Japoński SoftBank inwestuje w eobuwie.pl. Polska spółka zgarnia pół miliarda złotych

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Japoński SoftBank inwestuje w eobuwie.pl. Polska spółka zgarnia pół miliarda złotych

Udostępnij:

Japoński gigant technologiczny SoftBank inwestuje w polski sklep internetowy z obuwiem – eobuwie.pl. Pozyskane 500 milionów złotych pomoże firmie „umocnić pozycję na rynku e-commerce”.

W praktyce ma to oznaczać realizację dalszej ekspansji na nowe rynki, uruchomienie nowoczesnych centrów logistycznych poza granicami Polski, a także rozwój nowych usług, takich jak marketplace.

Kulisy inwestycji

Eobuwie.pl od 2015 roku jest częścią Grupy CCC. To właśnie ten podmiot podpisał umowę z SoftBank Vision Fund 2. Zgodnie z jej warunkami japoński gigant technologiczny zainwestuje 500 mln złotych w eobuwie.pl poprzez objęcie obligacji zamiennych. Zostaną one skonwertowane na akcje eobuwie.pl w momencie lub przed debiutem giełdowym spółki – ten planowany jest w perspektywie 12-24 miesięcy.

Ponadto w ramach nawiązanej współpracy do rady nadzorczej eobuwie.pl dołączy Karol Niewiadomski, dyrektor inwestycyjny w SoftBank Investment Advisers. Możemy więc przypuszczać, że SoftBank wnosi do eobuwie.pl nie tylko kapitał, ale też tzw. smart money, czyli w tym przypadku know-how technologiczny oraz wiedzę z zakresu e-commerce.

eobuwie.pl na celowniku SoftBanku

O tym, że SoftBank jest zainteresowany inwestycją w eobuwie.pl było wiadomo od końca stycznia tego roku. To wówczas Reuters powołując się na dwóch informatorów, poinformował, że do takiej transakcji może dojść w przyszłości. Wśród potencjalnych inwestorów wymieniał wtedy również trzy inne podmioty. Mowa o Cinven, Mid Europa Partners i Advent International. Ale ostatecznie to SoftBank zdecydował się na wejście kapitałowe w polski sklep internetowy z obuwiem.

 

Przeczytaj również: Twórca eobuwie inwestuje 5 mln zł w Ergonode