowacją w tym urządzeniu jest z pewnością obsługa standardu Wi-Fi 6, który jest czasem porównywany do technologii 5G w świecie smartfonów. Wi-Fi 6 to standard oferujący wyższe prędkości, lepszą wydajność i większą swobodę korzystania z sieci w środowiskach o dużym natężeniu ruchu – to wszystko gwarantuje Archer AX50, dzięki któremu dostajemy m.in. kanał o szerokości 160 MHz oraz modulację 1024-QAM. Router działa w dwóch pasmach sieci bezprzewodowej o łącznej przepustowości do 2402Mb/s w paśmie 5GHz i do 574Mb/s w paśmie 2,4GHz. Dodatkowo zauważyliśmy, że urządzenie idealnie współgra z nowymi komputerami i laptopami Intel Wi-Fi 6 Gig+ i umożliwia płynne wykonywanie w tym samym czasie wielu obciążających łącze zadań, np. przesyłanie danych na wielu komputerach jednocześnie.
Podczas wszystkich wykonywanych przez nas zadań nie doświadczyliśmy przerw w transmisji sygnału. Płynne, stabilne połączenia nie były zakłócane przez inne elektroniczne urządzenia, a to wszystko dzięki wspomnianym wcześniej antenom o wysokim zysku, które w połączeniu z technologią Beamforming zapewniają dostęp do sieci bezprzewodowej na powierzchni całego biura. To co nas mile zaskoczyło to bardzo niski poziom opóźnień, co okazało się niezwykle ważne podczas rozmów wideo.
Jednak to nie koniec, jeśli chodzi o zalety, którymi zaskoczyło nas to urządzenie. Jedną z nich jest port w standardzie USB 3.0., który szczególnie przydał nam się do udostępnienia w sieci zawartości dysku. Kolejnym pożytecznym rozwiązaniem okazała się obsługa serwera VPN i tworzenie specjalnej sieć dla gości odwiedzających naszą redakcję. Na koniec wspomnimy jeszcze o jednej funkcji, która dla jednych może być błogosławieństwem, a dla drugich przekleństwem – mamy na myśli funkcję TP-Link HomeCare, która daje możliwość blokowania poszczególnym użytkownikom lub grupom użytkowników dostępu do określonych stron.
Oczywiście mogą to być strony z poufnymi danymi, ale także np. portale społecznościowe, które są często zbyt często odwiedzane w czasie dnia pracy. Nikogo nie oceniamy – sami mamy słabość do dalekich wędrówek po internecie, ale teraz łatwiej możemy kontrolować te zapędy.
Przekonaliśmy się, że router Archer AX50 pozwala utworzyć szybką, płynną i bezpieczną sieć bezprzewodową w pomieszczeniu, gdzie obsługiwanych jest kilkanaście różnych urządzeń. Co więcej, produkt od TP-Link zapewnia narzędzia, których potrzeba do kompleksowego zarządzania siecią, jak chociażby blokowanie wybranych stron i tworzenie sieci dla osób odwiedzających biuro. Szybko się przyzwyczailiśmy do tej komfortowej sytuacji i zapomnieliśmy, czym są problemy związane z internetem w czasie pracy.
Artykuł powstał we współpracy z TP-Link