Jak działa ubezpieczenie grupowe na życie?
Ubezpieczenie grupowe na życie działa w dokładnie taki sam sposób jak produkt indywidualny. Najczęściej do wypłacenia świadczeń dochodzi w związku z takimi sytuacjami jak:
- zgon,
- poważna choroba,
- niezdolność do pracy,
- nieszczęśliwy wypadek,
- śmierć bliskiej osoby.
Więcej o ubezpieczeniu na życie dowiesz się z tego artykułu.
Wady polisy grupowej
Polisa grupowa ma to do siebie, że jest produktem mało elastycznym. Oferta musi być bowiem dopasowana do potrzeb dużej liczby osób. Zazwyczaj istnieje opcja wyboru jednego z kilku wariantów wysokości maksymalnego odszkodowania. Poleca się kupowanie tych polis, które oferują największą możliwą kwotę w razie wypadku czy śmierci ubezpieczonego. Składki na takie ubezpieczenie są niewiele większe od tych, które dotyczą produktów podstawowych.
W przypadku polisy grupowej pojawia się problem dotyczący wieku konkretnych osób oraz ryzyka wystąpienia zdarzeń losowych wymienionych w umowie. Są to zwykle pakiety mało rozbudowane, choć zapewniają one podstawową ochronę. Trzeba jednak pamiętać, że w ich przypadku maksymalna suma odszkodowania zazwyczaj jest niewielka w porównaniu do polis kupowanych indywidualnie. Ubezpieczenie obowiązuje jedynie w czasie zatrudnienia, a więc w chwili zmiany pracy lub zwolnienia konieczne jest przystąpienie do kolejnej umowy bądź podpisanie własnej.
Zalety polisy grupowej
Polisy grupowe na życie mają również zalety. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe oferują atrakcyjne składki, ze względu na stałą współpracę z danym pracodawcą. Z tego powodu podstawowy pakiet można uzyskać znacznie taniej niż w sytuacji, gdy zdecydujesz się na jego wykupienie samodzielnie. Nie zdarza się tak jednak w każdym przypadku, ze względu na fakt, że na rynku wciąż pojawiają się nowe, coraz korzystniejsze propozycje.
Ubezpieczyciel dostosowuje swoją ofertę do najważniejszych danych o pracownikach zatrudnionych w danej firmie. Bierze pod uwagę także zarobki, dlatego zwykle składki związane z polisami grupowymi są dość atrakcyjne. Istnieje opcja rozłożenia ich na płatności po kilkadziesiąt złotych miesięcznie, dzięki czemu nie obciążają one pracowników.
Porównywanie ubezpieczeń na życie
Dobrym pomysłem jest korzystanie z internetowych porównywarek. Wybierając ubezpieczenie na życie i zdrowie na rankomat.pl, możesz szybko porównać ze sobą co najmniej kilka propozycji. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu i łatwiejsze podjęcie decyzji. W jednym miejscu widzisz nie tylko cenę, lecz także zakres obowiązywania konkretnego ubezpieczenia. To dobry wybór przede wszystkim w sytuacji, gdy wolisz wykupić polisę indywidualną lub na siebie i bliskich członków rodziny.
Artykuł powstał we współpracy z Rankomat