Julia Krzysztofiak-Szopa rezygnuje ze stanowiska szefa fundacji Startup Poland

Dodane: 02.12.2019

Marta Wujek

Udostępnij:

Julia Krzysztofiak-Szopa do tej pory pełniła funkcję prezesa fundacji Startup Poland. 27 listopada ogłosiła, że podjęła decyzję o porzuceniu tej funkcji. Krzysztofiak-Szopa pozostanie członkiem rady fundacji. Swoją decyzję uargumentowała chęcią poszukiwania nowych wyzwań.

Fundacja Startup Poland istnieje od 2015 roku, a od 2016 roku jej prezesem była Julia Krzysztofiak-Szopa. Wcześniej funkcję tę pełniła Eliza Kruczkowska. Organizacja od początku zajmuje się wspieraniem startupów oraz publikowaniem regularnych raportów o polskim ekosystemie startupowym.

– Ponieważ coraz częściej wielu z Was odzywa się, aby porozmawiać o wspólnych działaniach na kolejny rok, czuję, że powinnam upublicznić się ze swoją decyzją, aby odejść z roli prezes zarządu Startup Poland pod koniec stycznia 2020. Była to dla mnie trudna decyzja i szczerzę dziękuję wszystkim, którzy pomagali mi rozwijać w roli prezesa przez ostatnie 3 i pół roku. Zorientowałam się jednak, że po takim czasie po prostu wyczerpały mi się akumulatory do prowadzenia organizacji non-profit, i po prostu potrzebuję je naładować w nieco innym otoczeniu. Dlatego szukam nowych wyzwań zawodowych, najchętniej w obszarach mediów, public affairs & advocacy, inwestycji VC i oczywiście technologii. Nie wykluczam opcji poza Polską – czytamy na profilu Facebookowym Julii Krzysztofiak-Szopy.

Julia Krzysztofiak-Szopa

Julia Krzysztofiak-Szopa  ma ogromne doświadczenie w środowisku startupowym. Od 2008 roku pracuje w branży startupowej w Polsce, w Dolinie Krzemowej i Szwajcarii. Była pierwszą dyrektor programową kalifornijskiego akceleratora Blackbox.vc. Jest przedsiębiorcą i współwłaścicielem firmy Wellfitting, produkującej bieliznę. Wcześniej natomiast otworzyła serwis Balkonetka.pl, a także była związana z InFlavo oraz AdTaily. Z wykształcenia filozof. Patrząc na jej działania można powiedzieć, że startupy to jej pasja.

Kiedy została prezesem Fundacji Startup Poland powiedziała, że – Szwajcaria nie od zawsze była bogata, ale jest taka przede wszystkim dzięki silnej etyce pracy i przeświadczeniu o własnej zaradności. Podobnie w Stanach Zjednoczonych, to mit “od pucybuta milionera” i wiara w dostępność sukcesu materialnego są podstawą potęgi gospodarczej tego narodu. Polacy również muszą uwierzyć w moc przedsiębiorczości, jako siły, która napędza nas i gospodarkę.

Natomiast w rozmowie z nami o polskim ekosystemie startupowmy powiedziała w zeszłym roku – Sądzę, że o ile utrzymają się obecne trendy rynkowe, w 2028 roku Polska będzie silnym słowiańsko-anglosaskim hubem startupowym. Oczywiście wtedy słowo startup będzie dotyczyło już zupełnie innych modeli biznesowych i innych technologii niż dzisiaj. Będziemy mieć coraz więcej przybyszów ze Stanów Zjednoczonych, którzy chętnie przeprowadzają się do Polski, jednocześnie przeszczepiając na nasz grunt amerykańskie praktyki biznesowe i sprzedażowe.

Decyzja o odejściu z fundacji Startup Poland wiele osób zdziwiła. Jednocześnie jesteśmy bardzo ciekawi, jakie będą dalsze plany Krzysztofiak-Szopy i w jakim obszarze będzie chciała się teraz rozwijać.