Ofiaromat znajdzie się w przedsionku kościoła. Tradycyjny sposób składania ofiar, np. na tacę pozostanie bez zmian.
Na razie nie podano, od kiedy urządzenie pojawi się w kościele.
Inne elektroniczne urządzenia do wpłacania datków
Nad podobną maszyną od dłuższego czasu pracuje warszawska spółka Hilltech. W tym przypadku urządzenie wykorzystuje tradycyjny terminal płatniczy, a nazywa się roboczo donacjomatem.
Także Mastercard zapowiedział niedawno wyprodukowanie podobnego urządzenia razem z Caritasem. Donacjomat Mastercarda ma służyć do zbierania datków na finansowanie statutowej działalności Caritasu. Maszyny tego typu staną w miejscach użyteczności publicznej np. na lotniskach. Docelowo donacjomaty pojawią się także w innych miejscach np. w muzeach lub instytucjach kultury finansujących się dzięki wsparciu darczyńców.
Zniczomat sprzeda znicze i świece
Mastercard planuje też przygotowanie bezgotówkowego urządzenia do zakupu zniczy, tzw. zniczomatu. Będą to maszyny vendingowe podobne do automatów z napojami w których kupimy świece i znicze. Zapłacimy za nie bezgotówkowo. Dochody ze sprzedaży wspomogą charytatywną działalność Caritasu. Pierwszych kilkanaście zniczomatów wprowadzonych na rynek we współpracy z Caritasem pojawi się na początku przyszłego roku.
Różne formy płatności bezgotówkowych stają się w Polsce bardzo popularne. Narodowy Bank Polski podaje, że na rynku polskim jest 42,1 mln kart płatniczych (na koniec drugiego kwartału 2019 r.). Także z danych NBP wynika, że II kw. bieżącego roku był pierwszym w historii, gdy wartość różnych transakcji kartami przekroczyła już 200 mld zł.
Rosnąca popularność płatności elektronicznych zachęca różne instytucje, w tym Kościół do pójścia z duchem czasu. Rośnie liczba parafii, w których skorzystamy z terminali płatniczych, głównie dzięki wsparciu ze strony fundacji Polska Bezgotówkowa.
Na zdjęciu: donacjomat | Fot.mat.pras. Hilltech