Jakich technologii poszukuje polski przemysł?

Dodane:

Hanna Baster Hanna Baster

Jakich technologii poszukuje polski przemysł?

Udostępnij:

Przyglądamy się wynikom niedawno opublikowanego raportu “Technologie, produkty i usługi zmieniające polski przemysł”, opracowanego przez Endress+Hauser Polska we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Wrocławskim Parkiem Technologicznym. Dane zgromadzone w raporcie są podpowiedzią dla startupów działających w obszarze Przemysłu 4.0.

Trzy czwarte już w transformacji

Polskie firmy nie zwalniają tempa transformacji. Według badania przeprowadzonego w ramach raportu “Technologie, produktu i usługi zmieniające polski przemysł”, siedemdziesiąt cztery procent respondentów zadeklarowało, że uczestniczy już w cyfrowej transformacji. Tylko dziesięć nie planuje podjęcia działań w tym zakresie.

Źródło: Raport Enserr+Hauser, edycja 2022.

Dane z Badania potwierdzają wskazania np. Digi Index Samsunga dla polskich przedsiębiorstw. W 2020 roku wynosił on 1,8 na 4 możliwe do uzyskania punkty, a w 2021 już 2,4 – nasza gospodarka przechodzi transformację. W ujęciu globalnym transformacja również nie zwalnia, co pokazują np. badania Fujistu.

Rozwój przed oszczędzaniem

Wyniki ankiety dotyczącej powodów przeprowadzania przez firmy transformacji cyfrowej pokazują, że najważniejszym z nich jest podniesienie efektywności działania. Tak na pytanie odpowiedziało trzy czwarte respondentów. To dobra wiadomość pokazuje bowiem, że firmy nie transformują się tylko z myślą o oszczędzaniu, ale również o rozwoju firmy: o zwiększaniu mocy przerobowych, aby móc produkować szybciej i więcej.

Źródło: Raport Enserr+Hauser, edycja 2022.

Ciekawą informacją płynącą z odpowiedzi na pytanie o powody podjęcia działań transformacji jest również wysoka punktacja ułatwień raportowania. Zauważmy, że ta opcja została wybrana tyle samo razy, co odpowiedź “zwiększenie bezpieczeństwa procesów”.

Jakich rozwiązań poszukuje przemysł?

Polski przemysł potrzebuje większego bezpieczeństwa i niższych rachunków za energię – to dwa główne kierunki poszukiwań innowacyjnych rozwiązań, które pokazuje Raport. Poszukiwane są “Dodatkowe systemy szyfrujące dane i programy zabezpieczające technologie oparte na połączeniach sieciowych” oraz ‘Technologie optymalizacji energetycznej, których celem jest oszczędzanie energii na każdym etapie procesu produkcyjnego czy technologicznego”.

Trzecim kierunkiem poszukiwań są rozwiązania mogące przyspieszyć procesy. W Raporcie jako technologie, których brakuje na rynku, wskazano bowiem “Technologie będące pomostem pomiędzy systemem informatycznym (ERP) a oprogramowaniem specjalistycznym”.

Twórcy raportu to firma z branży 4.0, Endress+Hauser, Politechnika Rzeszowska i Wrocławski Park Technologiczny. Badanie przeprowadzono na 500 uczestnikach w kwietniu i maju bieżącego roku. W badaniu wzięły udział przedsiębiorstwa przemysłowe, działające w takich branżach jak spożywcza, wodno-ściekowa, chemiczna, hutnicza, energetyka, automotive czy biotechnologia.