Jutro Medical to polski startup, który rozwija przychodnię przyszłości. Łączy w sobie telemedycynę z nowoczesnym punktem podstawowej opieki zdrowotnej. Oferuje pacjentom zdalne konsultacje, e-skierowania, e-zwolnienia i e-recepty bezpośrednio w aplikacji mobilnej. 90% konsultacji lekarskich odbywa się w całości online. Jutro Medical to jednak także nowoczesna przychodnia, zlokalizowana na warszawskim Żoliborzu, w której pacjenci mogą odbyć wizytę lekarską lub konieczne badania.
Co ważne, Jutro Medical oferuje świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Przychodnia jest więc dostępna dla wszystkich pacjentów objętych państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym, bez konieczności opłacania dodatkowych abonamentów.
Jutro Medical zawsze pomaga pacjentom w dniu zgłoszenia, a średnia ocen po konsultacji to 4,8/5. Dla porównania, według danych CBOS, 58% Polaków deklaruje niezadowolenie z opieki zdrowotnej. Jeszcze przed rozmową z lekarzem, pacjenci wykonują w aplikacji mobilnej wstępny wywiad, w którym opisują swoje dolegliwości. Dzięki temu lekarze już na początku są lepiej poinformowani o stanie zdrowia i problemach pacjenta. Wiedzą więc, czego szukać.
Startup zautomatyzował też pracę lekarzy w zakresie wypełniania dokumentacji medycznej, a także m.in. wystawiania recept. Dzięki temu odzyskują oni znaczącą część czasu traconego na biurokrację i mogą w dużo większym stopniu poświęcić go pacjentom.
Założycielem Jutro Medical jest Adam Janczewski, młody polski przedsiębiorca. W wieku 19 lat stworzył aplikację SaveMyTime, pozwalającą na rejestrowanie czasu poświęcanego na poszczególne zadania i eliminację złych nawyków. W sumie pobrało ją ponad pół miliona użytkowników. Adam był też związany z Grupą Absolwent.pl w ramach której zbudował aplikację Kiwi Jobs, przejętą następnie przez OLX.
– Pomysł na Jutro Medical pojawił się w mojej głowie po moich własnych doświadczeniach ze służbą zdrowia. Naocznie widziałem zmęczenie lekarzy i pracowników medycznych, których wręcz przytłaczała biurokracja. Zacząłem się zastanawiać, w jaki sposób można ją ograniczyć, by pozwolić lekarzom skupić się na najważniejszym, czyli pomocy pacjentom. Postanowiłem podejść do tego w sposób, który znam najlepiej, wykorzystując technologię, by zautomatyzować najbardziej powtarzalne zadania, które zajmują czas medyków. Jutro Medical usprawnia także komunikację pacjentów z lekarzami, dając dostęp do przychodni w smartfonie – mówi Adam Janczewski, CEO i założyciel Jutro Medical.
Jutro Medical pozyskał od inwestorów w sumie 6,2 mln zł. W rundzie inwestycyjnej wziął udział syndykat aniołów biznesu, któremu przewodzi fundusz Kogito Ventures. W gronie inwestorów prywatnych znaleźli się m.in. Maciej Zużałek, Maciej Noga, Chris Guzowski i Marcin Tchórzewski. Już po rundzie inwestycyjnej spółkę zdecydowały się wesprzeć także niemiecki fundusz Rheingau Founders, a także polskie Inovo Venture Partners i Market One Capital.
Pozyskane środki pomogą w budowie modelowej przychodni przyszłości, w której pacjent nie będzie stał w kolejkach, a lekarz będzie mieć dostęp do najnowszych technologii diagnostycznych. Jutro Medical planuje uruchomić pierwszą w Polsce przychodnię obsługującą pacjentów na NFZ przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
– Jesteśmy wciąż w początkowej fazie, ale widzimy, że nasze podejście szczególnie sprawdza się teraz, w czasie pandemii koronawirusa. Z jednej strony, pacjenci preferują w pierwszej kolejności zdalny kontakt z lekarzami. Z drugiej, służba zdrowia została wystawiona na ciężką próbę. Jutro Medical może pomóc w jednym i drugim przypadku. Chcemy udowodnić, że dzięki technologii każdy pacjent może otrzymać opiekę medyczną na najwyższym poziomie – mówi Adam Janczewski.
– Jutro Medical było pierwszym przypadkiem, kiedy zdecydowaliśmy się na inwestycję na tak wczesnym etapie – jeszcze przed powstaniem produktu. Przekonała nas ambitna wizja wykorzystania technologii dla usprawnienia działania tak ważnej dziedziny, jaką jest ochrona zdrowia, ale przede wszystkim sprawność operacyjna, dojrzałość procesowa i szybkie tempo działania Adama i jego zespołu, które były widoczne już podczas fundraisingu. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim nas obdarzył zapraszając nas do spółki – mówi Wojciech Niesyto, partner w Kogito Ventures.
– Przyszłość opieki zdrowotnej to usługi zintegrowane pionowo. Jesteśmy przekonani, że rozwiązania takie jak Jutro Medical przyczynią się do rozwoju cyfrowych narzędzi i aplikacji dla lekarzy oraz pacjentów i w konsekwencji podniosą poziom jakość świadczeń zdrowotnych. Technologia pomaga w zwiększeniu efektywności pracy przychodni, zapewnia lepszą obsługę pacjentów, a przy tym obniża koszty świadczenia usług medycznych. Jutro Medical dowiodło, że to podejście działa już po kilku miesiącach działalności. Tempo w jakim się rozwija jest niedoścignione – mówi Johann Reich, partner w Rheingau Founders.