Jednorazowe maseczki mogą zostać poddane recyklingowi i użyte… w materiałach budowlanych

Dodane:

Agata Ruszkowska Agata Ruszkowska

Jednorazowe maseczki mogą zostać poddane recyklingowi i użyte… w materiałach budowlanych

Udostępnij:

Badacze znaleźli sposób na ponowne wykorzystanie jednorazowych masek. Dzięki niemu ma zostać rozwiązany problem „pocovidowych” odpadów.

Rok 2020 szybko pogrzebał nasze nadzieje na kontynuowanie proekologicznych nawyków związanych z ograniczaniem wytwarzania odpadów – okazało się bowiem, że ze względów bezpieczeństwa musimy korzystać z jednorazowych maseczek i rękawiczek, których pojawiało się na rynku coraz więcej.

Co się dzieje z nimi po zużyciu? Większość ląduje na wysypiskach śmieci – reszta ląduje na ulicach i wodach. Trzeba wiedzieć, że tylko w zeszłym roku 1,56 miliarda zużytych maseczek trafiło do naszych oceanów. Pojawia się zatem pytanie, czy da się jakoś inaczej gospodarować tymi odpadami i np. wykorzystać je do recyklingu?

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT w Melbourne w Australii opracowali rozwiązanie umożliwiające recykling maseczek medycznych – ich zdaniem można je wykorzystać do produkcji materiałów drogowych. Badanie opublikowane w czasopiśmie Science of the Total Environment wykazało, że rozdrobnione jednorazowe maseczki da się przetworzyć na gruz budowlany, który może zostać wykorzystany do budowy dróg. Co ciekawe, mieszanka budowlana z uwzględnieniem w składzie maseczek zapewniła wytrzymałość, zachowując jednocześnie spójność między dwoma materiałami. Materiał był testowany pod kątem odporności na naprężenia, kwas i wodę, a także odkształcenia i właściwości dynamiczne – okazało się, że wynalazek spełnił wszystkie wymagania inżynierii lądowej.

Jedyną przeszkodą może być sterylizacja maseczek – eksperymenty sprawdzające trwałość materiału zostały przeprowadzone z wykorzystaniem nieużywanych maseczek chirurgicznych. Jeśli faktycznie myślelibyśmy o recyklingu i wykorzystywaniu zużytych produktów, zespół badawczy musiałby się skupić również na samym procesie dezynfekcja i sprawdzeniu, czy materiał będzie się w tym wypadku tak samo zachowywał pod względem swoich właściwości.

Naukowcy przy okazji obliczyli, że na wybudowanie ok. 1 kilometr dwupasmowej autostrady należałoby użyć trzech milionów zrecyklingowanych masek. To natomiast pozwoli uniknąć wyrzucenia na wysypiska ok. 93 ton odpadów. Biorąc pod uwagę, że dziś na całym świecie zużywamy 6,8 miliarda jednorazowych maseczek, cały proces produkcyjny jest całkiem możliwy do realizacji i pozwoliłby na zaoszczędzenie miejsca na wysypiskach śmieci.