Jakie wyzwania stoją przed polskimi funduszami VC w drugiej połowie 2024?

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

jakie wyzwania stoją przed polskimi funduszami VC?

Udostępnij:

Rozmawiamy z ekspertkami i ekspertami od inwestowania, by dowiedzieć się, z jakimi wyzwaniami w tym roku będą musiały zmierzyć się rodzime fundusze VC.

Startupy urealniły swoje wyceny, a przed nami napływ nowego kapitału – tak o nadchodzących miesiącach z optymizmem wypowiadają się przedstawiciele ekosystemu VC oraz aniołowie biznesu, których przepytaliśmy podczas tegorocznego Infoshare.

Z pierwszego filmu mogliście dowiedzieć się o rynkowych prognozach dla polskiego ekosystemu funduszy VC. Teraz czas na kolejną część, w której tacy eksperci jak Michał Kramarz (Google for Startups CEE), Mateusz Bodio (RKKVC), Jan Niedbalski (PFR Ventures) oraz Monika Borowiecka (Tangent Line) diagnozują obecną sytuację funduszy i definiują rysujące się przed nimi szanse i perspektywy.

Z zebranych wypowiedzi trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie „będzie lepiej czy nie?”. Z jednej strony, jak mówi Mateusz Bodio, rynek „jest w stanie pauzy”, oczekując na nowe fundusze. Z drugiej strony, największym wyzwaniem jest nie tyle niedostępność funduszy, co raczek brak wartościowych projektów, w które warto inwestować. Na to wyzwanie zwraca uwagę Michał Kramarz.

Jakie możliwości i wyzwania stoją przed polskim rynkiem VC i ekosystem startupów w drugiej połowie 2024 roku?

Rozmawiamy m.in. o słabej jakości projektów startupowych, zainteresowaniu inwestorów AI, trudnościach w komunikacji startupów na wczesnych etapach projektów (ciągle boimy się, że ktoś nam ukradnie pomysł!), braku aktywności wielu inwestorów VC, wpływie startupów na PKB, konwersji aniołów biznesu na inwestorów VC, zachęcaniu korporacji do inwestowania w ramach CVC, a także o tym, by na naszym rynku doprowadzić do sytuacji, by środki publiczne nie było potrzebne funduszom VC.

Rynek kapitałowy: płytki czy głęboki?

Opinie naszych ekspertów warto uzupełnić o obserwacje z ostatnich raportów, przybliżających nasz krajowy ekosystem. To kolejny ważny element tworzący całość i pogłębiający naszą wiedzę. W dokumencie „Startupy Technologiczne 2023” sporo uwagi poświęcono na aktywność polskich funduszy oraz wpływ ich kapitału na aktywność technologicznych spółek.

– To co nas najbardziej cieszy to fakt, że pomimo iż los po pandemii zafundował nam kolejny zakręt historii (agresja Rosji na Ukrainę) startupy generalnie trzymają się dobrze. Ich model narodzin i funkcjonowaniu w pierwszych kilkunastu miesiącach życia nie uległ zmianie. Nadal jest to powolna droga „do przodu” siłami założycieli. To co jednak kładzie się cieniem głównie na tempie rozwoju to wciąż płytkość rynku kapitałowego. Strumień inwestorskiego kapitału dopływający do innowacyjnych, technologicznych projektów wciąż przypomina strumyczek niż rzek – piszą we wstępie do swojego opracowania „Startupy Technologiczne 2023” autorzy: Michał Przybyłowski, Piotr Tamowicz, Michał Bańka, Darek Lubomski oraz Anna Zamojska. Najważniejsze wnioski z tego raportu znajdziecie tutaj.

Czytaj także: