Nowe technologie pojawiające się na rynku znacząco zmieniają wszystkie branże i przemysł. Obecnie jesteśmy świadkami wkraczania w ten obszar sztucznej inteligencji (AI). Jakie branże najmocniej skorzystają z tej technologii? Dlaczego w ogóle AI jest nam potrzebne?
Według badań firmy Gartner do 2025 roku około 1/3 obecnych zajęć wykonywanych przez ludzi zostanie zastąpiona przez inteligentne maszyny i roboty. Natomiast około 80% decydentów uważa, że rozwiązania sztucznej inteligencji wpływają na wzrost wydajności pracowników i przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy. Zastanówmy się, które branże najbardziej potrzebują AI?
Ochrona zdrowia
Większość krajów ma problem z sektorem zdrowotnym. Niezależnie czy patrzymy na Stany Zjednoczone, czy kraje dopiero rozwijające się, wszędzie dostrzegamy potrzebę naprawy tego sektora. Właśnie dlatego wiele osób z tej branży widzi rozwiązanie wielu problemów w technologiach big data, uczeniu maszynowym i algorytmach sztucznej inteligencji, które mogą znacząco poprawić efektywność zarówno leczenia pacjentów, jak i całego systemu.
Finanse
Kolejnym sektorem, który chętnie będzie sięgał po najnowsze zdobycze technologiczne, jest obszar finansowy. Patrząc na ogromne ilości danych, jakie są w tym sektorze generowane każdego dnia, nie powinno nas to dziwić. Specjaliści po pierwsze dążą do automatyzacji procesów analitycznych oraz liczą na możliwości, jakie da im analiza tysięcy powiązań pomiędzy różnymi danymi w czasie rzeczywistym. Po drugie kusząca zdaje się być wizja doradców finansowych w formie botów opartych o AI.
Ubezpieczenia
Trzecim obszarem, który już chętnie sięga po rozwiązania AI, a przy okazji jest powiązany z finansami, jest branża ubezpieczeniowa. W tym obszarze specjaliści stawiają na personalizację. Na rynku są już dostępne takie usługi jak na przykład automatyczne dokonywanie prognozy stawki ubezpieczenia komunikacyjnego na podstawie danych zebranych przez urządzenie do monitorowania jazdy, które znajduje się w aucie klienta. Inteligentny algorytm ocenia styl jazdy i ryzyko wypadku i na tej podstawie na przykład oferuje zniżki za bezpieczną jazdę.
Cyberbezpieczeństwo
Kolejną branżą, która w tym temacie może wydawać się dość oczywista, jest cyberbezpieczeństwo. Algorytmy sztucznej inteligencji dzięki temu, że posiadają zdolność samodzielnego uczenia się, mogą znacząco podnieść skuteczność ochrony przed cyberatakami. Stosowane już rozwiązania AI w tym zakresie wykrywają próby ataków, rozpoznając wzorce związane z niebezpiecznymi treściami.
Jedną z firm, która bardzo mocno angażuje się w obszarze AI jest Hewlett Packard Enterprise. Firma powstała na skutek podziału firmy HP na dwie spółki: Hewlett Packard Enterprise oraz HP Incorporated. Pierwsza z nich koncentruje się na rozwiązaniach dedykowanych biznesowi i przedsiębiorstwom, druga działa na na rynku konsumenckim. Hewlett Packard Enterprise oferuje infrastrukturę IT, globalne usługi informatyczne dla korporacji i coraz odważniej podchodzi do tematu sztucznej inteligencji.
Hewlett Packard Enterprise
– Mówiąc o sztucznej inteligencji, mamy na myśli wiele dziedzin życia, przemysłu i zastosowań. Dla każdej firmy korzyść może być inna. Na przykład w przedsiębiorstwie produkcyjnym mechanizmy sztucznej inteligencji mogą wspomóc kontrolę jakości, wykrywając defekty czy anomalie materiałowe, co zmniejsza odsetek wadliwych produktów i daje realne oszczędności finansowe, nie mówiąc już o wizerunku firmy. Z kolei w handlu korzyść może przynieść wykorzystanie monitoringu wizyjnego do analizy zachowań klientów w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży. Korzyści zależą od specyfiki przedsiębiorstwa. Mówiąc o rozwiązaniach, jakie oferuje w tej branży HPE należy wskazać dwa obszary: rozwiązania, które wspierają możliwość implementacji AI w przedsiębiorstwach, oraz wykorzystanie AI w produktach HPE. W pierwszym przypadku są to głównie produkty wspomagające zaawansowane obliczenia oraz implementacje rozwiązań typu big data. Mowa tu między innymi o produktach HPE Apollo (2000, 4200, 6500) lub HPE Superdome Flex (Memory-Driven Computing). Drugim sztandarowym przykładem jest HPE InfoSight, platforma chmurowa, która wykorzystuje zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego do analizy i przewidywania zdarzeń w data center. Pozwala na uzyskanie nieosiągalnego do tej pory poziomu wsparcia technicznego i optymalizacji działania środowiska IT – mówi Maciej Kalisiak, lider zespołu Hybrid IT Presales w HPE.
Hewlett Packard Enterprise może pochwalić się wieloma ciekawymi wdrożeniami AI. Jedno z nich powstało przy współpracy z firmą Seagate przy rozwiązaniach wspomagania procesu produkcji. Jest to ciekawy przypadek, w którym wykorzystano nie tylko mechanizmy AI działające w data center, ale także na brzegu sieci. Część obliczeń wykonywana jest lokalnie, co daje możliwości szybszej reakcji na zmieniające się środowisko czy wady w produkcji.
Hewlett Packard Enterprise w walce z Alzheimerem
Drugim bardzo ciekawym, ale i ważnym społecznie projektem Hewlett Packard Enterprise jest współpraca z niemieckim instytutem DZNE w zakresie badań nad chorobą Alzheimera. Rozwiązania Hewlett Packard Enterprise znacznie przyspieszyły i ułatwiły zbieranie, przetwarzanie i analizę danych.
Wraz ze starzeniem się populacji na świecie, liczba nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, wzrasta. DZNE walczy z tymi chorobami za pomocą analityki big data, ale do tej pory ograniczenia tradycyjnych systemów komputerowych były poważnym wąskim gardłem w badaniach. Poszukując przełomowego rozwiązania, DZNE odkrył technologię HPE Memory-Driven Computing i dostrzegł bezprecedensową poprawę prędkości obliczeniowej, która przynosi nadzieję w walce z chorobą Alzheimera.
HPE Discover More
Przykładów na to, w jaki sposób Hewlett Packard Enterprise wykorzystuje sztuczną inteligencję w swoich projektach jest wiele i nie sposób ich wszystkich opisać w jednym artykule. Jednak osoby zainteresowane działalnością firmy, a także technologią AI samą w sobie, mają doskonałą okazję, by tę wiedzę pogłębić.
Już 27 marca w Warszawie odbędzie się konferencja HPE Discover More, na której będą poruszane takie zagadnienia jak inteligentne pamięci masowe, uczenie maszynowe, inteligentny workspace, bazy danych i wiele innych.
HPE Discover More
Kiedy: 27 marca
Gdzie: Aleja Krakowska 237, Warszawa
Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz tutaj.
Artykuł powstał we współpracy z Hewlett Packard Enterprise.