Japan Startup Ecosystem Report 2023: o 10 latach hossy startupowego ekosystemu

Dodane:

Przemysław Zieliński Przemysław Zieliński

Japan Startup Ecosystem Report 2023: o 10 latach hossy startupowego ekosystemu

Udostępnij:

Raport obejmuje statystyki makro, trendy, spostrzeżenia i opisy wybranych startupów z Japonii. Intencją autorów dokumentu jest zapewnienie międzynarodowym czytelnikom lepsze poznanie japońskiego ekosystemu startupów.

To wspólny raport opublikowany przez INITIAL, dostawcę baz danych startupów w Japonii, oraz GLOBIS Capital Partners, fundusz venture capital w Japonii z bogatą historią sięgającą 1996 roku i zarządzający aktywami o wartości ponad 180 miliardów JPY (1,3 miliarda USD).

Hossa, która trwa już od 10 lat

Jak podkreślają autorzy raportu, tym, co powinno w pierwszej kolejności zwrócić uwagę potencjalnych inwestorów jest dziesięcioletnia hossa, jaką przeżywa japoński ekosystem startupów. przeżywa dziesięcioletnią hossę. Skąd tak długa seria?

Jeśli przejrzymy inne analizy poświęcone japońskim startupom, to dowiemy się nieco więcej o aktywności tamtejszego rządu w kontekście tworzenia otoczenia biznesowego oraz wprowadzania rozwiązań przyjaznych dla startupów. W 2018 roku z inicjatywy METI (Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu) uruchomiony został program J-Startup. Jego celem jest zachęcanie do współpracy z japońskimi startupami, aby umożliwić im konkurowanie na całym świecie. Ponadto w ogłoszonej przez japoński rząd w 2022 r. podstawowej polityce zarządzania fiskalnego i reform, startupy były jednym z pięciu priorytetowych obszarów inwestycji. Rząd opublikował również pięcioletni plan rozwoju startupów.

W Japonii działa również relatywnie wiele klastrów naukowo-technologicznych. Dowiadujemy się tego m.in. z danych Banku Światowego. Obszar Tokio, Osaka-Kobe-Kyoto i Nagoya znajdują się w pierwszej dwunastce klastrów pod względem wyników mierzonych patentami i publikacjami. Japonia nadal jest czołowym innowatorem w dziedzinie nauki i technologii. Jeśli Japonia będzie w stanie dalej korzystać z tego środowiska poprzez nowe startupy, może być więcej innowacji w szybszym tempie.

Źródło: Bank Światowy

Kluczowe wnioski z raportu

  1. Inwestycje w startupy w Japonii wzrosły 10-krotnie w ciągu ostatniej dekady, osiągając 850 mld JPY (około 6 mld USD) w 2023 r. Oczekuje się dalszego wzrostu inwestycji.
  2. Wzrost jest napędzany przez większe japońskie fundusze VC, trendy korporacyjne w kierunku otwartych innowacji oraz rządowy plan pięcioletni, którego celem jest stworzenie 100 jednorożców.
  3. Startupy stają się głównym nurtem, a coraz większa liczba seryjnych przedsiębiorców i najlepszych talentów ze środowisk akademickich i korporacyjnych wkracza na pole startupów.
  4. Pojawienie się japońskich jednorożców zmienia krajobraz wyceny startupów, co zostało podkreślone przez IPO Mercari o wartości 676 mld JPY (około 4,8 mld USD).
  5. Tematy inwestycyjne są zróżnicowane, od B2B SaaS po aplikacje konsumenckie i deep tech, na mniej zatłoczonym rynku w porównaniu z USA i Chinami.
  6. Startupy w fazie wzrostu przyciągają znaczne fundusze, oferując możliwości globalnym inwestorom.
  7. Pomimo globalnego spowolnienia na giełdach technologicznych, japoński ekosystem startupów wykazuje dużą odporność w 2023 r., a inwestycje, IPO i fuzje i przejęcia przewyższają poziomy z lat 2019-2020.

Pełną wersję raportu można pobrać tutaj.

Czytaj także: