Startupy Pozytywnego Wpływu (SPW) to widoczny już nurt na rynku polskich startupów, w ramach którego podejmowane są m.in. wyzwania przyjęte przez ONZ w postaci 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. To też innowacyjna forma przedsiębiorczości skierowanej na rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych, podejmowana przez osoby działające z pasją w imię dobra wspólnego, które potrafią doprowadzić do wzrostu wartości organizacji, jakości życia ludzi i środowiska w ramach sfery swojego oddziaływania. Tworzą one wartość poprzez innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem technologii, zapewniając wysoki poziom rzetelności organizacyjnej, efektywności i przydatności oferowanych produktów lub usług.
Raport zawierają wypowiedzi ekspertów dotyczące polskiego ekosystemu pozytywnego wpływu, szczegółowe opisy działalności najciekawszych w danym roku startupów oraz informacje odnośnie inicjatyw wspierających ten ruch w Polsce. W publikacji przedstawiono również innowacyjne rozwiązania zaproponowane przez startupy pozytywnego wpływu w wybranych branżach – od budownictwa przez edukację i zrównoważoną modę, aż po zdrowie i odpowiedzialną turystykę.
– Jeszcze do niedawna myśląc o startupach, myśleliśmy przede wszystkim o dynamicznym rozwoju, agresywnej strategii biznesowej, dużych i szybkich zyskach, błyskawicznym skalowaniu, nieograniczonym wzroście, dysruptywnych innowacjach rozsadzających funkcjonujące rynki i tworzących nowe – komentuje w raporcie Marcin Małecki, Redaktor Naczelny MamStartup.pl – Dziś to już nie wszystko. Coś się zmieniło. Coraz częściej słyszymy o startupach pozytywnego wpływu. To coś, co jeszcze kilka lat temu pojawiało się w głowach tylko nielicznych startupowców, na których reszta branży patrzyła z mieszaniną zdziwienia, zaciekawienia i pobłażliwości. Teraz myślenie o zrównoważonym rozwoju przenika do mainstreamu, a o startupach wpisujących się w ten nurt mówią wszyscy, od samych founderów, poprzez fundusze VC, aniołów biznesu i korporacje, aż po ogólnopolskie media.– dodaje.
POBIERZ RAPORT 2021
Raporty „Startupy Pozytywnego Wpływu. Radykalna innowacja społeczna” są przygotowane w ramach Kozminski Business Hub przez zespół słuchaczy studiów podyplomowych na ALK „CSR. Cele Zrównoważonego Rozwoju w strategii firmy” – pod kierunkiem Mirelli Panek-Owsiańskiej i profesora Bolesława Roka. Inicjatywa jest istotnym elementem realizacji Strategii Zrównoważonej Transformacji Akademii Leona Koźmińskiego.